75-ամյա հոբելյանի առիթով ռեկտորատում շնորհավորեցին պրոֆեսոր Գրիգոր Աղաջանյանին
ՀՊՏՀ ռեկտորատն այսօր կայացած նիստում շնորհավորեց միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի պրոֆեսոր Գրիգոր Աղաջանյանին՝ ծննդյան 75-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Հոբելյարին շնորհավորական ուղերձ և համալսարանի ոսկե հուշամեդալ հանձնեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը:
Համալսարանի կոլեկտիվի անունից պրոֆեսորին ուղղված ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես նշվում է. «Ձեր պրպտուն, աշխատասեր խառնվածքով Դուք խորամուխ եք եղել գիտական հետազոտության բնագավառում, մանկավարժական գործունեության մեջ և իրավամբ դասվել մեր համալսարանի այն դասախոսների շարքին, ովքեր իրենց գործն անում են արժանապատվության, պատասխանատվության  ու խղճի թելադրանքով։ Հետազոտելով շահույթի և շահութաբերության, արտագաղթի և ներգաղթի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների հիմնախնդիրները և հեղինակելով գիտական ու մեթոդական շուրջ չորս տասնյակ աշխատություններ, այդ թվում ուսումնական ձեռնարկներ` Դուք ապացուցել եք, որ ուրույն գիտական խոսք կարող եք ասել տնտեսագիտության բնագավառում։ Իսկ Ձեր մանկավարժական ձիրքի ու երիտասարդության հանդեպ ունեցած սիրո ու լավատեսության ապացույցն են աճող սերնդի կրթության, դաստիարակության գործին  անմնացորդ նվիրումը,  ջանասեր ու առաջադեմ ուսանողների հանդեպ հոգածությունը, անշահախնդիր աջակցումը։ 1995 թվականին նշանակվելով նորաստեղծ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ` Դուք ստեղծեցիք համերաշխ ու աշխատունակ կոլեկտիվ, որտեղ հասակ առան գիտության նոր թեկնածուներ, ու դոկտորներ և 2006 թվականին Ձեզ արժանիորեն շնորհվեց պրոֆեսորի կոչում։ Հարգելի Գրիգոր Աղաջանյան, գիտնական մանկավարժի Ձեր անցած ճանապարհը թույլ է տալիս Ձեզ հպարտորեն քայլելու` վայելելով Ձեր գործընկերների ու սաների սերն ու հարգանքը»։
«Համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ուսանողների և աշխատակիցների անունից հոբելյանի կապակցությամբ ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Ձեզ՝ մեր բուհի վաստակաշատ և երկարամյա աշխատակցին, մաղթում առողջություն, հաջողություն և ցանկանում, որ դեռ երկար աշխատեք այս հրաշալի կոլեկտիվում»,- հոբելյարին շնորհավորելիս ընդգծեց համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը:
Գրիգոր Աղաջանյանը շնորհակալություն հայտնեց  երկարատև գիտամանկավարժական աշխատանքը բուհի բարձր պարգևով գնահատելու համար:

По случаю 75-летнего юбилея в ректорате поздравили профессора Григора Агаджаняна
Сегодня ректорат АГЭУ на заседании поздравил профессора кафедры междеународных экономических отношений Григора Агаджаняна по случаю 75-летнего юбилея. С поздравительным посланием к юбиляру обратился и вручил золотую медаль университета ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян.
В поздравительном послании ректора Корюна Атояна, обращенном от имени коллектива профессору, в частности, отмечается: «Вашим любознательным, трудолюбивым характером Вы углубились в область научного исследования, педагогическую деятельность и справедливо относитесь к числу тех преподавателей, кто выполняет свою работу с достоинством, ответственностью и совестью. Исследуя проблемы прибыли и рентабельности, социально-экономические последствия эмиграции и иммиграции и, являясь автором около четырех десятков научных и методических работ, в том числе учебных пособий, Вы доказали, что можете сказать свое научное слово в области экономики. А доказательством Вашего педагогического дара, любви к молодежи и оптимизма являются полная преданность делу образования и воспитания подрастающего поколения, внимание к трудолюбивым и передовым студентам, бескорыстная поддержка. В 1995 году, назначившись заведующим кафедрой международных экономических отношений, Вы создали единый и рабочий коллектив, где подросли новые кандидаты науки, и доктора, и в 2006 году Вам заслуженно присвоено звание профессора. Уважаемый Григор Агаджанян, Ваш пройденный путь ученого преподавателя дает право Вам гордо шагать, наслаждаясь любовью и уважением Ваших коллег и студентов».
«От имени профессорскопреподавательского коллектива университета, студентов и сотрудников по случаю юбилея еще раз поздравляем Вас, заслуженного, с долголетним стажем в нашем вузе, сотрудника, желаем здоровья, успехов и желаем, чтоб еще долго работали в этом прекрасном коллективе»,- отметил ректор университета Корюн Атоян, поздравляя юбиляра.
Григор Агаджанян поблагодарил за оценку долголетней научнопедагогической работы высокой наградой вуза.