Ուսանող-ազատամարտիկներին նվիրված մեծարման օր, գրքի շնորհանդես և հետմահու պարգևատրումներ ՀՊՏՀ-ում (լուսանկարներ)
Դիտումների քանակ՝ 1113
ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում այսօր թևածում էին ռազմահայրենասիրական  տրամադրություններ. բուհի զոհված ազատամարտիկներին նվիրված «Մարտական հաշվարկ»  գրքի շնորհանդեսն էր՝ կազմակերպված ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի կողմից: Սա ոչ  միայն շնորհանդես էր, այլև մեծարման, հիշատակի ու հարգանքի տուրք Արցախյան ազատամարտում իրենց կյանքը զոհած մեր բուհի ուսանողներին: Թերևս, բառերն ու արտահայտություններն ի զորու չեն արտահայտելու այն հուզումը, հպարտությունն ու հայրենասիրական զգացումները, որ այսօր ողողել էին մեր դահլիճը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, պրոռեկտորները, բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ուսանողներ, հրավիրված էին հատուկ հյուրեր՝  Աժ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանն ու Կարեն Ավագյանը, ազատամարտիկների ծնողներն ու հարազատները:
Շնորհանդեսի սկիզբն ազդարարեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը, այնուհետև միջոցառման  վարող, ՀՊՏՀ ուսանող Հարություն Արզումանյանը ողջունեց  ներկաներին՝ նշելով, որ սա սովորական գրքի շնորհանդես չէ, այլ միջոցառում, որն իր մեջ մեծ խորհուրդ ունի:  Մասնակիցները հոտնկայս հարգեցին զոհված ուսանող-ազատամարտիկների   հիշատակը: «Մարտական հաշվարկի»  հեղինակ, ՀՊՏՀ ուսանող  Հայկ Բեջանյանն անուն առ անուն թվարկեց իր գրքի 13 հերոսներին,  ներկայացրեց  յուրաքանչյուրի կյանքի, գործունեության  մասին ուշագրավ պատմություններ: Արցախյան ազատամարտին մեր բուհից մասնակցած ուսանողներն են՝ Աբրահամյան Դերենիկ (Ատոմ), Ադամյան Արմեն, Ասրյան Արթուր, Բաբայան Վահրամ, Բաբլումյան Արմեն, Գրիգորյան Գագիկ, Դարբինյան Վոլոդյա, Իսկանդարյան Կարեն, Կարապետյան Արթուր, Հակոբյան Արմեն (Բենիամինի), Հակոբյան Արմեն  (Իլյայի),  Մանվելյան Կարեն, Միքայելյան Աշոտ:
1990 թ. ՀՊՏՀ մի խումբ ուսանողներ հիմնեցին «Նժդեհ»  կամավորական ջոկատը, որի կազմում քաջաբար  կռվեցին և ընկան  բուհի քաջորդիները: Հերոսներին ներկայացնելուց հետո հեղինակն իր խոսքում կարևորեց Արցախյան պատերազմի դերն ու նշանակությունը հայ ժողովրդի կյանքում, կոչ արեց հիշել բոլոր զոհվածներին, վառ պահել նրանց հիշատակը: Հայկ Բեջանյանը կոչ արեց աշխատել ու հավատալ, որ վաղն ունենալու ենք հզոր պետություն, իսկ ելույթը եզրափակեց Մովսես Գեորգիսյանի «Կեցցե' այն Հայաստանը, որ վաղն է գալու» փառահեղ խոսքով:
Ներկաներին իր խոսքն ասաց  ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ ելույթում կարևորելով Արցախյան հերոսամարտը՝ իբրև մեր պատմության ազգային ինքնագիտակցության զարթոնքի մի նոր էջ, իր երախտագիտությունը հայտնեց ազատամարտիկների ծնողներին ու հարազատներին: Ռեկտորի ամբողջական ելույթին կարող եք ծանոթանալ այստեղ՝ http://media.asue.am/upload/rektor_azatamartikner.pdf :
