Մարզական հաջողությունների բերկրանքը. կայացավ «Մարզական զարթոնք-2013» միջոցառումը
ՀՊՏՀ մեծ հանդիսասրահում այսօր տեղի ունեցավ սպասված «Մարզական զարթոնք-2013» միջոցառումը` գեղարվեստական բացմամբ: ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սիմոն Հակոբյանը, ով վարում էր միջոցառումը, հանդես եկավ ողջույնի խոսքով՝ ամփոփ ներկայացնելով 2012-2013 ուս. տարվա մեր համալսարանի մարզական ձեռքբերումներն ու հաղթանակները և նշեց, որ ավարտվող ուսումնական փուլում ամբիոնը ներդրել է «ռիթմիկ մարմնամարզություն» սպորտի յուրահատուկ ձևը, որն ուսանողների կողմից մեծ հավանության է արժանացել: Ս. Հակոբյանը շեշտեց, որ այս տարի մեծ ուշադրություն է դարձվել ուսանողների տեսական գիտելիքների ամրապնդմանը, ինչը միշտ պետք է կարևորել: Այնուհետև նա ներկայացրեց հյուրերին. ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալվել էին Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը, «Հայաստան» մարզական ընկերության նախագահ Ռազմիկ Ստեփանյանը, Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ռազմիկ Սուլթանյանը, Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի ֆիզդաստիարակության ամբիոնի վարիչ Սամվել Խաչատրյանը, լողորդուհի Հռիփսիմե Ջիլավյանը , մարզական լրագրողներ և այլք: Միջոցառմանը մասնակցում էին ուսանողներ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ և բուհի ղեկավարությունը՝ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ:
Վոլեյբոլի զարգացման գործում մեր համալսարանի ունեցած ավանդի համար Ռազմիկ Սուլթանյանը Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի  անունից պատվոգիր հանձնեց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին: Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ անվանի լողորդուհի Հռիփսիմե Ջիլավյանը, ով կոչ արեց երկարացնել կյանքի երիտասարդ տարիները`զբաղվելով սպորտով: ՀԱՕԿ փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը ևս հանդես եկավ ողջույնի խոսքով՝ ընդգծելով սպորտի զարգացման գործում ՀՊՏՀ կատարած քայլերի կարևորությունն ու այդ կապակցությամբ իր գոհունակությունը հայտնելով բուհի ղեկավարությանը:
Միջոցառման ընթացքում պարգևատրվեցին հանրապետական խաղերում մրցանակներ նվաճած ՀՊՏՀ-ուսանողները: Հանրապետական մարզական 14-րդ խաղերում սեղանի թենիս և շախմատ սպորտաձևերում մրցանակային 2-րդ տեղը գրաված աղջիկների հավաքականները պարգևատրվեցին պատվոգրերով: Առանձնահատուկ կերպով ընդգծվեց վոլեյբոլի աղջիկների մեր հավաքականի հաղթանակը. թիմը միջբուհական մրցույթում նվաճել է չեմպիոնի տիտղոսը:
Սիմոն Հակոբյանը մեր համալսարանի մարզական կյանքում կարևոր ձեռքբերում համարեց խորհրդային ՊԱՊ / պատրաստ աշխատանքի և պաշտպանության/ համալիրի օրինակով Զարթոնք համալիրի ստեղծումը: Այն հաջողությամբ հանձնել են 57 ուսանողներ, ովքեր այսօր արժանացան պատվոգրերի և հատուկ կրծքանշանների, որոնք ուսանողներին հանձնեցին ֆակուլտետի դեկանները:
Պատվոգրեր ստացան նաև «Ռեկորդների օր» մրցումներում 1-3-րդ մրցանակային տեղեր զբաղեցրած ուսանողները:
Հատուկ մրցանակների արժանացան մի քանի ուսանողներ` տարբեր անվանակարգերում /«Արդարացի խաղ», «Կամքի ուժ» և այլն/: Ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնը իր հետ համագործակցության համար սահմանել էր նաև հատուկ մրցանակներ, որոնք հասցեատերերին հանձնեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը. նա պատվոգրեր հանձնեց ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ, գլխավոր խմբագիր Գոհար Գևորգյանին, հաշվապահական հաշվառում և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանին /«Ամենաակտիվ երկրպագու» անվանակարգում/, Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ռազմիկ Սուլթանյանին:
Շնորհակալական ուղերձով հանդես եկավ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ ողջունելով գեղեցիկ մարզական հաշվետվության մասնակիցներին: «Շնորհակալություն, որ իրենց ներկայությամբ այսօր մեզ պատվել են սպորտում մեծ ավանդ ունեցող մարդիկ: Իմ և մեր գործընկերների անունից գոհունակություն եմ հայտնում ձեռք բերած մարզական հաջողությունների համար: Ասում են՝ կյանքում ամենամեծ բերկրանքը վայելում են մարզիկները` հաղթանակի պահին: Մենք գոհունակություն ենք հայտնում ձեռքբերված հաջողությունների առիթով, բայց նաև ավելիին հասնելու ակնկալիք ունենք»,- ասաց ռեկտորը՝ շնորհակալություն հայտնելով ամբիոնին, ինչպես նաև վերահաստատելով իր աջակցությունը բոլոր դրական նախաձեռնություններին:
Միջոցառմանը առանձնահատուկ երանգ հաղորդեցին ՀՊՏՀ ուսանողուհի, պարուսույց Աննա Ալեքսանյանի փոքրիկ սաները; Նա ևս ստացավ պատվոգիր:
