Գիտահետազոտական աշխատանք` գերմանական բուհում
Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության (DAAD)` գիտնականների և բուհերի դասախոսների համար գիտական ծրագրի շրջանակում և անվանական հրավերով ՀՊՏՀ մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Կարեն Գրիգորյանը երկամսյա (հուլիս-օգոստոս) գիտահետազոտական աշխատանք է իրականացրել Գերմանիայի Տրիրի համալսարանի միջազգային տնտեսական քաղաքականության ամբիոնում:
Գիտական նախագծի թեման է «Եվրոպական Միության կառավարման մարմինների և ԵՄ անդամ երկրների արդյունաբերական քաղաքականության ուսումնասիրությունը»:
«Զարգացած արդյունաբերություն ունեցող ԵՄ անդամ շատ երկրներ, այդ թվում՝ Գերմանիան, ունեն բավական մեծ փորձ այդ բնագավառում, որի ուսումնասիրությունը և ՀՀ-ում հնարավորինս կիրառումը կարող է օգտակար լինել ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում: Հատկապես կարևոր է ավելացած արժեքների մեծացմանն ուղղված եվրոպական քաղաքականությունը»,- լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին փոխանցած տեղեկատվության մեջ նշում է Կարեն Գրիգորյանը և ավելացնում, որ հիշյալ աշխատանքային այցի ընթացքում զուգահեռաբար ուսումնասիրել է նաև գերմանական բուհի փորձը համալսարանական կրթական բարեփոխումների, գիտության զարգացման, համալսարանի ենթակառուցվածքների և միջազգայնացման բնագավառներում, մասնակցել է գերմանացի պրոֆեսորների բազմաթիվ դասախոսություններին և բաց սեմինարներին:
Կարեն Գրիգորյանի ուսումնասիրության արդյունքները ներկայացվել են հրավիրող ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական համակազմի քննարկմանը` արժանանալով դրական կարծիքի: Նախատեսվում է նաև հետազոտության արդյունքների հրապարակում համապատասխան մասնագիտական ամսագրում:

В рамках научной программы Германской академической службы по обмену(DAAD) для ученых и преподавателей вузов и по именному приглашению кандидат экономических наук, доцент кафедры макроэкономики АГЭУ Карен Григорян осуществил двухмесячную (июль-август) научноисследовательскую работу на кафедре международной экономической политики Германского Трирского университета.
Тема научного проекта «Изучения управления Европейского Союза и промышленной политики стран - членов ЕС».
«Многие страны- члены ЕС, имеющие развитую промышленность , в том числе и Германия, имеют достаточно большой опыт в этой области, изучение и использование по возможности в РА может быть полезным в деле раязвития экономики РА. Особенно важна европейская политика, направленная на увеличение добавленной стоимости»,- отмечает в беседе с отделом информации и связей с общественностью Карен Григорян и добавляет, что во время указанного рабочего визита он параллельно изучил также опыт немецкого вуза в разных областях: в университетских образовательных преобразованиях, научном развитии, подразделениях и интеграции университета, участвовал на многочисленных лекциях и открытых семинаров немецких профессоров.
Результаты исследования Карена Григоряна были представлены на обсуждение профессорскопреподавательского коллектива пригласившей кафедры, удостоившись положительного мнения. Ожидается также публикация результатов исследования в соответствующем специальном журнале.