Ելույթի ավարտից հետո Կորյուն Աթոյանը բուհի ազատամարտիկներին հետմահու  պարգևատրեց ՀՊՏՀ ոսկե հուշամեդալներով՝ պարգևները հանձնելով նրանց ծնողներին ու հարազատներին: Այսպիսով՝  Արցախյան ազատամարտի  մասնակցության և ցուցաբերած արիության համար Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ոսկե հուշամեդալով պարգևատրվեցին Արմեն Հրաչիկի Բաբլումյանը, Արմեն Բենիամինի Հակոբյանը, Արթուր Միքայելի Կարապետյանը, Դերենիկ (Ատոմ) Գարիկի  Աբրահամյանը,Վահրամ Լենսերի Բաբայանը, Արմեն Փարավոնի Ադամյանը, Կարեն Բախշիի Մանվելյանը, Գագիկ Գրիգորի Գրիգորյանը, Վոլոդյա Սարգսի Դարբինյանը:
Այս անունները անմահացել են և խորհրդանշում են հայրենիքի անմնացորդ նվիրում, անձնազոհ կերպար:  Ելույթ ունեցավ նաև ՀՊՏՀ ՈւԽ նախագահ Սևակ Խաչատրյանը՝ հավաստիացնելով, որ հարկ եղած դեպքում հանուն հայրենիքի իրենք ևս պատրաստ են անձնազոհության: Նա նաև տեղեկացրեց, ու ի պատիվ ՀՊՏՀ ուսանող-ազատամարտիկների «Նժդեհ» ջոկատի՝ ՀՊՏՀ-ում կհիմնադրվի «Նժդեհ» ռազմահայրենասիրական ակումբ: Ցուցադրվեց գրքի հերոսների մասին պատմող փոքրիկ ֆիլմը:
Միջոցառման ավարտին իրենց երախտիքի, շնորհակալական խոսքն ասացին  ուսանող-ազատամարտիկների ծնողները, հարազատներն ու  ընկերները. ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին, գրքի հեղինակ Հայկ Բեջանյանին և  ուսանողական խորհրդին շնորհակալություն հայտնեցին ծնողներ Զինաիդա Արեյանը, Ամալյա Գևորգյանը, Միքայել Կարապետյանը և ուրիշներ: Միջոցառմանը մասնակցող ԱԺ պատգամավոր, ազատամարտիկ Դերենիկ Աբրահամյանի ուսանողական ընկեր Տաճատ Վարդապետյանը ևս խոսք ասաց՝ նման ծանրակշիռ միջոցառման կազմակերպման համար շնորհակալություն հայտնելով ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին, ուսանողական խորհրդին և գրքի հեղինակին: Նա նշեց, որ «Մարտական հաշվարկ» գիրքը թեև ուշ է հրատարակվել, սակայն ուշացած չէ: Տաճատ Վարդապետյանի խոսքով՝ այս գիրքը գալիքին ուղղված այն հատու խոսափողն է, որն իր մեջ անթեղված է պահում հերոսների ոգին և ցույց տալիս, որ հայի հերոսական ոգին ամեն պահի պատրաստ է հայրենասիրական պոռթկումների: Շնորհակալական խոսքով հանդես եկան նաև ՀՊՏՀ դասախոսները:
Հուզվել էին բոլորը, հուզվել էին հպարտության, արժանապատվության, կարոտի ու վշտի, հայրենասիրության զգացումների միախառնումից:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը անկեղծորեն շնորհավորում է Ուսանողական խորհրդին և հատկապես գրքի հեղինակ Հայկ Բեջանյանին՝ բուհի ուսանող-ազատամարտիկների պատմությունը, նրանց վերաբերող նոր տվյալներն ու լուսանկարները, երբևէ չհրապարակված տվյալները մեկ գրքով հրատարակելու արժանավոր գործի համար:

Количество просмотров: 1153
Сегодня  в  актовом  зале  АГЭУ  царит  военнопатриотическое  настроение: презентация  книги  «Боевой  расчет», посвященная  павшим  воинам  вуза, организованная    студенческим  советом  АГЭУ.  Это  не  только  презентация, но  и дань  почтения памяти и уважения  павшим  студентам  нашего  вуза, отдавшие  свою  жизнь  в  Арцахской  войне. Однако слова  и  выражения  не   в  силах  выразить  те  переживания, гордость  и  патриотические  чувства, которые   переполнили  наш  зал.
В  мероприятии  участвовали  ректор    АГЭУ  Корюн  Атоян, проректоры, профессорскопреподавательский  коллектив  вуза, студенты, были  приглашены  особые  гости: депутаты  НС  Тачат  Вардапетян  и  Карен  Авагян,  родители  и  родные  воинов.
