Տնտեսագիտական համալսարանն ու բրիտանական «Globe Education (GB) LTD» կազմակերպությունը համատեղ բիզնես դպրոց են հիմնում
Դիտումների քանակ՝ 1268
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն ու բրիտանական «Globe Education (GB) LTD» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը համատեղ կհիմնադրեն «Հայաստանում բրիտանական բիզնես դպրոց» ՓԲԸ: Այս որոշումը ՀՀ Կառավարությունն ընդունել է այսօր կայացած նիստում:
Համատեղ բիզնես դպրոց ստեղծելու նախաձեռնությանը նախորդել են փոխադարձ այցեր: ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ աշխատանքային խումբը եղել է Լոնդոնում, որից հետո նշված կազմակերպության ներկայացուցիչները եկել են Հայաստան՝ հանդիպել Տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի հետ, ծանոթացել համալսարանի կարողություններին ու հնարավորություններին, ստացել դրական տպավորություններ:
«Շուրջ մեկ տարի է, բանակցում ենք «Globe Education (GB) LTD» կազմակերպության հետ և ուրախալի է, որ այսօր Կառավարությունը թույլատրեց մեզ կյանքի կոչել համատեղ կրթական ծրագիր իրականացնելու շուրջ ձեռքբերված փոխհամաձայնությունը, այն է՝  իրականացնելու  մագիստրոսական ծրագիր: Այս նախագիծը կարևոր է Հայաստանի համար, քանի որ նման բիզնես դպրոց հիմնելով մենք հենց Հայաստանում միջազգային կրթություն ստանալու հնարավորություն ենք ընձեռում ոչ միայն մեր երկրի քաղաքացիներին, այլև տարածաշրջանի ուսանողների ն: Սա Հայաստանի կրթական համակարգի հեղինակության բարձրացմանը միտված լուրջ քայլ է և հավակնոտ ծրագիր»,- ծրագրի մասին նշում է ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը:
«Globe Education (GB) LTD»-ի գործընկերները 4 բրիտանական բուհեր են, որոնցից Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի հետ համագործակցելու է Քարդիֆի Մետրոպոլիտեն համալսարանը: Համատեղ բիզնես դպրոցի մագիստրոսական ծրագիրն իրականացվելու է անգլերենով՝ «Globe Education (GB) LTD»-ի ծրագրով, որը նախատեսում է 6 պարտադիր մոդուլներ և 2 ընտրովի, որոնք հնարավոր է ընտրել 3 հնարավոր մոդուլներից: Ուսանողին հնարավորություն է տրվում նաև ընտրել ավարտական աշխատանքը, որը կարող է լինել մագիստրոսական թեզ, ուսումնասիրություն կամ բիզնես պլանի մշակում: Հեռակա դասընթացը նախատեսվում է անցկացնել վեց շաբաթը մեկ՝ 3 օրով՝ ուրբաթ երեկոյան, շաբաթ և կիրակի օրերն ամբողջությամբ, որից հետո ուսանողը կունենան 6 շաբաթ ժամանակ՝ տվյալ մոդուլի կուրսային աշխատանքի ներկայացման համար: Դասախոսական անձնակազմի զգալի մասը կլինեն «Globe Education (GB) LTD»-ի դասախոսներ: Ուսումնառության 18 ամիսների ընթացքում ուսման վարձը համատեղ բիզնես դպրոցում վճարած ուսանողը հնարավորություն է ստանում մոդուլներից ցանկացածի ընթացքում ընդգրկվել «Globe Education (GB) LTD»-ի որևէ մասնաճյուղում, որոնք գտնվում են Լոնդոնում, Բելգրադում, Կուալա Լամպուրում, Հոնգ Կոնգում և այլն:
Համատեղ ծրագրի իրականացման արդյունքում կողմերը նախնական բանավոր համաձայնության են եկել, որ «Globe Education (GB) LTD» ընկերությունը կապահովի գրադարանային ռեսուրսներով կտրամադրի հասանելիություն իր էլեկտրոնային ցանցին: Ծրագրի իրականացման համար տնտեսագիտական համալսարանն անհատույց կտրամադրի 275 քառակուսի մետր տարածք:

Экономический университет и британская организация «Globe Education (GB) LTD» совместно открывают бизнес-школу
Армянский  государственный экономический  университет  и  британская  организация  с  ограниченной   ответственностью  «Globe Education (GB) LTD» совместно открывают  «Британскую  бизнес-школу  в  Армении» ОЗО. Это  решение  было  принято  на  сегодняшнем  заседании  Правительства  РА.
Инициативе  основания  бизнес-школы  предшествовали  взаимные  визиты. Рабочая  группа  во  главе  с  ректором  АГЭУ  Корюном  Атояном   побывала  в  Лондоне,  после  чего  представители  указанной  организации  приехали  в  Армению, встретились  с  ректором  Экономического  университета,  ознакомились со  способностями  и  возможностями  университета, получили  положительное  впечатления.
«Около  одного  года  ведем  переговоры  с  организацией   «Globe Education (GB) LTD» и  радостно, что  сегодня  Правительство  разрешило   нам  осуществить  взаимосогласие, достигнутое  по  поводу  совместной  образовательной  программы, а именно  осуществление  магистрской  программы. Этот  проект  очень  важен  для  Армении, т.к.  открывая  подобную  бизнес-школу  именно  в  Армении,  открывается  возможность  получить  международное  образование  не  только  гражданам  нашей  страны, но  и  студентам  региона. Это  серьезный  шаг,  направленный  на  повышение  репутации  Армянской  образовательной  системы,  и  широкомасштабный  план»,- отмечает  о  программе  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян.
Партнеры  «Globe Education (GB) LTD» -- 4 британских  вуза, из  которых    Кардифский  университет  Метрополитен  будет  сотрудничать  с  Армянским  государственным  экономическим  университетом.  Магистрская  программа  совместной  бизнес-школы  будет  осуществляться  на  английском  языке по  программе   «Globe Education (GB) LTD», которая  планирует   6 обязательных  модулей  и   2 выборочных, которые  возможно  выбрать  из  3  возможных  модулей. Студентам  предоставляется  возможность  выбрать  и  выпускную  работу,  которая  может  быть  в  виде  магистрской  диссертации, исследования  или  разработки  бизнес-плана. Заочный  курс  планируется  провести  раз  в  шесть  недель, 3  дня: в  пятницу  вечером, субботу  и  воскресенье  полный  день,  после  чего  у студента  будет  6 недель  для  предоставления  курсовой  работы  данного  модуля.  Большая  часть  преподавательского  персонала  будут  преподаватели  из  «Globe Education (GB) LTD». В  течение  18  месяцев  обучения  студенты,  заплатив  учебную  плату  в  совместной  бизнес-школе,   получат  возможность  в  процессе  любой  модули вовлечься в  любой  филиал  «Globe Education (GB) LTD»,  которые  находятся    в  Лондоне, Белграде, Куала  Лампуре, Гонг  Конге  и  др.
В  результате  осуществления  совместной  программы  стороны  пришли  к  предварительному  устному  соглашению, что   организация   «Globe Education (GB) LTD» обеспечит  библиотечными  ресурсами, предоставит   доступ  к  его  электронной  сети. Для  осуществления  программы  экономический  университет  безвозмездно  предоставит  помещение  в 275 кв. метров.