Ուսանողներն ուսումնասիրել են ձեռնարկատիրության զարգացման առանձնահատկությունները
Տնտեսագիտություն մասնագիտության 2-րդ կուրսի մի խումբ ուսանողներ՝ Մանե Խաչատրյանը, Ռադիկ Խալաթյանը, Արման Առաքելյանը, Տաթևիկ Սեդրակյանը և Ալլա Ղազանչյանն այսօր «Մակրոտնտեսագիտության ներածություն» առարկայի դասաժամին հանդես եկան հեղինակային զեկուցմամբ: Բաց դասին ներկա էին տնտեսագիտության տեսություն ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Ֆիրուզա Մայիլյանը, կազմակերպիչները՝ նշված առարկայի դասախոսներ, տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Ռուզաննա Արմենակյանը և ասիստենտ.,տ.գ.թ. Տաթևիկ Մկրտչյանը:
Ուսանողները հետազոտել էին իրենց հետաքրքրող թեմաներից մեկը և պատրաստել «Ձեռնարկատիրության զարգացման առանձնահատկությունները ՀՀ-ում. միտումներ և խոչընդոտներ» զեկուցումը: Սկզբում նրանք բնութագրական տեղեկություններ հաղորդեցին. ի՞նչ է ձեռնարկությունը և ձեռնարկատիրական գործունեությունը, ո՞վ է ձեռներեցը և ի՞նչ սահմանումներ են ձևակերպել հայտնի տնտեսագետներ Շումպետերը, Նոլան Բուշները և այլք,  ի՞նչ հատկանիշներ ունի…Այնուհետև թվարկվեցին ձեռներեցի իրավունքները, ձեռնարկատիրական գործունեության առավել տարածված տեսակները, ձեռնարկության կազմակերպման իրավական տեսակները: Ուսանողները նաև համեմատական վերլուծություն էին կատարել փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունների միջև՝ նշելով առավելությունները և թերությունները: Զեկուցման երկրորդ հատվածում վերհանվեցին ՀՀ-ում ՓՄՁ հիմնախնդիրները, զարգացման հնարավորությունները:
Մեզ հետ զրույցում դասախոս Տաթևիկ Մկրտչյանը նշեց. «Բաց դասերը նպաստում են ուսանողների բանավոր խոսքի, թիմային աշխատանք կատարելու զարգացմանը, ուղղորդում են նրանց ինքնուրույն գիտական հետազոտություններ իրականացնելուն»:

Количество просмотров: 2154
Группа студентов второго курса специальности «Экономика» - Мане Хачатрян, Радик Халатян, Арман Аракелян, Татевик Седракян и Алла Казанчян сегодня на уроке предмета «Введение в макроэкономику» выступили с авторским докладом. На открытом уроке присутствовали заведующая кафедрой экономической теории Фируза Маилян, организаторы – преподаватель указанного предмета, доцент кафедры экономической теории, к.э.н. Рузанна Арменакян и ассистент, к.э.н., Татевик Мкртчян.
Студенты изучили одну из интересующих их тем и подготовили доклад на тему: «Осоебнности развития предпринимательства в РА: тенденции и тенденции и препятствия». Сначала они дали характерную информацию: Что такое предпринимательство? Кто такой предприниматель? Какую формулировку дали известные экономисты Шумпетер, Нолан Бушнер и др.. Затем перечислили права предпринимателя, наиболее распространенные  виды предпринимательской деятельности, правовые типы организации предприятия. Во второй части доклада были выявлены проблемы и возможности развития МСП в РА.
В беседе с нами преподаватель Татевик Мкртчян отметила, что «Открытые уроки способствуют развитию устной речи и осуществлению командной работы студентами».