ՀՊՏՀ հայոց և ռուսաց լեզուների ամբիոնի վարիչը մասնակցել է հեքիաթասացության և բարբառի 5-րդ մրցույթ-փառատոնին
ՀՊՏՀ հայոց և ռուսաց լեզուների ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Մարի Զաքարյանը մասնակցել է Հովհաննես Թումանյանի թանգարանում սեպտեմբերի 20-22-ն անցկացված «Երկնքից երեք խնձոր ընկավ...» հեքիաթասացության և բարբառի 5-րդ մրցույթ-փառատոնին: Նա Գողթան բարբառի Փառակայի խոսվածքով պատմել է «Կախարդի քսակը» իռլանդական հեքիաթը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի այս համատեղ նախաձեռնության նպատակն է վերակենդանացնել հեքիաթասացությունը՝ որպես բանահյուսական նյութի մատուցման կարևորագույն միջոց, խրախուսել բանավոր խոսքի մշակույթի զարգացումը:
Ի դեպ, ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքից, 2013 թվականին «Երկնքից երեք խնձոր ընկավ...» հեքիաթասացության և բարբառի փառատոնը հաղթող է ճանաչվել ԻԿՕՄ-ի (Թանգարանների միջազգային կոմիտե) գագաթնաժողովի շրջանակներում իրականացվող ՍԵԿԱ-ի (ԻԿՕՄ-ի Կրթության և մշակութային գործունեության միջազգային կոմիտե) հայտարարած «Լավագույն փորձ» մրցույթում (Best Practice AWARD)՝ ընդգրկվելով «5 լավագույն փորձ» ծրագրերի շարքում:

Заведующая кафедрой армянского и русского языков участвовала в 5-ом фестивале-конкурсе декламации сказок и диалекта
Заведующая  кафедрой  армянского  и  русского  языков  АГЭУ, профессор  Мари  Закарян  участвовала  в  5-ом  фестивале-конкурсе  декламации  сказок и  диалекта  «С неба  упали  три  яблока...», прошедшем  с  20-22  сентября    в  музее  Ованнеса  Туманяна. Она  рассказала  на  разговорном  Паракайском   Гохтанского диалекта    ирландскую  сказку «Мешочек колдуньи».
Целью  этой  совместной  инициативы  министерства  культуры    РА  и  музея  Ованнеса  Туманяна  являлось  возродить  декламацию  сказок, как  важнейшее  средство  подачи  фольклорного  материала, поощрения  развития  культуры  устной  речи.
Кстати, как  узнаем  из  официального  сайта  министерства  культуры  РА,  фестиваль  декламации  сказок  и  диалекта «С  неба  упали  три  яблока….»  признан  победителем в  конкурсе «Лучшая  попытка» (Best Practice AWARD),  объявленный   СЕКА (Международным  комитетом  деятельности  образования  и  культуры), осуществленный в  рамках  саммита  МКМ (Международного комитета музеев), и включен  в  ряд  программ  «5  лучших  попыток».