Մեր դասախոսը` հանրակրթական դպրոցի դասագրքերի համահեղինակ
Ուրախությամբ տեղեկացնում ենք, որ 2013 թվականին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության երաշխավորությամբ լույս ընծայված հանրակրթական դպրոցի 7-րդ դասարանի «Աշխարհագրություն» («Աշխարհ» խորագրով) դասագրքի խմբագիրը, համահեղինակը (հեղինակային խումբ` Ռ. Մարգարյան, Մ. Մանասյան, Գ. Հովհաննիսյան, Ա. Հովսեփյան), գծապատկերների ու քարտեզների հեղինակն է մեր համալսարանի մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտ, աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու Ռուդիկ Մարգարյանը: Հեղինակների նույն խմբի ջանքերով է պատրաստվել նաև այդ դասագրքի «Ուսուցչի ձեռնարկը»:
Այսօր լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում դոցենտ Մարգարյանը նշեց, որ այժմ հրատարակության է պատրաստվում «Աշխարհագրություն» («Տարածաշրջաններ» խորագրով) դասագիրքը 8-րդ դասարանցիների համար և մասնավորապես նշեց.
«Մեր մոտեցումն այս նոր դասագրքերում նախորդներից տարբերվում է նրանով, որ պատրաստվել է կրթական բարեփոխումների ծրագրի համաձայն, ավագ դպրոցին անցնելու առիթով հանրակրթական դպրոցի 7-8-րդ դասարանների առարկայական ծրագրերի բեռնաթափման և դրանցում առավել բարդ թեմաները ավագ դպրոցի ծրագրերին փոխանցելու տրամաբանությամբ և հաշվի առնելով համաշխարհային տնտեսական փոփոխությունները»:
Նշենք, որ դոցենտ Մարգարյանը մեր համալսարանում գիտամանկավարժական գործունեությանը զուգահեռ, 1999 թվականից ակադեմիկոս Գրիգոր Ավագյանի հետ միասին ձեռնամուխ է եղել հանրակրթական դպրոցի դասագրքերի ստեղծմանը և այդ շնորհակալ գործը անընդմեջ շարունակում է մինչ օրս:

Наш преподаватель -- соавтор общеобразовательных школьных учебников
С радостью сообщаем, что в 2013 году по рекомендации министерства образования и науки РА редактор, соавтор (авторская группа: Р. Маргарян, М. Манасян, Г. Ованнисян, А. Овсепян) учебника «География» ( с наименованием «Мир») для 7-го класса общеобразовательной школы, вышедшего в свет, автор диаграмм и карт кандидат географических наук, доцент кафедры макроэкономики нашпего университета Рудик Маргарян. Усилиями той же авторской группы было подготовлено и «Руководство для учителя» по этому учебнику.
Сегодня в беседе с отделом информации и связей с общественностью доцент Маргарян отметил, что в настоящее время готовится к печати учебник «География» (с наименованием «Регионы») для восьмиклассников и , в частности, отметил:
«Наш новый подход в этих новых учебниках отличается от прежних тем, что он подготовлен согласно с программой образовательных преобразований с целью разгрузки предметных программ 7-8 классов образовательной школы по причине перехода к старшей школе и передачи программам старшей школы более сложных тем, учитывая всемирные экономические изменения».
Отметим, что доцент Маргарян параллельно с научнопедагогической деятельностью в нашем университете, с 1999 года с академиком Григором Авагяном начал создание учебников для общеобразоватевльной школы и это благодарное дело продолжает по сей день.