Դիտումների քանակ՝ 872
Տնտեսագիտական համալսարանը պատրաստ է անցկացնել 2013-2014 ուստարվա առաջին կիսամյակի առաջին միջանկյալ ստուգումը. նախապատրաստական աշխատանքները գրեթե ավարտվել են, քննագրաֆիկներն էլ պատրաստ են: Այսօր կայացած ռեկտորատի հերթական նիստում այս մասին ասաց ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը՝ զեկուցելով միջանկյալ ստուգման նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
Ուսումնակազմակերպական  բաժնի պետ Արմեն Կարախանյանը ներկայացրեց ՀՀ ԿԳ նախարարի թույլտվությամբ կազմակերպված ակադեմիական պարտքերի մարման լրացուցիչ փուլի արդյունքները՝ նշելով, որ նախարարի թույլտվության արդյունքում մեր բուհում կազմակերպված լրացուցիչ քննությանը մասնակցել է նման խնդիր ունեցող 42 ուսանողից 41-ը, մեկը չի ներկայացել քննությանը: Իսկ մասնակից 41 ուսանողներից դրական գնահատական չի ստացել միայն մեկը: Առկա մագիստրատուրայում դասահաճախումների և ուսման վարձերի գանձման մասին զեկուցեցին ֆակուլտետների դեկանները:
Օրակարգային հարցերը սպառելուց հետո ռեկտորատն անդրադարձավ մի քանի ընթացիկ հարցերի: Մասնավորապես, ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի փոխդեկան Արսեն Պետրոսյանը Քոթանյանի անվան կրթաթոշակի համար ներկայացրեց իրենց ֆակուլտետի թեկնածուին: Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը հետաքրքրվեց, թե ինչ սկզբունքով է ֆակուլտետն ընտրել տվյալ ուսանողին, արդյո՞ք մյուս բոլոր ուսանողները ևս տեղյակ են, որ նման կրթաթոշակ կա, ապա հորդորեց բոլոր, մասնավորապես կրթաթոշակների ներկայացման գործընթացները թափանցիկ անցկացնել, որպեսզի այն հասկանալի լինի բոլոր ուսանողների համար: «Այստեղ կարևոր է, որ բոլոր ուսանողներն իմանան տվյալ գործընթացների մասին, ուսանողները պետք է զգան, որ արդարություն կա, հասկանան՝ ինչպես է գործընթացն իրականացվում»,- հայտարարեց համալսարանի ղեկավարը:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանն անդրադարձավ վաղը մեկնարկող  ՀՊՏՀ 23-րդ գիտաժողովին՝ նշելով, որ գիտաժողովին ներկայացվել է 120 հոդված պրոֆեսորադասախոսական կազմի կողմից, ինչպես նաև հոդվածներով ներկայացել են ասպիրանտները, ինչը, Գագիկ Վարդանյանի գնահատմամբ,  վատ արդյունք չէ: Նա հորդորեց ակտիվ լինել գիտաժողովի բաժանմունքների աշխատանքներին մասնակցելիս:
Ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը ռեկտորատին հայտնեց, որ մեր համալսարանը շահել է Տեմպուսի ևս 4 ծրագիր, որոնցում ընդգրկվել է որպես մասնակից: «Սա հայաստանյան բուհերի համար աննախադեպ ցուցանիշ է»,- ընդգծեց պրոռեկտորը:

Экономический университет готов провести первую промежуточную проверку первого семестра 2013-2014 учебного года: подготовительные работы почти завершены, графики экзаменов уже готовы. На сегодняшнем очередном заседании ректората об этом сказал проректор по учебноорганизационным работам Мирдат Арутюнян, докладывая о подготовительных работах промежуточной проверки.
Начальник учебноорганизационного отдела Армен Караханян представил результаты дополнительной попытки погашения академических долгов, организованной по соглашению министра ОН РА, отмечая, что в результате соглашения министра на дополнительном экзамене, организованном в нашем вузе, участвовали из 42 студентов, имеющих подобную проблему, 41 студент, один не явился на экзамен. А из 41 студента неудовлетворительную оценку получил только один. О взимаемых учебных платах и посещаемости в стационарной магистратуре докладывали деканы факультетов.
После исчерпания вопросов повестки дня ректор обратился к нескольким текущим вопросам. Заместитель декана факультета РЭ И МЭО Арсен Петросян представил кандидата своего факультета для стипендии имени Котаняна. Ректор Корюн Атоян поинтересовался, по какому принципу факультет выбирал данного студента, на самом деле все остальные студенты проинформированы, что подобная стипендия существует, затем призвал все процессы предоставления стипендий проводить прозрачно, чтобы они были понятны всем студентам. «Здесь важно, чтобы студенты знали о данных процессах, студенты должны почувствовать, что справедливость существует, понять, как осуществляется процесс»,- объявил руководитель университета.
Проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян обратился к открытию завтрашней 23-ей научной сессии АГЭУ, отмечая, что на сессию представлены 120 статей от профессорскопреподавательского коллектива, а также статьи представили аспиранты, что по оценке Гагика Варданяна, неплохой результат. Он призвал быть активными, участвуя в работах научных секций.
Проректор по учебнометодическим работам Паруйр Калантарян сообщил ректорату, что еще 4 программы Темпуса выиграл наш университет, в которые включен в качестве участника. «Это для армянских вузов беспрецедентный показатель»,- подчеркнул проректор.