«Հաշվապահական հաշվառում». նոր ուսումնական ձեռնարկ՝ ֆինանսական հաշվառման ամբիոնից
ՀՊՏՀ ֆինանսական հաշվառման ամբիոնը՝ վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Ալվարդ Սարգսյանի, դոցենտներ Անահիտ Մարջանյանի և Նելլի Օգանեզովայի հեղինակությամբ լույս է ընծայել «Հաշվապահական հաշվառում» ուսումնական ձեռնարկ տնտեսագիտական մասնագիտությունների համար:
Ինչպես նշված է ծանոթագրությունում, ձեռնարկը շարադրված է «Հաշվապահական հաշվառում» (տնտեսագիտական մասնագիտությունների համար)  դասընթացի ծրագրին համապատասխան, կազմված է 11 գլխից, որտեղ ներկայացված են հաշվապահական հաշվառման տեսության և ֆինանսական հաշվառման հիմնահարցերը: Ձեռնարկում նաև ներկայացված են հաշվապահական հաշվառման առարկան, մեթոդը, կազմակերպումն ու տեխնիկան տնտեսավարման ժամանակակից պայմաններում, ինչպես նաև մեկնաբանված է ոչ ընթացիկ ակտիվների, սեփական կապիտալի, ոչ ընթացիկ և ընթացիկ ակտիվների, սեփական կապիտալի, ոչ ընթացիկ և ընթացիկ պարտավորությունների հաշվառման կարգը՝ հաշվապահական հաշվառման միջազգային ստանդարտներին համապատասխան:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Ալվարդ Սարգսյանը նշեց, որ ձեռնարկն արդեն իսկ լայն արձագանք է գտել ընթերցողների կողմից, թեպետ դեռ չի տարածվել գրադարանում և գրախանութներում:
«Սույն  ձեռնարկը համապատասխանում է ժամանակակից, վերանայված ստանդարտներին և ծրագրին: Հետաքրքրությունը  մեծ  է ոչ միայն ուսանողների, ովքեր հասցրել են կարդալ ձեռնարկը, այլև դասախոսների, մասնագետների կողմից: Ավելի քան 1 տարի կատարել ենք ծավալուն աշխատանք: Նշեմ, որ 2014 թվականին նախատեսվում է հրատարակել ձեռնարկի գործնական մասը՝ խնդրագիրքը», -հավելեց Ալվարդ Սարգսյանը:
Ձեռնարկի համահեղինակ Անահիտ Մարջանյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այն (ձեռնարկը) ուսանողի պահանջով է ստեղծվել, քրտնաջան աշխատանքի արդյունք է, պարունակում է մասնագիտական օգտակար և անհրաժեշտ տեղեկություններ:
Նշենք, որ գիրքն առաջիկայում ուսանողներին հասանելի կլինի բուհի գրադարանում: Ինչպես նշեցին հեղինակները, պահանջարկից ելնելով, այն կվաճառվի նաև գրախանութներում:

Новое учебное пособие «Бухгалтерский учет» кафедры финансовый учет
В соавторстве заведующей кафедрой финансового учета АГЭУ, к.э.н., доцента Алвард Саргсян, доцентов Анаит Марджанян и Нелли Оганезовой вышло в свет учебное пособие для экономических специальностей «Бухгалтерский учет».
Как указано в ознакомлении, пособие изложено соответственно программе курса «Бухгалтерский учет» (для экономических специальностей), состоит из 11 глав, в которых представлены основные вопросы теории бухгалтерского учета и финансового учета. В пособии также представлены предмет, метод, организация техника бухгалтерского учета в современных условиях экономики, а также прокомментирован порядок учета внеоборотных активов, собственного капитала, внеоборотных и оборотных активов, собственного капитала, внеоборотных и оборотных обязанностей соответственно международным стандартам бухгалтерского учета.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Алвард Саргсян отметила, что пособие уже нашло широкий отклик у читателей, хотя еще не распрастранено в библиотеке и книжных магазинах.
«Данное пособие соответствует времени, пересмотренным стандартам и программе. Интерес велик не только у студентов, которые успели прочитать пособие, но и у преподавателей-специалистов. Более 1 года провели объемную работу. Отмечу, что в 2014 году планируется издать практическую часть пособия, сборник задач», -добавила Саргсян.
Соавтор пособия Анаит Марджанян в беседе с нами отметила, что пособие было составлено по требованию студента и является результатом упорного труда, содержит необходимые и полезные профессиональные информации.
Отметим, что в ближайшее время книга доступна будет студентам в библиотеке. Как отметили авторы, исходя из спроса, книга будет и в продаже в книжных магазинах.