Շրջայց ՀՊՏՀ «հատուկ» սպասարկման կետերով՝ բուժկետ, գրադարան, ճաշարան (լուսանկարներ)
ՀՊՏՀ-ում, ի թիվս մի շարք ստորաբաժանումների, գործում են նաև մի քանի, այսպես կոչված, առանձնահատուկ օղակներ, ինչպիսիք են օրինակ բուհի բուժկետը, բուֆետը և գրադարանը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինն այսօր որոշեց շրջայց կատարել տվյալ բաժիններով՝ նպատակ ունենալով ներկայացնել նաև նրանց գործունեությունն ու աշխատանքը, ինչին հաճախ անդրադառնալու առիթներ չեն լինում: Նաև ուսանողների շրջանում անցկացրեցինք հարցում`պարզելու՝ գոհ են արդյոք վերը նշված օղակների սպասարկումից:
Մեր բուհի նոր գործարկված ճաշարանն ամեն աշխատանքային օր գտնվում է եռուզեռի մեջ: Հատկապես դասամիջոցներին ուսանողական հերթերը շատ են լինում, սակայն ինչպես նշեցին աշխատակիցները` բոլորին հասցնում են սպասարկել և ամենակարևորը`սիրով: Ինչպես մեզ տեղեկացրեց ճաշարանի գլխավոր խոհարար Հրաչ Թովմասյանը, ամեն օր ապահովվում է բազմատեսակ սննդի պատրաստումը, և արդեն իսկ ձևավորված պահանջարկի միջոցով ճաշարանի խոհարարները գիտեն`որ կերակրատեսակից ինչքան պատրաստել, որպեսզի ամբողջովին սպառվի ու թարմ լինի: Աշխատակիցների տեղեկացմամբ` ուսանողների սիրելի ուտելիքը հատկապես «հոթ-դոգն» է, որը շատ մեծ սպառում ունի:
Մեր հաջորդ անդրադարձը գրադարանի մասին է, որը ուսանողական առօրյայում կարևոր տեղ ունի: Գրադարանի սպասարկման բաժնի վարիչ Նաիրա Անդրյանը մեզ տեղեկացրեց, որ ուսանողներն այս շրջանում ակտիվորեն օգտվում են գրադարանից: Կարևոր հանգամանք է, որ ի տարբերություն շատ բուհերի, մեր բուհում 1-ին կուրսեցիներին արդեն տրամադրվել են ընթերցողական տոմսեր. գրադարանի աշխատակցի փոխանցմամբ` իրենք ամբիոնների միջոցով ճշտել են 1-ին կուրսեցիների անունները և պատրաստել ընթերցողական տոմսեր, որպեսզի ուսումնական գործընթացը նրանց համար ավելի հեշտ լինի:
Բուժկետում, որտեղ մեր այցելության պահին աշխատանքային իրարանցում էր, հանդիպեցինք և զրուցեցինք նաև Ուսանողական պոլիկլինիկայի նյարդաբան Ժաննա Եթարյանի հետ, ով մեր բուհում անց էր կացնում 1-ին կուրսեցիների բուժզննում: Նյարդաբանի խոսքերով`առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում հատկապես մարզերից եկած ուսանողներին:
Ինչպես տեղեկացրեց ՀՊՏՀ բուժկետի բժշկուհի Նելլի Թովմասյանը, բուժկետն ամեն օր սպասարկում է մի շարք ուսանողների, ովքեր գալիս են տարբեր խնդիրներով`թուլություն, գլխացավ, ատամնացավ և այլն: «Կարևոր է հատկապես այն, որ եթե ուսանողի մոտ առողջական որևէ լուրջ խնդիր ենք հայտնաբերում, միանգամից ուղղորդում ենք նրան`անալիզներ հանձնելու կամ բուժման նպատակով այլ քայլեր ձեռնարկելու: Փորձը ցույց է տալիս, որ ուսանողների մոտ հիմնականում հանդիպում են կեցվածքի /ողնաշարի/, ֆունկցիոնալ, նյարդային, տեսողական խնդիրներ»:
Մեր բուհի բուժկետը ակտիվորեն համագործակցում է ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի հետ, որտեղ գործում են մի շարք խմբակներ:
Վերոնշյալ երեք բաժինների գործունեությունն ու սպասարկումը գոհացնում է մեր ուսանողներին. այս մասին վկայում են նրանց կարծիքները:
ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող Տաթևիկ Ակունցը նշեց, որ շատ է օգտվում հատկապես բուհի ճաշարանից (գրեթե ամեն օր) և գրադարանից, մեկ անգամ էլ օգտվել է բուժկետից: Սպասարկումը շատ լավ է, բոլոր աշխատակիցներն էլ բարեհամբույր են:
Ֆինանսական ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող Ժաննա Բաղդասարյանն ասաց, որ ինչպես ինքն է նկատել`թե' ճաշարանը, թե′ գրադարանն ու բուժկետը լավ են սպասարկում ուսանողներին, աշխատակիցների սպասարկումից գոհ է:

Количество просмотров: 895
В  АГЭУ, среди  ряда  подразделений,, работают  также  несколько, так  называемых, специальных      отдела, какими  являются, например, медпункт, буфет  и  библиотека.
