Դիտումների քանակ՝ 1082
ՀՊՏՀ ներքին գիտական դրամաշնորհների 3-րդ միջանկյալ հաշվետվությունների շնորհանդեսի անցկացման շրջանակներում այսօր  նիստերի սրահում տեղի ունեցավ  գիտական սեմինար` «ՀՀ տնտեսության մրցունակության ու նորարարության հիմնախնդիրները և դրանց ազդեցության գնահատումը տնտեսական աճի վրա» թեմայով:
Սեմինարին մասնակցում էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, ուսանողներ, ինչպես նաև ՌԴ նախագահին առընթեր պետական ծառայության և ժողովրդական տնտեսության ռուսաստանյան ակադեմիայի բիզնեսի և կառավարչական ռազմավարությունների ամբիոնի դոցենտ էմիլ Մարտիրոսյանը, ով ՀՊՏՀ-ում էր ուսխորհրդի հրավերով:
Ամբիոնային հետազոտությունը ներկայացրեց  թեմայի ղեկավար  դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը:
Վերհանվեցին  ՀՀ տնտեսության մրցունակության ու նորարարական հիմնախնդիրները և գնահատվեց դրանց ազդեցությունը տնտեսական աճի վրա:
Մասնավորապես, խոսվեց Հայաստանի նորարարական (ինովացիոն) ցուցանիշների արդի միտումների մասին, լուսապատկերների միջոցով ցույց տրվեց դրանց ազդեցությունը տնտեսության վրա, որպես հետազոտության արգասիք`  գնահատման արդյունքները տրվեցին բանաձևերի միջոցով:
Կարևորելով նորարարական ոլորտը` սեմինարի ղեկավարը  նշեց, որ գիտելիքահենք տնտեսության հիմնական բաղադրիչները չորսն  են`գիտություն, տեխնոլոգիա, կրթություն, հետազոտություն:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Աշոտ Թավադյանն ասաց, որ իրենց հետազոտության արդյունքում հասել են մի քանի կարևոր արդյունքների:  «Հիմնականում հետազոտել ենք նոր ցուցանիշների ազդեցությունը տնտեսական աճի վրա և կարևոր արդյունքներից մեկն այն է, որ չնայած նորարարական սեկտորը իր ազդեցությունը ՀՆԱ-ի վրա ունենում է 3 անգամ ավելի ուշ, քան ավանդական (հիմնական) կապիտալը, այնուամենայնիվ, նորարարականի ազդեցությունը ավանդական կապիտալի ազդեցությունից 5 անգամ բարձր է», - ընդգծեց պրոֆեսորը:
Սեմինարի ավարտին Գագիկ Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին` մասնակցության համար և ևս մեկ անգամ կարևորեց ուսանողների ներգրավումը հետազոտական աշխատանքներին:

Сегодня в зале заседаний в рамках проведения презентации 3-их промежуточных отчетов внутренних научных грантов АГЭУ состоялся научный семинар на тему «Проблемы инновации и конкурентоспособности экономики РА и оценка их влияния на экономический рост».
На семинаре участвовали проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян, директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян, студенты, а также доцент государственной службы при призеденте Российской Федерации и кафедры управленческих стратегий и бизнеса российской академии народного хозяйства Эмиль Мартиросян, кто находился в АГЭУ по приглашению студсовета.
Исследование кафедры представил руководитель темы доктор, профессор Ашот Тавадян.
Были подняты инновационные проблемы экономики РА и оценено их влияние на экономический рост.
В частности, говорилось об актуальных тенденциях инновационных показателей Армении, по средством слайдов было показано их влияние на экономику, в качестве результата исследования, результаты оценки были даны в виде формул. Подчеркивая важность инновационной сферы, руководитель семинара отметил, что научная экономика состоит из 4 основных компонента: наука, технология, образование, исследование.
Ашот Тавадян в беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ сказал, что в результате своего исследования достигли некоторых важных результатов. «В основном исследовали влияние новых показателей на экономический рост и одним из важных результатов то, что несмотря на то, что инновационный сектор свое влияние оказывает на ВВП в 3 раза позже, чем традиционный (основной) капитал, однако, влияние инновации в 5 раз выше влияния традиционного капитала», - подчеркнул профессор.
В завершении семинара Гагик Варданян поблагодарил присутствующих за участие и еще раз подчеркнул важность вовлечения студентов в исследовательские работы.