«Երիտասարդները պետք է իրազեկ լինեն ՄԻԱՎ-ի մասին». ՀՊՏՀ-ում ցուցադրվեց ֆիլմ
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի (ՀԵՀ) նախաձեռնությամբ այսօր ՀՊՏՀ-ում էին հյուրընկալվել «Խոսի'ր ՄԻԱՎ-ի մասին, հետազոտվի'ր ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ» ծրագրի ներկայացուցիչները:
Դեկտեմբերի 1-ին աշխարհում նշվում է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի համաշխարհային օրը: Ինչպես տեղեկացնում են ծրագրի ներկայացուցիչները, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը, միշտ լինելով երիտասարդների կողքին, անմասն չի մնում ՄԻԱՀ-ի դեմ պայքարի եվրոպական նախաձեռնությունից և Հայաստանի տարբեր շրջաններում՝ Երևանում և մարզերում ծրագրի շրջանակներում իրականացնում է հանդիպումներ:
Ուսանողներին բաժանվեցին հարցաթերթիկներ, որոնց միջոցով կազմակերպիչները պետք է պարզեն, թե որքանով են ուսանողներն իրազեկ ՄԻԱՎ-ի փոխանցման եղանակների, կանխարգելման միջոցների և այլնի մասին:
Ուսանողների համար ցուցադրվեց ճանաչողական եռալեզու (ռուսերեն, անգլերեն, հայերեն) ֆիլմ, որը պատմում է դարի հիվանդություններից մեկի, դրա կանխարգելման եղանակների մասին: Ֆիլմը սկսվում էր «Եղեք միմյանց հավատարիմ, մի վտանգեք ձեր կյանքն ու ընտանիքի ապագան» կարգախոսով տեսանյութով:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում «Խոսի'ր ՄԻԱՎ-ի մասին, հետազոտվի'ր ՄԻԱՎԻ վերաբերյալ» ծրագրի համակարգող Նարինե Մեժլումյանը նշեց, որ ծրագրի հիմնական նպատակն այն է, որ մարդիկ կարողանան ազատորեն խոսել ՄԻԱՎ-ի մասին, կամավոր հետազոտվեն և անհրաժեշտության դեպքում՝ համապատասխան բուժում ստանան. բուժումը ժամանակին սկսելու դեպքում հնարավոր է երկար տարիներ ապրել առողջ և լիարժեք կյանքով:
«Այսօրվա երիտասարդները, ուսանողները վաղվա ռիսկային և խոցելի խմբում հայտնվող մարդիկ են, ովքեր ապահովագրված չեն ՄԻԱՎ-ից, ուստի նրանց՝ հիվանդության մասին տեղեկացվածությունը կօգնի հնարավորինս հեռու մնալ ՄԻԱՎ-ից, ապրել առողջ ապրելակերպով»:

Сегодня по инициативе Армянского молодежного фонда (АМФ) АГЭУ посетили представители программы «Говори о ВИЧ-е, обследуйся на ВИЧ» .
1-го декабря в мире отмечается всемирный день борьбы с ВИЧ/СПИД-ом. Как сообщают представители программы, Армянский молодежный фонд, находясь всегда рядом с молодежью, не остается безучастным в европейских начинаниях в борьбе против ВИЧ-а и в различных областях Армении, Ереване и марзах, в рамках программы проводит встречи. Студентам раздали анкеты, с помощью которых организаторы должны были выяснить, насколько студенты осведомлены о способах передачи ВИЧ-а, предупредительных средствах и т.д.
Для студентов был показан познавательный трехязычный (армянский, русский, английский) фильм, который рассказывает об одной болезни века, о способах его предупреждения. Фильм начинался видеоматериалом с девизом «Будьте преданы друг другу, не ставьте под угрозу вашу жизнь и будущее семьи» .
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ координатор программы «Говори о ВИЧ-е, обследуйся на ВИЧ» Нарине Межлумян отметила, что основная цель программы та, чтоб люди при необходимости могли свободно говорить о болезни, получить соответствующее лечение, при своевременном лечении можно прожить долго здоровой и полноценной жизнью.
«Сегодняшняя молодежь, студенты -- это люди, которые могут завтра появиться в группе риска, которые не застрахованы от ВИЧ-а, поэтому их осведомленность о болезни по возможности поможет держаться подальше от ВИЧ-а, вести здоровый образ жизни».