ՀՊՏՀ ներկայացուցիչներ Լիանա Գրիգորյանն ու Սուրեն Պարսյանը Ռոստովում մասնակցել են միջազգային գիտաժողովի
Հոկտեմբերի 10-12-ը  ՀՊՏՀ կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի վարիչ,  տ.գ.թ.,դոցենտ Լիանա Գրիգորյանը  և ասպիրանտ Սուրեն Պարսյանը Ռոստովում Հարավ -դաշնային համալսարանի սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրների գիտահետազոտական ինստիտուտում մասնակցել են «Հարակից շրջանների տնտեսագիտական ինստիտուտների և տնտեսավարման արդիականացման տեսություն և պրակտիկա» խորագրով  միջազգային գիտաժողովին:
Լիանա Գրիգորյանը հանդես է եկել «Ներդրումային ռիսկի կառավարումը արդյունաբերության մեջ (ՀՀ օրինակով)» զեկուցմամբ: Դոցենտը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին իր զեկուցման մասին մասնավորապես ասաց. «Ներդրումային ռիսկերի կառավարումը արդյունաբերական ձեռնարկություններում նպատակահարմար է իրականացնել պորտֆելային –նախագծային մոտեցման հիման վրա, որը հնարավորություն է ընձեռում  հաշվի առնել ներդրումային ռիսկի գործոնները կազմակերպության ներդրումային նախագծերում, ինչպես նաև գործոնների փոխադարձ ազդեցությունը նախագծերի վրա: Այս ամենը հնարավորություն է տալիս բարձրացնել ռեսուրսների օգտագործման արդյունավետությունը ներդրումային ռիսկերի կառավարման գործընթացում: Հայաստանի օրինակով այս հիմնախնդիրների  ուսումնասիրությունն իրականացվում է մի քանի գործառույթներով`ռիսկերի պլանավորման, կազմակերպման և կառավարման մոնիտորինգի և ընդհանուր առմամբ, ներդրումային ռիսկի վերլուծության և վերահսկողության առումով: Ռիսկերի կառավարման համակարգային մետեցումը թույլ է տալիս արդյունաբերական ձեռնարկություններում լուծել մի շարք ռազմավարական խնդիրներ»:
Մեր բուհի մյուս ներկայացուցիչ` ասպիրանտ Սուրեն Պարսյանը գիտաժողովում ներկայացրել է «Հարավային Ռուսաստան. ոչ մետաղական  հանքանյութերի արտահանման հնարավորությունների և  հեռանկարների  վերլուծություն» թեմայով  զեկուցումը:
«Նախ նշեմ, որ գիտաժողովին մասնակցությունը շատ մեծ կարևորություն ունեցավ  այն առումով, որ մասնակցում էին  9 երկրների ներկայացուցիչներ և քննարկվեցին  տնտեսական արդի թեմաներ: Իմ զեկույցում հիմնականում ներկայացրել եմ Հայաստանի ոչ մետաղական հանքանյութերի պաշարները, նրանց որակական ցուցանիշները, «Դիատոմիտ» ԳԱ և «Իջևանի Բենտոնիտ կոմբինատ» ԲԲԸ-ների հաջողված արտահանման փորձը Հարավային Ռուսաստան, մասնավորապես`«Դիատոմիտ» ընկերությունը գարեջրի շուկայում առաջատար ռուսական «Բալտիկա» ընկերության զտիչ փոշիների միակ մատակարարն է և մատակարարումների անխափան իրականացման համար Ռոստովում հիմնել է պահեստ (լոգիստիկ կենտրոն):  Ներկայացրել եմ առաջարկներ`կապված Հայաստանում պեռլիտի, մասնավորապես` փրփրապակու (պենոպեռլիտի), զտիչ փոշիների, պեռլիտասիլիկատային սալիկների և այլ արտադրատեսակների վերամշակման և արտահանման հետ»,-ասաց ՀՊՏՀ ասպիրանտը: Նրա փոխանցմամբ` իր հետազոտության արդյունքներն ու առաջարկները ներկայացվել են  ՀՀ  էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություն, և արդեն  դրանց մի մասն ընգրկված է «Ոչ մետաղական հանքանյութերի վերամշակման ոլորտի զարգացման» հայեցակարգի նախագծի մեջ:

Количество просмотров: 1249
10-12 октября  заведующий  кафедрой  управленческого  учета  и  аудита,  к.э.н., доцент  Лиана  Григорян  и  аспирант  Сурен  Парсян  в  научноисследовательском  институте  социально-экономических  проблем    Южно-федерального  университета  в  Ростове   участвовали   в  международном  форуме  на  тему  «Теория  и  практика  экономической  модернизации  и  экономических  институтов  прилегающих  регионов».
Лиана  Григорян  выступила  с  докладом  «Управление  инвестиционным  риском в  промышленности (на  примере  РА)». Доцент  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  сказала: «Управление  инвестиционными  рисками в    промышленных  предприятиях  целесообразно  осуществить  на  основе  проектно-портфельного  подхода,  который    дает  возможность   учесть  факторы  инвестиционного  риска  в  инвестиционных  проектах  организации,  а  также  взаимное  влияние  факторов  на  проекты.  Это все дает возможность  повысить продуктивность  использования  ресурсов в  процессе  управления  инвестиционными  рисками.   На  примере  Армении  исследование  этих  проблем  осуществляется  несколькими  операциями: планированием  рисков, организацией  и  управлением  мониторингом  и  в  общем,   с  точки  зрения  анализа  инвестиционного  риска  и  контроля. Системный  подход  управления  рисками  дает  возможность  в  промышленных  предприятиях  решить  ряд  стратегических  задач».
Другой  представитель  нашего  вуза  аспирант  Сурен  Парсян  на  форуме  представил  доклад  на  тему  «Южная  Россия: анализ  перспектив  и  возможностей  экспорта  нерудных минералов».
«Во-первых, отмечу  что  участие  в  форуме  имело  очень  большое  значение  в  том  смысле,  что  участвовали  представители  9  стран  и  были обсуждены  экономические  актуальные  темы.   В  моем  докладе  в  основном  я  представил  запасы  нерудных  минералов  Армении,  их  качественные  показатели, удавшийся  опыт  экспорта  организаций «Диатомит» и «Иджеванский  комбинат  Бентонит» в  Южную  Россию, в  частности, организация «Диатомит» на  пивном  рынке единственный  поставщик фильтрующих  порошков  лидирующей  русской  организации  «Балтика» и для  беспрепятственного  осуществления  поставок  в  Ростове  основала   склад (логистический  центр).  Я  представил  предложения, связанные  с  экспортом  и  переработкой перлита  в  Армении, в  частности, фильтрующих  порошков, перлитасиликатных  плиток  и  др. продуктов»,- сказал  аспирант  АГЭУ. По  его  сообщению, результаты  и  предложения  его  исследования  представлены  в  Министерство энергетики  и  природных  ресурсов  РА,  и  уже  одна  их  часть  включена  в  проект  концепции «Развитие перерабатывающей  сферы  нерудных минералов».