О начале  презентации  известил  гимн  Республики  Армения, затем  ведущий  мероприятия, студент  АГЭУ  Арутюн  Арзуманян  приветствовал  присутствующих, отмечая,  что  это  презентация  не  простой  книги, а  мероприятие, которое  содержит  в  себе  глубокий  смысл. Участники, стоя почтили  память  павших  студентов-воинов. Автор «Боевого  расчета» , студент АГЭУ Айк Беджанян поименно  перечислил  13  героев  его  книги, представил интересные  истории  о жизни, деятельности  каждого. Студенты  нашего  вуза, участвовавшие  в  Арцахской  войне: Абраамян  Дереник  (Атом), Адамян  Армен, Асрян Артур, Бабаян Ваграм, Баблумян  Армен, Григорян  Гагик, Дарбинян Володя, Искандарян  Карен, Карапетян  Артур, Акопян Армен (Бениаминович), Акопян  Армен  (Ильевич),  Манвелян Карен, Микаелян Ашот.
В 1990 г. группа  студентов  АГЭУ  основали  отряд  добровольцев  «Нжде», в  составе  которого    доблестно  сражались  и  пали  смелые  сыны  вуза.   После  представления  героев  автор  в  своем  слове  указал  на  значимость  роли  Арцахской войны  и  значение  в  жизни  армянского  народа,  призвал   вспомнить  всех  погибших, держать  их  светлую  память.   Айк  Беджанян  призвал  работать  и  верить, что  завтра  будем  иметь  могучее  государство,  а  выступление  завершил  великими  словами  Мовсеса  Геворгисяна: «Да  здравствует  та  Армения, которая  придет  завтра».
Присутствующим  сказал  свое  слово  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян, подчеркнув  в  выступлении  значимость  Арцахской  войны, как  новой страницы  нашей  истории  пробуждения  национального самосознания,  выразил  свою  признательность    родителям  и  родным  воинов.    С  полным  текстом  выступления  можете  ознакомиться  здесь: http://media.asue.am/upload/rektor_azatamartikner.pdf .
После  выступления  Корюн  Атоян  посмертно  наградил  воинов  золотыми  медалями  АГЭУ, вручая  медали  их  родителям  и  родным.  Таким  образом, за  участие  в  войне  и  мужество   были  награждены золотой  медалью  Армянского  государственного  экономического  университета Армен  Грачикович  Баблумян, Армен  Бениаминович  Акопян, Артур  Микаелович  Карапетян, Дереник (Атом) Гарикович  Абраамян, Ваграм Ленсерович  Бабаян, Армен Паравонович Адамян, Карен Бахшиевич Манвелян, Гагик Григорьевич  Григорян, Володя  Саргисович  Дарбинян.
Эти  имена  бессмертны  и  символизируют  полную  преданность  родине, самоотверженный  образ.  Выступил  председатель  Студсовета  АГЭУ  Севак  Хачатрян, уверяя, что  в  случае   необходимости   и они  во  имя  родины  готовы  на  самопожертвование.  Он  также  сообщил, что  в  честь  отряда  «Нжде»  студентов-воинов  АГЭУ в  университете   будет  основан   военнопатриотический  клуб «Нжде».  Был  показ  маленького  фильма, рассказывающий  о героях  книги.
В  завершении  мероприятия свое слово  признательности  и  благодарности  сказали  родители, родные  и  товарищи воинов-студентов. Ректору  АГЭУ  Корюну  Атояну,  автору  книги   Айку  Беджаняну  и   студенческому  совету  выразили  благодарность   родители Зинаида Ареян, Амалия  Геворгян, Микаел  Карапетян и  другие. И Тачат  Вардапетян, студенческий  друг  бойца  Дереника   Абраамяна, депутат  НС, участвующий  в мероприятии,  сказал  свое  слово, выражая  благодарность  ректору  Корюну  Атояну, студенческому  совету  и  автору  книги  за  организацию   значимого  мероприятия.
Он  отметил, что книга  «Боевой  расчет» хотя  и  поздно  опубликована, однако  не  опоздавшая. По  словам  Тачата  Вардапетяна, эта  книга  тот   микрофон,  направленный  в  будущее, которая  в  себе  содержит  дух  героев и  показывает, что  героический  дух  армянина   в  любой  миг  готов  на  патриотические   порывы. Со  словами  благодарности  выступили  и  преподаватели  АГЭУ.
Все  были  взволнованы,  взволнованы от  смешения   чувств  гордости, достоинства, тоски  и  печали, патриотизма.
Отдел  информации и  связей  с  общественностью  искренне  поздравляет    Студенческий  совет  и   особенно  автора  книги  Айка  Беджаняна за  достойное   дело  опубликования  в  одной  книге   истории  студентов-воинов  вуза, относящиеся  их  новые  данные  и  фотографии, никогда  не опубликованные  данные.