«Դուք ունեք միայն մեկ խնդիր՝ լավ սովորել, մնացած խնդիրները՝ թե ուսման վարձերի, թե սոցիալական այլ հարցերի հետ կապված, փորձելու է լուծել բուհի ղեկավարությունը՝ գործողության մեջ դնելով հատուկ առաջին կուրսեցիների համար մշակված կանոնակարգը»,- այսօր կառավարման ֆակուլտետի առաջին կուրսեցիների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ ներկայացնելով Տնտեսագիտական համալսարանի կողմից մշակված և գործողության մեջ դրված սոցիալական ծրագրերը, որոնց նպատակը ուսանողների սոցիալական հոգսերը թեթևացնելն է:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 3-ից սկսած ՀՊՏՀ ռեկտորը հանդիպումների շարք է սկսել բուհի բոլոր ֆակուլտետների առաջին կուրսեցիների հետ և նրանց է ներկայացնում համալսարանի կողմից իրականացվող սոցիալական ծրագրերը: Այսօրվա հանդիպմանը ևս ռեկտորը նշեց, որ պահպանելով զեղչերի նախկին համակարգը համալսարանն իր կողմից մշակված կանոնակարգով նախատեսում է 5-20.000 ամսական կրթաթոշակներ տրամադրել լավ սովորող (մոգը՝ սկսած 70,1-ից) ուսանողներին, մարզերից եկած ուսանողներին գրեթե անվճար ապահովել հանրակացարանով, նվազագույն գներով ապահովել ուսանողների սնունդը՝ ՀՊՏՀ նորաբաց ճաշարանում: Կորյուն Աթոյանը կոչ արեց բոլոր այն ուսանողներին, ովքեր իրենց սոցիալապես անապահով են համարում, դիմել դեկանատներ և դիմումներ գրել, որոնք կներկայացվեն ռեկտորատ և կստանան համապատասխան լուծումներ:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով Տնտեսագիտական համալսարան ընդունվելու կապակցությամբ՝ ռեկտորը հույս հայտնեց, որ նոր ընդունվածները կկարողանան արագորեն ինտեգրվել բուհական կյանքին, ինչպես նաև կոչ արեց ակտիվացնել շփումները ուսանողական խորհրդի հետ: «Մեր ծրագրերը բազմաթիվ են՝ սկսած բուհի միջավայրը բարեկարգելուց մինչև կրթության որակի բարձրացում: Մենք պատրաստ ենք լսելու ձեր բոլոր առաջարկները, քննարկելու առկա բոլոր խնդիրները»,- հայտարարեց Կորյուն Աթոյանը՝ ուսանողներին հրավիրելով համալսարանի ղեկավարության հետ համագործակցության:
Վաղը ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի առաջին կուրսեցիների հետ հանդիպմամբ կավարտվի ուսանողների հետ ռեկտորի հանդիպումների շարքը:

«У  вас  только  одна  задача – хорошо  учиться,  остальные  проблемы, связанные  с  платами,  с  др.  социальными  вопросами  попытается  решить  руководство  вуза,  вложив  в  действие  специально  для  первокурсников  разработанный  законопроект»,- объявил  сегодня ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян  на  встрече  с  первокурсниками  факультета  управления, представляя  социальные  программы, разработанные  и  поставленные  в  действие  Экономическим  университетом, целью  которых  облегчить  социальные  заботы    студентов.
Напомним, что  начиная с  3-го  сентября,  ректор  АГЭУ  начал  ряд  встреч  с  первокурсниками  всех  факультетов  и  представляет  им  социальные  программы, осуществляемые  университетом. И  на  сегодняшней  встрече  ректор  отметил, что  сохраняя  прежнюю  систему  скидок, университет    в  своем  разработанном  законопроекте  предусматривает  предоставить  ежемесячные  стипендии в  размере  5-20.000 драмов  студентам  с  хорошей  успеваемостью (начиная с 70,1 баллов), обеспечить студентов  из  марзов  почти  бесплатным    общежитием,  минимальными  ценами  обеспечить  питание  студентов  в  новой  столовой  АГЭУ.  Корюн  Атоян  призвал  всех  студентов, кто  считает  себя  социально  необеспеченным,  обратиться  в  деканаты  и  написать  заявления, которые  рассмотрятся  на  ректорате  и  получат  соответствующие  решения.
Еще  раз  поздравляя  по  поводу  поступления  в  Экономический  университет, ректор  выразил  надежду,  что  новые  студенты  смогут  быстро  интегрироваться  в  вузовскую  жизнь,  а  также  призвал  активизировать      общения  со  студенческим  советом.  «Наши  программы  многочисленны, начиная  с  благоустройства  вузовской  среды  до  повышения  качества  образования. Мы  готовы  выслушать  ваши  все  предложения, обсудить  все  существующие  проблемы»,- объявил  Корюн  Атоян, приглашая  студентов  к  сотрудничеству  с  руководством  университета.
Завтра   встречей  первокурсников  факультета  информатики  и  статистики  завершится  ряд  встреч  ректора  со  студентами.