Զարգացման գործընկերությանը նվիրված սեմինար ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի իրականացման կենտրոնում այսօր  հյուրընկալվել էին «Ջայկա»-ի (Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալություն)Վրաստանի և «Ճապոնիայի  շրջանավարտների հայկական միություն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները` անցկացնելու JICA–ի  «Զարգացման գործընկերության խթանում»  ռազմավարությունը և դրա իրականացումը Հայաստանում և Վրաստանում տարածաշրջանային սեմինարը: Կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին հրավիրել էր ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ով այդ կազմակերպության իրականացրած ծրագրի շրջանակներում մասնակցել է Ճապոնիայում կազմակերպված վերապատրաստման դասընթացներին:
«Զարգացման գործընկերության խթանում»  ռազմավարության միջոցով JICA- ն ձգտում է լինել լավ գործընկեր զարգացող երկրների համար, (ինչպիսիք են Վրաստանն ու Հայաստանը)` ճշգրիտ ըմբռնելով նրանց փոփոխվող կարիքները, ուշադրությունը կենտրոնացնելով նրանց ուժերի և արդյունքների վրա: JICA-ն ձգտում է նաև աջակցելու հանրային և մասնավոր հատվածների գործընկերությանը`միավորելով փորձառությունը, տեխնոլոգիաները, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ռեսուրսները, համալսարանները, ոչ կառավարական կազմակերպությունները և մյուս շահառուներին:
Որպես աշխարհի խոշոր դոնոր կազմակերպություններից մեկը, որն ունի ավելի քան 40 տարվա փորձ, ավելի ու ավելի է ամրապնդում  իր գործընկերությունը միջազգային կազմակերպությունների և այլ դոնոր հաստատությունների հետ, ինչը կհանգեցնի համաշխարհային համայնքում զարգացման շրջանակի ընդլայնմանը:
«Այս սեմինարի հիմնական նպատակն է ծանոթանալ Վրաստանի շրջանավարտների միության անդամներին (քանի որ կազմը փոխվել է), երկուստեք ծանոթանալ Հայաստանում և Վրաստանում JICA ծրագրի իրականացման ռազմավարությանը: Տարեկան ունենում ենք 3 հանդիպում (տարբեր երկրներում): Մեր հ/կ-ն ստեղծվել է 1998թ.-ին, աջակցում  է հայ շրջանավարտների վերապատրաստմանը Ճապոնիայում` ծրագրի շրջանակներում»,-ասաց «Ճապոնիայի շրջանավարտների հայկական միություն» հ/կ-ի տնօրեն Լևոն Մովսեսյանը:
ՀՊՏՀ պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը կարևորեց միջազգային սեմինարի անցկացումը մեր բուհում, քանի որ, նրա խոսքով, ՀՊՏՀ-ն  ունի JICA –ի հետ համագործակցելու լայն հեռանկարներ:

В АГЭУ семинар, посвященный развитию сотрудничества
Сегодня  в  АГЭУ  Центр  осуществления  международных  программ  посетили  представители «Джайка» (Японское   международное  агенство  по  сотрудничеству), общественной  организации  Грузии  и  «Армянского  союза  выпускников  Японии»   для  проведения  стратегии  «Стимулирование  развития  сотрудничества»  ЛСА   и  региональный  семинар  по  его  осуществлению   в  Армении  и  Грузии.  Представителей  организаций  пригласил  проректор  АГЭУ  по  научным  вопросам  и  внешним  связям    Гагик  Варданян, кто  в  рамках  программы, осуществленной этой  организацией, участвовал  на  курсах  переподготовки, организованных  в  Японии.
ЛСА с  помощью  стратегии  «Стимулирование  развития  сотрудничества»  стремится  быть  хорошим  партнером  для  развитых  стран, (какие  Грузия  и  Армения),  четко  понимая  их  меняющиеся  потребности, сосредоточив  внимание    на  их  силы  и  результаты.  JICA  стремится  также  поддержать  сотрудничество  общественного  и  частного  секторов, объединяя  эксперимент, технологии,  ресурсы  местных  самоуправленческих  органов, университеты, неправительственные  организации  и  др.   бенефициаров.
Как  одна  из  мировых  крупных  донорных  организаций, которая  имеет  опыт  более   40  лет,  все  больше  и  больше  укрепляет  свое  сотрудничество  с  международными  организациями  и  др.  донорными  учреждениями,  что  приведет  к  расширению круга  развития  в  мировом  сообществе.
«Основная  цель  этого  семинара   познакомиться  с  членами  Союза  выпускников  Грузии (так  как  состав  поменялся), ознакомится  со  стратегией  осуществления  программы  ЛСА  и  в  Армении,  и  Грузии. Ежегодно  организуются  3 встречи (в  разных  странах). Наш  центр  сотрудничества  создан  в   1998г., поддерживает  армянских  выпускников  в  переподготовке  в  Японии  в  рамках  программы »,-  сказал  директор  ц/с  «Армянского  союза   выпускников  Японии» Левон  Мовсесян.
Проректор  АГЭУ  Гагик  Варданян  подчеркнул  важность  проведения  международного  семинара  в  нашем  вузе,  так  как,   по  его  словам, АГЭУ  имеет  широкие  перспективы  сотрудничества  с  ЛСА.