ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն այսօր հանդիպեց մեր համալսարանում սովորող սիրիահայ ուսանողներին՝ ուսումնական տարվա սկզբին նրանց ունեցած դժվարություններին ծանոթանալու, նրանց հնարավոր աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով: Հանդիպմանը մասնակցում էին ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, ֆակուլտետների դեկանները:
Հանդիպման սկզբում համալսարանի ղեկավարը հետաքրքրվեց, թե ինչ խնդիրներ և հոգսեր ունեն սիրիահայ ուսանողները, ինչ դժվարությունների են հանդիպել ուսումնառության ընթացքում:
Ուսանողներից մեկը նշեց, որ ինքն ուսման վարձը սեպտեմբերին վճարելու դժվարություն ունի, մեկ ուրիշը մատնանշեց ռուսերենի ոչ բավարար իմացությունը, հարց եղավ նաև առարկայական ծրագրերի մասին: Ի պատասխան ուսման վարձը սեպտեմբերին վճարելու մասին հարցին ՀՊՏՀ ռեկտորը նշեց, որ չնայած ըստ կարգի՝ ուսման վարձերը պետք է վճարել մինչև սեպտեմբերի 24-ը, սակայն համալսարանի ղեկավարությունը որևէ ուսանողի չի պարտադրել վարձը վճարել մինչ նշված ժամկետը, ավելին՝ համալսարանի ղեկավարությունը հենց տարեսկզբին հայտարարել է, որ պատրաստ է ուսման վարձերը վճարելու ճկուն ժամանակացույց սահմանել և ընդառաջել ուսանողներին: Ռուսերենի դժվարություններ ունենալու խնդրին Կորյուն Աթոյանն արձագանքեց. «Առանձին խումբ կստեղծենք, առանձին դասաժամեր կանցկացնենք»: Ուսումնառությանը վերաբերող որոշ խնդիրների համար ռեկտորը հանձնարարեց վաղը ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտորի և դեկանների հետ հանդիպում կազմակերպել և պարզաբանել ուսանողների համար անհասկանալի հարցերը:
Կորյուն Աթոյանն ուսանողներին կոչ արեց բոլոր խնդիրների և հարցերի դեպքում ազատորեն դիմել բուհի ղեկավարությանը, որը միշտ պատրաստ է ընդառաջել և ուսանողների խնդիրներին լուծումներ գտնել: Նա հիշեցրեց, որ համալսարանում այս ուսումնական տարվանից գործում է սոցիալական նոր փաթեթ, որը ներառում է կրթաթոշակներ, զեղչեր, կեցության պայմաններ: Ռեկտորն առաջարկեց օգտվել բուհի ընձեռած բոլոր հնարավորություններից, նոր վերանորոգված և ամբողջությամբ նորովի կահավորված Ուսանողի տնից: Նա հիշեցրեց, որ համալսարանի ղեկավարությունը պատրաստ է աջակցելու իր բոլոր ուսանողներին, առանձնահատուկ վերաբերմունք և ըմբռնում կա նաև սիրիահայ ուսանողների նկատմամբ: «Ինչ խնդիրներ ունեք, ասեք, քննարկենք: Դուք մեր բուհի լիարժեք անդամն եք, ձեզ խորթ չզգաք: Սա ձեր հայրենիքն է, պետք է արագ ինտեգրվեք, գուցե ձեզնից ոմանք էլ մնան այստեղ հիմնական ապրելու»,- ասաց Կորյուն Աթոյանը:
«Դուք մեր ուսանողներն եք և օգտվում եք մեր բուհի բոլոր արտոնություններից, ավելին՝ ձեր նկատմամբ կիրառվում են ավելի շատ արտոնություններ»,- հավելեց ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը:

Сегодня ректор АГЭУ Корюн Атоян встретился со сирийско-армянскими студентами, обучающимися в нашем университете с целью ознакомиться с имеющимися у них трудностями в начале учебного года, помочь им по возможности. На встрече присутствовали проректор по учебноорганизационным работам Мирдат Арутюнян, деканы факультетов.
В начале встречи руководитель университета поинтересовался, какие проблемы и заботы имеют сирийско-армянские студенты, с какими трудностями они столкнулись в процессе обучения.
Один из студентов отметил, что он затрудняется заплатить учебную плату в сентябре, а другой указал на недостаточное знание русского языка, встал вопрос и о предметных программах. В ответ на вопрос об оплате учебы в сентябре ректор АГЭУ отметил, что хотя в соответствии с порядком учебные платы надо заплатить до 24-го сентября, однако руководство университета не обязало ни одного студента заплатить до указанного срока, более того, руководство университета объявило в начале года, что готово определить гибкий график для оплаты за обучение и поддержать студентов. К проблеме трудностей со знанием русского языка Корюн Атоян откликнулся: «Создадим отдельную группу, проведем специальные занятия». Для решения некоторых проблем, относящихся учебного процесса, ректор поручил завтра организовать встречу с проректором по учебноорганизационным работам и деканами и разъяснить непонятные студентам вопросы.
Корюн Атоян призвал студентов с любыми проблемами и вопросами свободно обращаться к руководству вуза, которое всегда готово поддержать и найти решения этих проблем. Он напомнил, что в университете с этого учебного года действует социальный новый пакет, который включает стипендии, скидки, жилищные условия. Ректор предложил воспользоваться всеми возможностями, предложенными вузом, новым отремонтированным и полностью по-новому обставленным Домом студента. Он напомнил, что руководство университета готово поддержать всех своих студентов, особое отношение и понимание к сирийско-армянским студентам. «Какие имеются проблемы, скажите, обсудим. Вы полноправные члены нашего вуза, не чувствуйте себя чужими. Это ваша родина, должны быстро интегрироваться, может некоторые из вас и остануться здесь на постоянное житье»,- сказал Корюн Атоян.
«Вы наши студенты и пользуетесь всеми привилегиями нашего вуза, более того, у вас имеюся больше привилегий»,- добавил проректор по учебноорганизационным работам Мирдат Арутюнян.