Տնտեսական արդի և հրատապ թեմաների քննարկում և հետազոտում. շարունակվում է ՀՊՏՀ 23-րդ գիտաժողովը
«Տնտեսական զարգացման քաղաքականության արդի հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» խորագրով ՀՊՏՀ 23-րդ գիտաժողովի շրջանակներում շարունակվում են  տնտեսական արդի թեմաներով զեկուցումները` տարբեր բաժանմունքներում: Այսօր ևս գիտական զեկուցումներով հանդես եկան ՀՊՏՀ  երիտասարդ և փորձառու գիտնականները: Առաջինն իր աշխատանքն սկսեց «ՀՀ տնտեսական զարգացումը և տնտեսական անվտանգությունը. խնդիրներ և հեռանկարներ» (համակարգող՝ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյան) բաժանմունքը, որտեղ տ.գ.թ., դոցենտ Ալիսա Գևորգյանը հանդես եկավ «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների ազգային համակարգի փորձի վերլուծություն և գնահատում» թեմայով զեկուցմամբ: Նրան հաջորդեց տ.գ.դ.,պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանը`  «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների որոշման մեթոդական մոտեցումները և գնահատման ցուցանիշները» թեմայով զեկուցմամբ:
Հաջորդիվ իր աշխատանքը սկսեց 4-րդ բաժանմունքը` տ.գ.դ.,պրոֆեսոր Հովսեփ Աղաջանյանի ղեկավարությամբ: Վերջինս լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց, որ ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր, եղել են հետաքրքիր զեկուցումներ, որոնք արծարծել են տնտեսական կարևոր  թեմաներ, առաջարկել մի շարք հիմնախնդիրների լուծումներ: «Որպես բաժանմունքի ղեկավար` կարևորում եմ նաև թեմայի վերաբերյալ արվող հարցադրումները և դրանց շուրջ բանավեճերի անցկացումը»,- ասաց նա: ՀՊՏՀ 23-րդ գիտաժողովի շրջանակներում իր աշխատանքն է շարունակում նաև 2-րդ բաժանմունքը` տ.գ.դ.,պրոֆեսոր Աշոտ Սալնազարյանի ղեկավարությամբ: Բացման խոսքում ղեկավարը կարևորեց ամենամյա գիտաժողովների անցկացումը և նշեց, որ զեկուցվող թեմաները լսելուց հետո հարցեր են ծագում, որոնք նույնպես կարող են դառնալ հետաքրքիր և օգտակար գիտական հետազոտությունների թեմաներ:
Աշոտ Սալնազարյանը, ընդգծելով գիտաժողովների կարևորությունը, նշեց, որ էական  է դրանց հատկապես ասպիրանտների մասնակցությունը: Յուրաքանչյուր զեկուցումից հետո բաժանմունքում գիտաժողովի մասնակիցները հետաքրքիր հարցադրումներ արեցին և ակտիվորեն քննարկեցին թեմային առնչվող մի շարք հարցեր: Այսօրվա զեկուցումների մեջ բաժանմունքի ղեկավար Աշոտ Սալնազարյանն առանձնացրեց հատկապես սփյուռքահայ Մասիս Սարքիս Սարքիսյանի (ասպիրանտ) զեկուցումը, որը «Ֆինանսական շուկաների զարգացման ուղղություններ և հեռանկարներ»  թեմայով էր: Ղեկավարի բնութագրմամբ` մեր սփյուռքահայ ասպիրանտն աչքի է ընկնում գիտության հանդեպ  տածած մեծ սիրով ու հետաքրքրությամբ:
Այսօր գիտաժողովի շրջանակներում զեկուցումներ հնչեցին նաև 1-ին բաժանմունքում, որը համակարգում է տ.գ.դ., պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանը: Գիտական զեկուցումները լսելու էին եկել դասախոսներ, ասպիրանտներ: Ելույթ ունեցան տ.գ.թ., դոցենտ Աշոտ Եղիազարյանը` «Գյուղատնտեսությունը և ժողովրդագրական հիմնախնդիրը տնտեսության զարգացման գործում» զեկուցմամբ,  ասպիրանտ Տիգրան Դավթյանը` «Կազմակերպության մրցունակության բարձրացման արտերկրյա փորձը և առկա խնդիրները» թեմայով և այլք: Զեկուցումներիների վերաբերյալ արվեցին հարցադրումներ, ծավալվեց քննարկում: Բաժանմունքներ էր այցելում և աշխատանքներին կարճ ժամանակով մասնակցում էր նաև գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ  ՀՊՏՀ 23-րդ գիտաժողովի շրջանակներում գիտական զեկուցումների ներկայացումը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 24-ը,  հոկտեմբերի 25-ին, կամփոփվեն գիտաժողովի արդյունքները:

