ՀՊՏՀ գիտխորհրդի ընդլայնված նիստում հավանություն տրվեց բուհի տարեկան հաշվետվությանը
ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում այսօր տեղի ունեցավ գիտական խորհրդի ընդլայնված նիստը՝ բուհի ղեկավարության, դեկանների, պրոֆեսորադասախոսական կազմի, աշխատակիցների, ուսանողների  մասնակցությամբ:
Համալսարանի ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը հանդես եկավ «Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի 2013 թվականի ուսումնագիտական ու ֆինանսատնտեսական գործունեության արդյունքները և 2014 թվականի բյուջեի նախագծի հիմնական ցուցանիշները» զեկուցմամբ:
«Հարգելի գործընկերներ, սիրելի ուսանողներ, հաշվետվությունն ընդգրկում է համալսարանի գործունեության տարբեր  բնագավառներում  ձեռնարկված փոփոխությունների մանրամասն նկարագրությունը և վիճակը հաշվետու տարվա վերջի դրությամբ: Բացի դրանից, ներկայացվում են ենթակառուցվածքային, ռեսուրսային, որակական ցուցանիշները՝ կապված ուսումնական գործընթացի արդյունքների, ինչպես նաև մի շարք նախագծերի հետ»,- նշեց ռեկտորն ու առանձին-առանձին ներկայացրեց բուհի տարբեր ոլորտները, իրականացված աշխատանքները, առկա հիմնախնդիրները, դրանց լուծման ուղիները: Կորյուն Աթոյանն անդրադարձավ համալսարանի կրթական գործունեության կազմակերպմանը, ներկայացրեց պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ուսանողների և շրջանավարտների, ուսման առաջադիմության, փոխատեղման, հեռացված, ազատված և վերականգնված ուսանողների թվերը, կրթության որակին վերաբերող խնդիրները, ուսանողների փորձառության կազմակերպման պատկերը, ուսումնամեթոդական աշխատանքները:
Ռեկտորը մանրամասն ներկայացրեց նաև համալսարանում գիտահետազոտական և միջազգային գործունեությունը, հասարակայնության հետ կապերի ուղղությունը, ուսումնադաստիարակչական աշխատանքներն ու ֆիզիկական դաստիարակությանը վերաբերող քայլերը, անդրադարձավ համալսարանի տնտեսական գործունեությանը: Ռեկտորը հաշվետվությունն ամփոփեց 2013թ բյուջեի կատարողականի և 2014 թ բյուջեի նախագծի հիմնական ցուցանիշների ներկայացմամբ: Բուհի ղեկավարը հայտնեց, որ հունվարից 10 տոկոսով կբարձրացվի նաև աշխատակիցների աշխատավարձը:
Կորյուն Աթոյանի զեկուցումից հետո ելույթ ունեցան համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչները: Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը բարձր գնահատեց բուհի ղեկավարության կողմից անցնող տարում իրականացված աշխատանքները և ասաց, որ դրանք կարելի է համարել նույնիսկ գերազանց, ոչ թե բավարար, ինչպես ընդունված է:
«Խորին շնորհակալություն եմ ցանկանում հայտնել բուհում կատարվող դրական փոփոխությունների ու ձեռքբերումների համար, որոնք ակնհայտ են: Շնորհակալություն նաև, որ կարողանում եք հնարավորություն գտնել նաև աշխատավարձը բարձրացնելու համար, ինչը շատ կարևոր է այս սոցիալ-տնտեսական պայմաններում»,- նշեց ֆակուլտետի դեկանը: Աշոտ Մաթևոսյանը նաև խնդրեց ավելի շատ գումարներ հատկացնել դրամաշնորհային ծրագրերին՝ շեշտելով, թե այդ աշխատանքները բավական արդյունավետ են լսարան մտնող գիտնական մանկավարժների համար:
Մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ, դոկտոր, պրոֆեսոր Արարատ Զաքարյանը  նույնպես իր և աշխատակիցների անունից  շնորհակալություն և գոհունակություն հայտնեց  բուհի ղեկավարությանը՝ ընդգծելով, որ որդեգրած «Մենք փոխվում ենք» կարգախոսը համապատասխանում է գործունեությանը: Արարատ Զաքարյանը նաև նշեց, որ զգացվում է մայրենի լեզվով մասնագիտական գրականության պակաս և դրանց հրատարակության հարցում հայցեց  ղեկավարության աջակցությունը:
Գիտխորհուրդը միաձայն հավանության արժանացրեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի 2013 թվականի ուսումնագիտական ու ֆինանսատնտեսական գործունեության արդյունքները և 2014 թվականի բյուջեի նախագծի հիմնական ցուցանիշները և հանձնարարեց ռեկտորատին հաշվետվությունը ներկայացնել համալսարանի խորհրդի քննարկմանն ու հաստատմանը:
Այսքանով ավարտվեց գիտխորհրդի ընդլայնված նիստը: Աշխատակիցներն ու ուսանողները դուրս եկան դահլիճից, գիտխորհուրդն՝ իր հիմնական կազմով, շարունակեց նիստը:

Сегодня в большом зале АГЭУ состоялось расширенное заседание ученого совета с участием руководства вуза, деканов, профессорскопреподавательского коллектива, сотрудников, студентов.
