ՀՊՏՀ-ում տեղի ունեցավ Տեմպուսի HEN-GEAR նախագծի հավաք-հանդիպում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի նիստերի սրահում այսօր առավոտյան սկիզբ առավ  Տեմպուս ծրագրի  «Հայաստանի բուհերի շրջանավարտների ծառայողունակության բարձրացման և մարդկային կապիտալի գնահատման  բարձրագույն կրթության ցանց» (HEN-GEAR) նախագծի գործունեության մեկ տարվան նվիրված գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հավաք-հանդիպում (այնուհետև շարունակվեց ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում):
Մասնակիցներին ողջունեց, հագեցած ու արդյունավետ աշխատանք մաղթեց ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին Տեմպուսի մեր բուհի ծրագրերը  համակարգող Ներսես Գևորգյանը, Բոլոնիայի Ալմա Լաուրեայի միջհամալսարանական կոնսորցիումի հիմնադիր տնօրեն, պրոֆեսոր Անդրեա Կամելլին, ներկայացուցիչներ գործընկեր համալսարաններից և կազմակերպություններից:
Հանդիպումը բաղկացած էր երկու մասից: Առաջին մասում բոլոր շահառու և շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ նախագծի համակարգող Իտալիայի Ալմա Լաուրեայի միջհամալսարանական կոնսորցիումը ներկայացրեց HEN-GEAR նախագծի հիմնական նպատակները, սպասվելիք արդյունքները և իրականացման ներկայիս վիճակը: Ելույթ ունեցավ պրոֆեսոր Անդրեա Կամելլին`  «Ալմա Լաուրեայում և Հայաստանում մարդկային կապիտալի գնահատման և շրջանավարտների աշխատունակության բարձրագույն կրթական ցանց. ընդհանուր նկարագիր»թեմայով:
Հանդիպման երկրորդ մասում նախագծի գործընկերները և շահագրգիռ կողմերը քննարկեցին նախագծի իրականացման առաջիկա անելիքները, առկա խնդիրները և լուծման ուղիները:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում Տեմպուս ծրագրի շրջանակներում իրականացվում է «Հայաստանի բուհերի շրջանավարտների ծառայողունակության բարձրացման և մարդկային կապիտալի գնահատման  բարձրագույն կրթության ցանց»   (HEN-GEAR) նախագիծը, որի մասնակիցն է նաև մեր համալսարանը: Այն մեկնարկել է 2012-ի հոկտեմբերին և ավարտվելու է 2015-ի հոկտեմբերին:
Նախագծի նպատակն է Հայաստանում հիմնել շրջանավարտների առաջարկն ու պահանջարկը հավասարակշռող համալիր մոդել, որը հիմնված կլինի շրջանավարտներին վերաբերող տեղեկատվական բազայի ստեղծման վրա: Հիմնադրվող մոդելը կրկնօրինակելու է Բոլոնիայի Ալմա Լաուրեայի միջհամալսարանական կոնսորցիումի կողմից ստեղծված և Իտալիայում ու այլ երկրներում արդյունավետ գործող նմանատիպ մոդելը:

В АГЭУ состоялась встреча проекта Темпуса HEN-GEAR
Сегодня  с утра  в  зале  заседаний   Армянского  государственного  экономического  университета  состоялась  встреча  партнеров  и  заинтересованных  сторон, посвященная  первой  годовщине  деятельности  проекта программы  Темпус  «Высшая  образовательная  сеть повышения  обслуживания  выпускников  вузов  Армении  и  оценки  человеческого  капитала» (HEN-GEAR) (затем  продолжилась  в  центре  международных  программ  АГЭУ).
Участников  приветствовал, пожелал  насыщенной  и  продуктивной  работы  проректор  по  учебнометодическим  работам  АГЭУ  Паруйр  Калантарян.  На  встрече  присутствовали  координатор  программ  Темпуса  нашего  вуза  Нерсес  Геворгян, директор-основатель  Болонийского  межуниверситетского  консорциума  Алма  Лауреа  профессор  Андреа  Камелли, представители  из   партнерских университетов и организаций.
Встреча  состояла  из  2  частей. В  первой  части   с  участием всех  бенефициаров  и  заинтересованных  сторон координатор  проекта  Итальянский  межуниверситетский  консорциум  Алма  Лауреа  представил  основные  цели  проекта  HEN-GEAR, ожидаемые  результаты  и  настоящее  состояние  реализации. Выступил  профессор  Андреа  Камелли  на  тему   «Высшая  образовательная  сеть   работоспособности  выпускников  и оценки  человеческого  капитала  в  Алма Лауреа  иАрмении: общая  характеристика».
Во  второй  части  встречи партнеры  проекта  и  заинтересованные  стороны  обсудили  ближайшие  действия по  реализации  проекта,  существующие  проблемы  и  пути  решения.
Напомним, что в  рамках  программы Темпус  в  Армении  осуществляется  проект   «Высшая  образовательная  сеть повышения  обслуживания  выпускников  вузов  Армении  и  оценки  человеческого  капитала» (HEN-GEAR), участником  которого  и  наш  университет.  Он  начался  в  октябре  2012 года  и  завершится  в  октябре  2015 года.
Цель  проекта  основать  в  Армении  комплексную  модель, балансирующую  спрос  и предложение  выпускников, которая  будет  основана   на  создании  информационной  базы,  относящейся  выпускников. Основанная  модель будет  копией подобной  модели, созданной  Болонийским  межуниверситетским  консорциумом  Алма  Лауреа  и  продуктивно  действующей  в  Италии и  др.  странах.