Սեպտեմբերի 16-ը ոչ աշխատանքային օր է
Հիմք ընդունելով «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածն ու «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածը` ազգային տաղավար տոների և դրանց հաջորդող հիշատակի օրերի կապակցությամբ`Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշել է կատարել մի քանի աշխատանքային օրերի տեղափոխություններ: Այդ թվում` սեպտեմբերի 16-ի աշխատանքային երկուշաբթիի փոխարեն կաշխատենք սեպտեմբերի 28 –ին /շաբաթ/:
Սեպտեմբերի 15-ին Խաչվերաց (Սըրբխեչ) կամ Ուլնոց տոնն է, որը քրիստոնեական տոնացույցում նշվում է ամեն տարվա սեպտեմբերի 14-ին նախորդող կամ հաջորդող կիրակի օրը, հայ առաքելական եկեղեցու հինգ տաղավար տոներից վերջինն է: Տոնին հաջորդող մեռելոցն էլ /երկուշաբթի/ հայոց մեջ հանգուցյալների հիշատակի հարգման, նրանց հետ հաղորդակցվելու օրն է:

16-ое сентября не рабочий день
Приняв за основу 19-ую статью законодательства РА «О праздниках и дней памяти усопших Республики Армения» и 17-ую статью законодательства РА «О религиозных организациях и свободы совести» по поводу национальных церковных праздников и следующих за ними дней памяти усопших, правительство Республики Армения решило сделать перестановку нескольких рабочих дней. В том числе, вместо рабочего понедельника 16-ого сентября будем работать 28-го сентября /суббота/.
16-го сентября праздник Скрещенного(Србхеч), который в христианском календаре отмечается ежегодно в предшествующее или последующее воскресенье 14-го сентября, последний праздник из пяти главных праздников армянской апостольской церкви. Последующий празднику день /понедельник/- день памяти усопших, когда весь армянский народ отдает дань уважения своим усопшим.