Ректор университета, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян выступил с докладом «Результаты научнообразовательной и финансово-хозяйственной деятельности Армянского государственного экономического университета 2013 года и основные показатели проекта бюджета на 2014 год».
«Уважаемые коллеги, дорогие студенты, отчет включает в себя подробное описание предпринятых изменений в различных областях университета и положение к концу отчетного года. Кроме этого, представлены инфраструктурные, ресурсные, качественные показатели, связанные с результатами учебного процесса, а также рядом проектов»,- отметил ректор и в отдельности представил различные области вуза, осуществленные в них работы, существующие проблемы, пути их решения. Корюн Атоян обратился к организации образовательной деятельности университета, представил языком чисел состав профессорскопреподавательского коллектива, студентов и выпускников, учебную успеваемость, перевода студентов, исключенных, освобожденных и восстановленных студентов, проблемы, относящиеся качества образования, картину организации практики студентов, учебнометодические работы.
Ректор подробно представил и научноиссаледовательскую и международную деятельность университета, направление связей с общественностью, учебновоспитательные работы и шаги, направленные на физическое воспитание, обратился к экономической деятельности университета. Ректор обобщил отчет представлением основных показателей бюджета 2013 года и проекта бюджета на 2014 год. Руковидитель вуза сообщил, что с января на 10 процентов повысится и заработная плата сотрудников.
После доклада Корюна Атояна выступили представители профессорскопреподавательского коллектива университета. Декан бухгалтерского учета и аудита Ашот Матевосян высоко оценил работы, осуществленные руководством вуза в прошедшем году, и сказал, что их даже можно оценить на отлично, а не удовлетворительно, как принято.
«Желаю выразить глубокую признательность за осуществляемые положительные изменения и достижения в вузе, которые очевидны. Благодарю также и за то, что можем найти возможность поднять заработную плату, что очень важно в этих социально-экономических условиях»,- отметил декан факультета. Ашот Матевосян также попросил больше выделить средств на грантовые программы, подчеркивая, что эти работы достаточно продуктивны для ученых преподавателей, входящих в аудиторию.
Заведующий кафедрой маркетинга, доктор, профессор Арарат Закарян от себя и имени сотрудников также выразил благодарность и одобрение руководству вуза, подчеркнув, что принятый университетом лозунг «Мы меняемся» соответствует деятельности. Арарат Закарян отметил также, что ощущается недостаток специальной литературы на родном языке и попросил содействия руководства.
Ученый совет единогласно одобрил результаты научнообразовательной и финансово-хозяйственной деятельности Армянского государственного экономического университета 2013 года и основные показатели проекта бюджета на 2014 год и поручил ректорату представить отчет на обсуждение и утверждение совета университета.
Этим завершилось расширенное заседание ученого совета. Сотрудники и студенты вышли из зала, а ученый совет своим основным составом продолжил заседание.