ՀՊՏՀ ներքին գիտական դրամաշնորհների 3-րդ միջանկյալ հաշվետվությունների շնորհանդեսներն ավարտվեցին
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր տեղի ունեցավ վերջին գիտական սեմինարը` ներքին գիտական դրամաշնորհների 3-րդ միջանկյալ հաշվետվությունների շրջանակներում:
Սեմինարին մասնակցում էին ՀՊՏՀ գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, ՀՊՏՀ այլ աշխատակիցներ, ուսանողներ: Բացման խոսքում Խորեն Մխիթարյանը նշեց, որ այսօր դրամաշնորհների 3-րդ միջանկյալ հաշվետվությունների վերջին շնորհանդեսն է, ներկայացրեց  սեմինարի թեման և թեմայի ղեկավարին՝ տ.գ.դ., պրոֆեսոր Հովսեփ Աղաջանյանին:
Սեմինարը «Տնտեսական աճի որակը ՀՀ-ում» թեմայի շարունակությունն էր, որի մի մասը  ներկայացվել էր հոկտեմբերի 14-ին (ծանոթացեք հետևյալ հղումով`  http://www.asue.am/am/էջեր-220//մեր-երկրի-տնտեսական-աճի-որակը-հպտհ-ամբիոնային-հետազոտության-թեմա-1164՝): Ամբիոնային հետազոտության երկրորդ մասում առաջինը  ելույթ ունեցավ  տ.գ.թ.,  դոցենտ Թաթուլ Մկրտչյանը, ով խոսեց «ՀՀ տնտեսական աճի դինամիկան և առանձնահատկությունները» թեմայի մասին՝ մասնավորապես անդրադառնալով  «ՀՆԱ-ի արտադրությունը   1990-2007թթ.», «ՀՆԱ-ի կառուցվածքը  2000-2012թթ.», «ՀՆԱ-ի օգտագործման կառուցվածքը 2000-2005թթ.» հարցերին: Հաջորդիվ դոցենտը անդրադարձավ պետական ծախսերին`խոսելով «Պետական ծախսերի մասնաբաժինը ՀՆԱ-ի մեջ», «ՀՀ պետական ծախսերի վերաբերյալ ցուցանիշները», «Տնտեսական աճի  և պետական ծախսերի աճի տեմպերը ՀՀ-ում» և այլ թեմաների մասին, իսկ վերջում ներկայացրեց հետևություներ: Սեմինարը  շարունակեց տ.գ.թ., դոցենտ Արսեն Պետրոսյանը, ով անդրադարձավ աղքատության հաղթահարման հարցին`տնտեսական աճի որակի բարձրացման միջոցով, ներկայացրեց  տնտեսական աճի որակի բնութագրիչները, տնտեսական աճի և աղքատության հաղթահարման միջև փոխադարձ  կապը, տնտեսական աճի որակի մոդելը, աղքատության դեմ պայքարի հանձնարարականները: Սեմինարը եզրափակեց Հովսեփ Աղաջանյանը, ով նշեց, որ հետազոտություն իրականացնող խմբի անդամներից մեկը` ասպիրանտ Հայկ Մինասյանը բացակայում է հանրապետությունից, ուստի նա ելույթ կունենա դեկտեմբերի ամփոփ սեմինարում: Ամփոփելով թեման՝ Հովսեփ Աղաջանյանը նշեց , որ իրենց խումբը փորձ է կատարել գնահատումներ անել և հանգել է տնտեսական աճի որակի համաթվի գաղափարին:
Համաթիվը կազմված է լինելու 16 բաղադրատարրերից`ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռք բերման մակարդակ, գիտակրթական գործունեության մակարդակ, տնտեսական անվտանգության իրավիճակ, բնապահպանության մակարդակ, առողջապահության մակարդակ և այլն: Հ. Աղաջանյանը նշեց նաև, որ հետազոտության վերջնարդյունքին հասնելու համար իրենք կարևորում են սոցիալական հարցումներ իրականացնելու մեթոդը:
Վերջում գիտության բաժնի պետը հավելեց, որ այս հետազոտությունների շրջանակներում կհանդիպեն հունվարին, երբ կներկայացվեն վերջնական հետազոտության արդյունքները: Այսքանով, փաստորեն ավարտվեցին ՀՊՏՀ ներքին գիտական դրամաշնորհների 3-րդ միջանկյալ հաշվետվությունների շնորհանդեսները:

Количество просмотров: 768
Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  состоялся  последний  научный  семинар  в  рамках  3-их  промежуточных  отчетов  внутренних  научных  грантов  АГЭУ.
В  семинаре  участвовали  начальник  научного  отдела  АГЭУ  Хорен  Мхитарян, директор  исследовательского  центра  «Амберд» Самвел  Аветисян, др. сотрудники  АГЭУ, студенты. В  своем  вступительном  слове  Хорен  Мхитарян  отметил, что  сегодня  последняя  презентация  3-их  промежуточных  отчетов  грантов, представил  тему  семинара  и  руководителя  темы  д.э.н., профессора  Овсепа  Агаджаняна.
Семинар  был  продолжением  темы  «Качество  экономического  роста  в  РА», часть  которой  была  представлена  14-го  октября (можете  ознакомиться в  следующей  ссылке:  http://www.asue.am/am/էջեր-220//մեր-երկրի-տնտեսական-աճի-որակը-հպտհ-ամբիոնային-հետազոտության-թեմա-1164՝). Во  второй  части  кафедрального  исследования   первым  выступил к.э.н., доцент  Татул  Мкртчян, кто  говорил  о  теме  «Особенности  и  динамика  экономического  роста  РА»,  в  частности  обращаясь  к  вопросам   «Производство  ВВП  в  1990-2007гг.», «Структура  ВВП    в  2000-2012гг.», «Структура  использования  ВВП  в 2000-2005гг.». Затем  доцент  обратился  к  государственным  затратам,  говоря  о  «Доле  государственных  затрат  в  ВВП», «Показателях    государственных  затрат  РА», «Темпах  экономического  роста  и  роста
государственных  затрат в  РА» и  др.  темах, а  в  заключении  представил   выводы. Семинар  продолжил    к.э.н.., доцент  Арсен  Петросян, кто  обратился  к  вопросу  преодоления   нищеты  по  средством  повышения  качества  экономического  роста, представил  характеристики  качества  экономического  роста, взимную  связь  между  экономическим  ростом  и  преодолением  нищеты, модель  качества  экономического  роста, рекомендации по  борьбе  с  нищетой. Семинар  завершил  Овсеп  Агаджанян,  кто  отметил,что  один  из  членов  команды, осуществляющей  исследование,  аспирант  Айк  Минасян  отсутствует  из  республики,  поэтому  он  выступит  в  декабрьском  обобщающем  семинаре.  Обобщая  тему, Овсеп  Агаджанян   отметил, что их  команда  попыталась  сделать  оценки  и  пришла  к  идеи  индекса  качества  экономического  роста.
Индекс  будет  состоять  из  16  компонентов: уровень  преобретения  информационных  технологий, уровень  научнообразовательной  деятельности, ситуация  экономической  безопасности, уровень  экологической  защиты, уровень  здравоохранения  и  т.д. Агаджанян    отметил  также, что  для  достижения   окончательного  результата  исследования  они  подчеркнули  метод  осуществления социальных  опросов.
В  заключении  начальник  научного  отдела  добавил, что  в  рамках  этих  исследований  встретятся  в  январе,  когда  представят  окончательные  результаты  исследования. На  этом   и фактически завершились  презентации  3-их  промежуточных  отчетов  внутренних  научных  грантов  АГЭУ.