Սեմինար` «Ֆինանսական շուկաներ և ծառայություններ» ուղղության շրջանակներում
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում երեկ  «Ֆինանսական շուկաներ և ծառայություններ» ուղղության շրջանակներում կազմակերպվեց գիտական սեմինար, որին  մասնակցում էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, կենտրոնի աշխատակազմը,  բուհի վարչական և դասախոսական կազմի ներկայացուցիչները, ուսանողներ (մագիստրանտներ):
Գագիկ Վարդանյանը ողջունեց հյուրերին և  գիտական հետազոտությունների դերն արժևորելով` նշեց, որ ըստ եվրոպական չափանիշների ուժեղագույն են համարվում    այն համալսարանները, որտեղ կատարվում են գիտական հետազոտություններ:
Սեմինարի գլխավոր բանախոս, տ.գ.դ., դոցենտ, ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետի դեկան  Սերգեյ Սուքյասյանը  ներկայացրեց հետազոտության հիմնական նպատակը, խոսեց թեմային առնչվող մի շարք հարցերի մասին:
Մասնավորապես, ներկայացվեց «Ֆինանսական շուկաներ և ծառայություններ» գիտահետազոտական ուղղության նախնական  հետևյալ արդյունքները`  երկարաժամկետ ֆինանսական ռեսուրսների ձևավորման ներքին աղբյուրների` տնային տնտեսությունների խնայողությունների մակարդակի փոփոխության և իրական հատվածում կազմակերպությունների ոչ ընթացիկ ակտիվների փոփոխության մշտադիտարկման գործընթացի կազմակերպումը, ՀՀ ֆինանսական հատվածի վրա արտաքին բացասական ազդեցության ուղղության նկարագիրը, ֆինանսական շուկայում վարկի գործող տոկոսադրույքի վրա ազդող գլխավոր գործոնների բացահայտումը` հեռանկարում վարկի մատչելիությունն ապահովելու նկատառումով, ՀՀ  դրամի փոխարժեքի վրա ազդող գործոնների առանձնացված հետազոտություն (արտաքին առևտուր, զբոսաշրջություն, մասնավոր փոխանցումներ), ֆինանսական հատվածի ապահովագրական ոլորտի զարգացման նախադրյալների բացահայտումը, ՀՀ տարածքում կապիտալի շուկայի գործառույթների կատարման աստիճանի գնահատում, բանկային ակտիվների արժեթղթավորման առաջադրում, ֆինանսական հատվածում ներդրումային գործունեության միջավայրի գնահատում:
Բացի կիրառական և գործնական նշանակություն ունեցող բերված ուղղություններից, հետազոտական ուղղությունը պարունակում է նաև տեսական հիմնախնդիրներ, որոնք վերաբերում են փողի բովանդակային փոփոխություններին` ժամանակակից պայմաններում:
Հետազոտության հաջորդ մասը ներկայացրեց դ.գ.դ., պրոֆեսոր, ֆինանսների ամբիոնի վարիչի ժ/պ  Աշոտ Սալնազարյանը: Երկու զեկուցումներն էլ լինելով արդիական և վերաբերվելով խիստ կարևոր ոլորտների, մասնակիցների կողմից բուռն
քննարկումների և  բազմաթիվ հարցադրումների առիթ դարձան:
«Արձանագրենք, որ այսօր լսեցինք շատ հետաքրքիր զեկուցումներ, հետաքրքիր, որովհետև բոլորս կամա թե ակամա առնչվում ենք այս   ոլորտներին: Ֆինանսական շուկան ունի իր առանձնահատկություններն ու հիմնխնդիրները, ուստի հետազոտության անհրաժեշտություն կա»,- սեմինարն ամփոփեց կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը:

Семинар в рамках направления «Финансовые рынки и услуги»
Вчера  в  исследовательском  центре  «Амберд» в  рамках  направления   «Финансовые  рынки  и  услуги» был  организован  научный  семинар, в  котором  участвовали  проректор  АГЭУ  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян, директор  исследовательского  центра  «Амберд» Самвел  Аветисян, коллектив центра,  представители  административного  и  преподавательского  коллектива  вуза,  студенты (магистранты).
Гагик  Варданян  приветствовал гостей  и,  оценив  роль  научных  исследований, отметил, что  сильнейшими  по  европейским  показателям  считаются  те  университеты, в  которых  проводятся  научные  исследования.
Главный  докладчик семинара, д.э.н., доцент, декан  финансового  факультета  АГЭУ  Сергей  Сукиасян  представил  основную  цель  исследования, говорил  о    вопросах, касающихся  темы.
В  частности, представили  следующие  предварительные  результаты  научноисследовательского  направления  «Финансовые  рынки  и  услуги»: изменение  уровня  сбережений  домашних  хозяйств  и   организация  процесса  постоянного  наблюдения  изменений  не  текущих  активов организаций   в  реальном  секторе    внутренних  источников  формирования  долгосрочных  финансовых  ресурсов, описание  направления  внешнего  отрицательного  влияния  на  финансовый  сектор  РА,  определение  главных  факторов,  влияющих  на  действующую  кредитную  процентную  ставку  в  финансовом  рынке  с  целью    обеспечения  в  перспективе  кредитной  доступности,  выделенное  исследование  влияющих  факторов  на  курс  драма  РА   (внешняя  торговля, туризм, частные  перечисления), выявление  предпосылок  развития  страховой  области  финансового  сектора, оценка  степени  выполнения  рыночных  операций   капитала  на  территории  РА, выдвижение  ценных  бумаг  банковских  активов, оценка  среды  деятельности  вложений  в  финансовом  секторе.
Кроме  направлений,  имеющих  прикладное  и  практическое  значение,  исследовательское  направление  содержит  также  теоретические  задачи, которые  относятся  к  содержательным  изменениям  денег  в  современных  условиях.
Следующую   часть  исследования  представил  профессор, временно  исполняющий  обязанности  заведующего  кафедрой  финансов  Ашот  Салназарян.  Оба  доклада,  являясь  актуальными  и  касаясь  важных  областей,   стали  поводом  бурного  обсуждения    и  многочисленных  вопросов  участников.
«Отметим, что  сегодня  услышали  очень  интересные  доклады,  интересные,  так  как  волей-неволей  касаемся  этих  областей.  Финансовый  рынок  имеет  свои  особенности  и  проблемы,  потому  есть  необходимость  исследования»,-  обобщил  семинар директор  центра  Самвел  Аветисян.