«ՀՀ-ում վենչուրային կապիտալի ձևավորման և շրջանառության հիմնախնդիրները» խորագրով բաց դաս՝ ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի նախաձեռնությամբ այսօր մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի մակրոտնտեսական վերլուծություն մասնագիտացման ուսանողների մասնակցությամբ կազմակերպվել էր բաց դաս: Ուսանողները դասի ընթացքում քննարկեցին «ՀՀ-ում վենչուրային կապիտալի ձևավորման և շրջանառության հիմնախնդիրները» թեման:
Մագիստրանտները շնորհանդեսի տեսքով ներկայացրեցին և վերլուծեցին «Վենչուրային հիմնադրամների դերը ազգային ինովացիոն համակարգի ստեղծման մեջ», «Վենչուրային կապիտալ», «Վենչուրային հիմնադրամների էությունը, դերն ու նշանակությունը», «Վենչուրային հիմնադրամների էությունը, դերն ու նշանակությունը», «Վենչուրային ներդրողների գործունեության կազմակերպումը», «ՀՀ-ում վենչուրային կապիտալի ձևավորման փորձը» և այլ թեմաներ:
Դասի կազմակերպիչ, վորոնշյալ ամբիոնի դասախոս, տ.գ.թ., դոցենտ Ծովինար Կարապետյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ մագիստրանտների կողմից մեծ է հետաքրքրությունը բաց դասերի նկատմամբ, քանի որ դրանք հնարավորություն են տալիս նրանց կատարել ինքնուրույն աշխատանք և վերլուծել այն: Դասախոսը կարևորեց նաև բանավոր հաղորդակցության, սեփական կարծիքն արտահայտելու և հիմնավորելու մշակույթի զարգացումը, որին նպաստում են բաց դասերը:
Մագիստրանտները նշեցին, որ բաց դասի թեման հետաքրքիր է և քննարկման կարիք ունի: «Կարևորում եմ բաց դասերի միջոցով երկրի տնտեսության համար կարևոր թեմաների համընդհանուր քննարկումը: Վերլուծելով և քննարկելով միջազգային փորձը, հատուկ մեթոդաբանությունն ու մեխանիզմները՝ կարելի է այն օգտագործել մեր երկրի զարգացման համար»,-ասաց ուսանող Անի Հունանյանը:
«Բաց դասերը հնարավորություն են տալիս ավելի մանրամասն ուսումնասիրել կարևոր թեմաներ, հանդես գալ սեփական վերլուծությամբ և կարծիքով, լսել նաև այլոց կարծիքները և պարզաբանել դրանք»,- հավելեց մագիստրանտ Հեղինե Օհանյանը:

В АГЭУ открытый урок на тему «Проблемы формирования венчурного капитала и обращения в РА»
Сегодня по инициативе кафедры макроэкономики АГЭУ с участием студентов 1-го курса магистратуры по специализации макроэкономический анализ был организован открытый урок. Студенты во время урока обсудили тему «Проблемы формирования венчурного капитала и обращения в РА».
Магистранты в виде презентации представили и анализировали темы «Роль венчурных фондов в создании национальной инновационной системы», «Венчурный капитал», «Сущность венчурных фондов, роль и значение», «Организация деятельности венчурных вложений», «Опыт формирования венчурного капитала в РА» и др. темы.
Организатор урока, преподаватель указанной кафедры, к.э.н., доцент Цовинар Карапетян в беседе с нами отметила, что велик интерес магистрантов к открытым урокам, так как эти уроки дают возможность им выполнять самостоятельную работу и анализировать их. Преподаватель указал также на значимость устного общения, высказывание собственного мнения и обоснование развития культуры, чему способствуют открытые уроки.
Магистранты отметили, что тема открытого урока интересна и нуждается в обсуждении. «Для экономики страны важно с помощью открытых уроков поднять на всеобщее обсуждение важные темы. Анализируя и обсуждая международный опыт, особую методологию и механизмы, можно их использовать для развития нашей страны»,-сказал студент Ани Унанян.
«Открытые уроки дают возможность подробнее изучить важные темы, выступить с собственным анализом и мнением, выслушать и другие мнения и разъяснить их»,- добавила магистрант Егине Оганян.