5-20 հազար դրամ ամսական կրթաթոշակ՝ ՀՊՏՀ առաջին կուրս ընդունված սոցիալապես անապահով, բարձր առաջադիմությամբ ուսանողներին
Սիրելի ուսանողներ, նոր ուսումնական տարում ՀՊՏՀ-ում սկսել են իրագործվել սոցիալական ծրագրեր, ինչի մասին վերջին շրջանում համալսարանի ղեկավարության կողմից պարբերաբար հայտարարվել է:  ՀՊՏՀ ռեկտորատի  նիստում քննարկվել և որոշվել է  2013 - 2014 ուստարվա  առկա ուսուցման առաջին  կուրս  ընդունված  վճարովի  համակարգի բարձր առաջադիմությամբ սովորող սոցիալապես անապահով  ուսանողների համար  սահմանել կրթաթոշակ ըստ հետևյալ սանդղակի.
B (-)         -   5000դրամ
B              -   8000դրամ
B (+)       -  11.000դրամ
A (-)       -  14.000դրամ
A             -  17.000դրամ
A (+)       -  20.000դրամ
Նշենք, որ թեև այս կրթաթոշակներն ուսանողներին տրվելու են երկրորդ կիսամյակից սկսած՝  հաշվի առնելով առաջին կիսամյակի առաջադիմության արդյունքները, սակայն տրվելու են ամբողջ տարվա համար՝ սեպտեմբերից սկսած ամիսները ներառյալ:
Հիշեցնենք, որ  այս ուսումնական տարվանից բուհի ղեկավարության կողմից մշակվել և գործողության մեջ է դրվել ՀՊՏՀ-ում ուսանողական նպաստի, պետական և անվանական կրթաթոշակների հատկացման նոր կանոնակարգ, որը, ի թիվս մի շարք կետերի, հնարավորություն է ընձեռում համալսարանին բարձր առաջադիմություն ունեցող և սոցիալապես անապահով ուսանողներին խրախուսել այլ ձևերով՝ հանրակացարանային, ճաշարանային մատչելի պայմանների ապահովմամբ, կրթաթոշակների հատկացմամբ: Նշենք նաև, որ այս ամենն արվում է համալսարանի կողմից՝ միաժամանակ պահպանելով նախկինում գործող զեղչերի համակարգը:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը բոլոր ուսանողներին և հատկապես առաջին կուրսեցիներին մաղթում է արդյունավետ ու բարձր առաջադիմությամբ ուսումնառություն:

Дорогие студенты, в новом учебном году в АГЭУ начали осуществляться социальные программы, о которых в последнее время периодически об’являлось руководством университета. На заседании ректората АГЭУ было обсуждено и решено для социально необеспеченных студентов с высокой успеваемостью платной системы, поступивших на первый курс стационарного обучения 2013 - 2014 учебного года определить стипендии, соответствующие следующей шкале.
B (-) - 5000 драмов
B - 8000 драмов
B (+) - 11.000 драмов
A (-) - 14.000 драмов
A - 17.000 драмов
A (+) - 20.000 драмов
Отметим, что несмотря на то, что стипендии будут выдаваться со второго семестра, учитывая результаты успеваемости первого семестра, однако будут выдаваться за весь год, начиная с сентября включительно.
Напомним, что с этого учебного года руководством вуза разработано и поставлено в действие новый законопроект о предоставлении студенческих пособий, государственных и именных стипендий, ряд пунктов которого предоставляет возможность социально необеспеченных студентов с высокой успеваемостью поддержать в обеспечении доступных условий общежития, столовой, предоставлении стипендий.
Отметим также, что все это делается университетом, одновременно сохраняя действующую в прошлом систему скидок.
Отдел информации и связей с общественностью желает всем студентам и особенно первокурсникам высокой успеваемости и продуктивного обучения.