Մեկնարկել են ՀՊՏՀ ներքին գիտական դրամաշնորհների 3-րդ միջանկյալ հաշվետվությունները
Այսօր ՀՊՏՀ նիստերի սրահում տեղի ունեցավ ՀՊՏՀ ներքին գիտական դրամաշնորհների 3-րդ միջանկյալ հաշվետվությունների առաջին շնորհանդեսը: Ներկայացվեց «ՀՀ մրցունակության բարձրացման գերակայությունները զբոսաշրջության շուկայում» միջամբիոնային թեման (կառավարման և հակաճգնաժամային և զբոսաշրջության կառավարման ամբիոնների մասնակցությամբ, ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի վարիչ, ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանի ղեկավարությամբ):
Բացման խոսքում ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը բոլոր մասնակիցների (ուսանողների և դասախոսների) ուշադրությունը հրավիրեց հետազոտական աշխատանքի կարևորությանն ու արդյունավետությանը` նշելով, որ հետազոտող դասախոսի ու ուսանողի միջև ձևավորվում է բացառիկ փոխըմբռնում: Նա կոչ արեց հետազոտական խմբերին` աշխատել հետազոտողի պատվախնդրությամբ և ակտիվորեն մասնակցել քննարկումներին:
ՀՊՏՀ հակաճգնաժամային և զբոսաշրջության կառավարման ամբիոնի վարիչ Նելլի Շահնազարյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց, որ իրենց աշխատանքային խմբի հետազոտության թեմայի շրջանակներում ուսումնասիրվել է ՀՀ զբոսաշրջության ենթակառուցվածքների վիճակը, գնահատվել է այդ ենթակառուցվածքների մրցունակությունը, վեր են հանվել առկա հիմնախնդիրները, միևնույն ժամանակ ուսումնասիրվել են ՀՀ ամբողջ զբոսաշրջության ոլորտի մրցունակության բարձրացման ուղղությունները: «Աշխատանքի արդյունքներն արդեն տեսանելի են, ունենք 1 հրատարակված հոդված, 2-րդը օրերս կներկայացվի տպագրության, իսկ ամփոփիչ արդյունքը կարտացոլվի մենագրությունում»,- ասաց Նելլի Շահնազարյանը:
Աշխատանքային խմբի եռամսյա հետազոտության արդյունքը ներկայացրեցին հակաճգնաժամային և զբոսաշրջության կառավարման ամբիոնի ասիստենտներ Հասմիկ Համբարձումյանը և Մարինե Առաքելյանը:
Ներկայացված  թեմայի շուրջ ծավալվեց քննարկում:
ՀՊՏՀ ներքին գիտական դրամաշնորհների 3-րդ միջանկյալ հաշվետվությունների շնորհանդեսի անցկացման ժամանակացույցին ծանոթանալու համար այցելեք հետևյալ հղումով՝ http://media.asue.am/upload/Dramashnor_1.pdf:

Начались 3-ие промежуточные отчеты внутренних научных грантов АГЭУ
Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  состоялась  первая  презентация  3-их  промежуточных  отчетов  внутренних  научных  грантов  АГЭУ. Была  представлена  межкафедральная  тема   «Приоритеты  повышения  конкурентоспособности  РА  на  туристическом  рынке» (с  участием  кафедр  управление  и  антикризисное  управление и  управление  туризмом  под  руководством   заведующего  кафедрой  управление, академика  Юрия  Суваряна).
Во  вступительной  речи  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  АГЭУ, профессор  Гагик  Варданян  обратил  внимание  всех  участников  (студентов  и  преподавателей) на  важность  и  продуктивность  исследовательской  работы,  отмечая, что  между   преподавателем  исследователем  и  студентом  формируется  исключительное  понимание. Он  призвал  исследовательские  группы работать с  честолюбием  исследователя  и  активно  участвовать  в  обсуждениях.
Заведующая  кафедрой  АГЭУ  антикризисного  управления  и  управления  туризмом  Нелли  Шахназарян  сообщила  отделу  информации  и  связей  с  общественностью,  что  в  рамках  исследовательской  темы  их  рабочей  группой    изучены  состояния инфраструктур  туризма  РА, оценена  конкурентоспособность  этих  инфраструктур,  подняты  существующие  проблемы, одновременно  изучены  направления  повышения  конкурентоспособности  всей  области  туризма  РА.
«Результаты  работы  уже  видимы, имеем  1-ую  опубликованную  статью, 2-ая  скоро  будет  представлена  к  печати, а  обобщающий  результат  отразится  в  сборнике»,- сказала  Нелли  Шахназарян.
Трехмесячный  исследовательский  результат  рабочей  группы  представили  ассистенты  кафедры  антикризисного  управления  и  управления  туризмом  Асмик  Амбарцумян  и  Марине  Аракелян.
Вокруг  представленной  темы  развернулось  обсуждение.
Для  ознакомления  с  графиком  проведения  презентации  3-их  промежуточных  отчетов  внутренних  научных  грантов  АГЭУ посетите  по  следующей  ссылке:  http://media.asue.am/upload/Dramashnor_1.pdf: