Ավելի քան 700 ուսանողի ուսման վարձ փոխհատուցվել է. տեղի ունեցավ ռեկտորատի հերթական նիստը
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի մանդատային հանձնաժողովն ավելի քան 700 ուսանողների ուսման վարձը զեղչելու որոշում է կայացրել: Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ռեկտորատի նիստում հայտնեց ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը՝ զեկուցելով 2013-2014 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի ուսանողների ուսման վճարների մասնակի փոխհատուցման վերաբերյալ ՀՊՏՀ մանդատային հանձնաժողովի որոշման մասին հարցը:
Ինչպես զեկուցեց պրոռեկտորը, ուսման վարձի զեղչման համար հանձնաժողովը ստացել է 913 դիմում, որից 716 դիմումը բավարարվել է, այսինքն՝ այդքան ուսանողի ուսման վարձ մասնակի փոխհատուցվել է: «Առկա բակալավրիատում և հեռակա բակալավրիատի 1-4-րդ կուրսերում զեղչվել է այն ուսանողների վարձը, որոնց ՄՈԳ-ը 60 և ավելի է, հեռակա բակալավրիատի 5-րդ կուրսի համար զեղչվել է այն ուսանողների վարձը, որոնց առաջադիմությունը 3,5 բալից ավելի է, առկա և հեռակա մագիստրատուրայում զեղչվել է 70 և ավելի ՄՈԳ ունեցող երեխաների վարձը»,- ասաց Միհրդատ Հարությունյանը: Մեզ հետ զրույցում պրոռեկտորը տեղեկացրեց, որ զեղչվել են նաև Արմավիրի մարզի 2013թ. մայիսի 12-ի կարկտահարության հետևանքով տուժած համայնքների բնակիչների ուսանողների վարձը: Ռեկտորատը հաստատեց մանդատային հանձնաժողովի որոշումը:
ՀՊՏՀ հեռակա բակալավրիատի և հեռակա մագիստրատուրայի 2013-2014 ուսումնական տարվա 2-րդ կիսամյակի ուսումնական պարապմունքների, քննաշրջանների և լուծարքների ժամանակացույցը ներկայացրեց ուսումնակազմակերպական բաժնի պետ Արմեն Կարախանյանը: Սիրելի ուսանողներ, երկուշաբթի ուսումնակազմակերպական բաժնից կտրամադրեն այդ ժամանակացույցը, որը մենք կհրապարակենք: ՀՊՏՀ մագիստրատուրայի լուծարքների գնահատման կարգի մասին զեկուցեց ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը:
«Բանբեր ՀՊՏՀ-ի» գիտական հանդեսի աշխատանքների բարելավման վերաբերյալ 2013թ. հոկտեմբերի 21-ի ՀՊՏՀ ռեկտորատի հանձնարարականի կատարման մասին զեկուցեց հանդեսի գլխավոր խմբագիր Հովսեփ Աղաջանյանը: Շեշտադրվեց հանդեսի աշխատանքները որակական նոր աստիճանի վրա դնելու, այն միջազգային ասպարեզ դուրս բերելու, տպագրվող հոդվածները որակապես ավելի բարելավվելու, հրատարակության պարբերականությունը կարգավորելու և մի շարք այլ հարցեր: Ռեկտորատը որոշեց  խնդրի քննարկման նպատակով հանձնախումբ ստեղծել:

Мандатная комиссия Армянского государственного экономического университета приняла решение о скидке учебной платы более чем 700 студентам. Об этом сообщил на сегодняшнем заседании ректората проректор по учебноорганизаторским работам Мирдат Арутюнян, докладывая о решении мандатной комиссии АГЭУ о частичной компенсации учебных плат студентов на первый семестр 2013-2014 учебного года.
Как сообщил проректор, комиссия получила 913 заявлений для скидки учебной платы, из которых 716 заявлений удовлетворены, т.е. учебная плата стольким студентам частично компенсирована. «1-4 курсах стационарного и заочного бакалкавриата дисконтирована плата тех студентов, у кого КСБ 60 и более, для 5-го курса заочного бакалавриата дисконтирована плата тех студентов, успеваемость которых более 3,5 балла, в стационарной и заочной магистратуре дисконтирована плата учащихся, имеющих 70 и более КСБ»,- сказал Мирдат Арутюнян. В беседе с нами проректор сообщил, что дисконтирована плата студентов, жителей пострадавших от града районов Армавирского марза от 12-го мая 2013 года. Ректорат утвердил решение мандатной комиссии.
График учебных занятий 2-го семестра 2013-2014 учебного года, сессий и ликвидов представил начальник учебноорганизационного отдела Армен Караханян. Дорогие студенты, в понедельник из учебноорганизационного отдела предоставят этот график, который мы опубликуем. О порядке оценки ликвидов магистратуры АГЭУ говорил проректор по учебнометодическим работам Паруйр Калантарян.
О выполнении распоряжения ректората АГЭУ от 21-го октября 2013 года о улучшении работ научного журнала «Банбер АГЭУ» сообщил главный редактор журнала Овсеп Агаджанян. Он остановился на новой качественной ступени работ журнала, его выходе на международную арену, качественном улучшении публикующихся статей, регулировании частоты издания и др. вопросах. Ректорат решил с целью обсуждения проблем создать комиссию.