В  рамках  23-ей  научной  сессии АГЭУ  на  тему  «Актуальные  проблемы  политики экономического  развития  в  РА» продолжаются  доклады  в  разных  секциях.  И  сегодня  с  научными  докладами  выступили  молодые  и  опытные  ученые  АГЭУ. Первой  начала  свою  работу   секция «Экономическое  развитие  и  экономическая  безопасность  РА: задачи  и  перспективы» (координатор д.э.н., профессор,  директор  исследовательского  центра    «Амберд»  Самвел  Аветисян), где к.э.н., доцент Алиса  Геворгян  выступила  с  докладом  на  тему  «Анализ  и оценка  опыта  национальной  системы  платежей  охраны  природы  и  природопользования». За  ним  последовал  следующий  доклад  д.э.н., профессора  Сурена  Геворгяна  на  тему «Методические  подходы  решения  платежей  охраны  природы  и  природопользования и  показатели  оценки».
Следующей  свою  работу  начала  4-ая  секция  под  руководством  д.э.н., профессора  Овсепа  Агаджаняна.  Он  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  отметил,  что  сегодня,  как  и  вчера,  интересные  доклады,  которые  отражают  важные  экономические  темы,  предлагают  решения  для  ряда  проблем. «В  качестве  руководителя  секции  подчеркиваю  также  вопросы,  сделанные  по  теме,  и  проведение  вокруг  них  дискуссий»,-сказал  он.  В  рамках  23-ей научной  сессии  АГЭУ  свою  работу  продолжает  и 2-ая  секция  под  руководством  д.э.н., провессора  Ашота  Салназаряна. Во  вступительном  слове    руководитель  подчеркнул  ежемесячное  проведение  научных  сессий  и  отметил, что  после  прослушивания  тем  возникают  вопросы,  которые  также  могут  стать  интересными  и  полезными  темами  научных  исследований.
Ашот  Салназарян,  подчеркивая  важность научной  сессии, отметил,  что   особенно  существенно в  них  участие  аспирантов. После  доклада   участники  сессии  обратились  с  интересными  вопросами  и  активно    обсудили  вопросы,  касаюшиеся    темы.  Руководитель  секции  Ашот  Салназарян    среди  сегодняшних  докладов особо выделил  доклад  зарубежного  армяна (аспиранта)  Масиса  Саркисяна  на  тему «Направления  развития  финансовых  рынков  и  перспективы». По  описанию  руководителя,  наш  аспират  выделяется  большой  любовью  и  интересом   к  науке.
Сегодня  в  рамках  научной  сессии  прозвучали  доклады  и  в  1-ой  секции,  координатором  которого  был  д.э.н., профессор, академик  НАН  РА   Юрий  Суварян. Пришли послушать   научные  доклады  преподаватели, аспиранты.  Выступили к.э.н., доцент  Ашот  Егиазарян  с  докладом  на  тему:  «Сельское  хозяйство  и  демографическая  проблема  в  деле  экономического  развития»,  аспирант  Тигран  Давтян   с  докладом  «Зарубежный  опыт  повышения  конкурентоспособности  организациии  и  существующие  проблемы».  По  поводу  докладов  были  вопросы,  развернулось  обсуждение. Секции  посетил  и  на  короткое  время  принял  участие  и  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян.
Напомним,  что  в  рамках  23-ей  научной  сессии  АГЭУ  представление  научных  докладов  продолжится  до  24-го  октября,  25-го  октября  будут  обобщены  результаты  сессии.