Сегодня  отдел  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  решил  обойти  данные  отделы  с  целью  представить  их  деятельность  и  работу,  к  которым  часто не  бывает  случаев  обратиться.  Также  среди  студентов  провели  опрос: довольны  ли  они  обслуживанием  вышеуказанных  отделов.
В  новой  столовой  нашего  вуза  ежедневно  в  рабочие  дни  всегда  многолюдно.  Особенно  на  переменах  студенческие  очереди  большие,  однако, как  отметили  работники, успевают  обслужить  всех  и  самое  главное  с  любовью.    Как  нам  сообщил  шеф-повар  столовой  Грач  Товмасян,  ежедневно  обеспечиваем  приготовление  разнообразной  пищи,  и  уже,  по  сформировавшейся  потребности,  повара  столовой  уже  знают,  какое  блюдо  сколько  приготовить, чтобы  полостью реализовать  и  было  всегда  свежим. По  сообщению  работников, любимая  еда  студентов  в  основном  «хот-дог», который  продается  больше  всего.
Следующее  наше  посещение  в  библиотеку, которая  имеет  важное  место  в  студенческих   буднях. Заведующая  отделом  обслуживания  библиотеки    Наира  Андрян  нам  сообщила, что  студенты  в  этот  период  активно  пользуются  из  библиотеки.  Важное  обстоятельство, что  в  отличие  от  многих  вузов, в  нашем  вузе  первокурсникам  уже  предоставлены  читательские  билеты. По  сообщению  сотрудника  библиотеки, они  через  кафедры  уточнилы  имена  первокурсников  и  подготовили  читательские  билеты, чтобы  облегчить  им  учебный  процесс.
В  медпункте,  где  в  момент    нашего  посещения  была  рабочая  обстановка,  встретились  и  побеседовали   с  невропотологом  Студенческой  поликлиники  Жанной  Етарян,  которая  в  нашем  вузе  проводила  медосмотр  первокурсников. По  словам  невропотолога, особое  внимание  уделяется  студентам  из  марзов.
Как  сообщила  врач  медпункта  АГЭУ  Нелли  Товмасян,  медпункт  ежедневно  обслуживает  студентов,  которые  приходят  с  различными  проблемами: слабостью, головной, зубной  болью  и  т.д.   «Особенно  важно  то, что  если  у  студента  обнаружена  какая-то  серьезная  проблема  со  здоровьем, моментально  отправляем  его  сдать  анализы  или  предпринять  другие  меры  с  целью  лечения. Опыт  показывает, что у студентов  в  основном  встречаются  проблемы, связанные  с  позвоночником, зрением, функциональные, нервные».
Медпункт  нашего  вуза  активно  сотрудничает  с  кафедрой  физвоспитания, ЧС  и  ГО,  в  которой  работают   много  секций.
Деятельностью  и  обслуживанием  вышеуказанных  трех  отделов  довольны  наши  студенты,  об  этом  свидетельствуют  их  мнения.
Студентка  1-го  курса  факультета  РЭ  и  МЭО  Татевик  Акунц  отметила, что  часто  пользуется  из  столовой  вуза (почти  ежедневно) и  библиотеки,  один  раз  из  медпункта.  Обслуживание  очень  хорошее, все  работники   доброжелательны  и любезны.
Студентка  1-го  курса  финансового  факультета  Жанна  Багдасарян  сказала, как  она  заметила  и  столовая, и  библиотека, и  медпункт  хорошо  обслуживают  студентов,  довольны  обслуживанием  работников.