Միջոցառումը եզրափակեց Սիմոն Հակոբյանը` շնորհակալություն հայտնելով ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին, իր ամբիոնի աշխատակիցներին, դեկաններին և դասախոսներին, ուսխորհրդին և արհմիությանը` աջակցության համար:

Сегодня  в  большом  актовом  зале  АГЭУ  с    художественной  части началось открытие мероприятия  «Спортивные  соревнования-2013». Временно  исполняющий  обязанности  заведующего  кафедрой  физвоспитания,  ЧС  и  ГО  Симон  Акопян,  кто   проводил   мероприятие, выступил  со  словом  приветствия, представляя  обобщение спортивных  достижений  и  побед  нашего  университета  2012-2013  учебного  года,   и  отметил    что  в  конце  учебного    года  кафедра  добавила  оригинальный  вид  спорта  «ритмическая  гимнастика», которая  удостоилась  большого  одобрения  со  стороны  студентов. С. Акопян  подчеркнул,  что  в  этом  году  большое  внимание  было  уделено  укреплению  теоретических  знаний  студентов. Затем  он  представил  гостей: В  АГЭУ  были  приглашены   зампредседателя  Армянского  национального  олимпийского  комитета  Дереник  Габриелян, председатель  спортивного  общества  «Айастан» Размик  Степанян, главный  секретарь  Армянской  волейбольной  федерации  Размик  Султанян, заведующий  кафедрой  физвоспитания  Ереванского  государственного  лингвистического  университета  Самвел  Хачатрян, плавчиха  Рипсиме  Джилавян, спортивные  журналисты  и  другие. На  мероприятии  участвовали  студенты, представители  профессорскопреподавательского  коллектива  и  руководство  вуза  во  главе  с ректором  Корюном  Атояном.
За  вклад, внесенный  университетом,  в дело  развития  волейбола  Размик  Султанян  от  имени  Армянской  волейбольной  федерации вручил  грамоту  ректору  Корюну  Атояну.  Со  словом  приветствия  выступила  известная  плавчиха   Рипсиме  Джилавян,  которая   призвала  удлинить  молодые  годы  жизни,  занимаясь  спортом. Ззампредседателя  АНОК Дереник  Габриелян  также  выступил  со  словом  приветствия,  подчеркивая  главное  значение  сделанных  шагов  АГЭУ  в  деле  развития  спорта, и  по  этому  поводу   выразил свою    признательность  вузу.
Во  время  мероприятия  были  награждены  студенты  АГЭУ,  удостоенные  призов  в  республиканских  играх.  В  республиканских  спортивных  14-ых  играх   женские  сборные  команды   по  настольному  теннису  и  шахматам, удостоившиеся призового   2-ого  места,  были  награждены  грамотами.  Особо выделили  победу   нашей волейбольной  женской  команды: команда  в  межвузовском  соревновании  завоевала  титул  чемпиона.  Симон  Акопян   главным  достижением  спортивной  жизни  нашего  университета  посчитал   нормы  Зартонк,  созданные  по  примеру  норм  ГТО/готов  к  труду  и  обороне/  советского  периода.  Их  удачно  сдали  57  студентов,  которые  сегодня  удостоились  грамот  и  особых  значков,  вручивших  им   деканами  факультетов. Грамоты  получили  также  студенты, завоевавшие  1-3  призовые  места  в  соревнованиях   «День  рекордов».
Особых  призов  удостоились  несколько  студентов в  различных  номинациях:  /«Справедливая  игра», «Сила  воли» и  др./. За  сотрудничество  с  ними кафедра физвоспитания,  ЧС  и  ГО    определила  также  особые  призы,  которые   адресатам  вручил  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян:  он  грамоты  вручил  начальнику  отдела  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ,  главному  редактору     Гоар  Геворгян,  декану  факультета  бухгалтерский  учет  и  аудит   Ашоту  Матевосяну/в  номинации  «Самый  активный  болельщик» /, главному  секретарю  Армянской  волейбольной  федерации  Размику  Султаняну.
С  благодарственным обращением  выступил  ректор  Корюн  Атоян,  приветствуя  участников  красивого  спортивного  отчета.  «Мы  благодарны,  что  сегодня  своим  присутствием  нас  удостоили  люди,  имеющие  большие  заслуги  в  спорте. От  моего  имени  и  от  имени  коллег  выражаю  признательность  за  достигнутые  спортивные  успехи. Говорят,  в  жизни  больше  всего  спортсмены  наслаждаются  в  момент  победы. Мы  выражаем  признательность по  поводу  достигнутых  успехов,  но,  также  с  надеждой,  достичь  большего»,- сказал  ректор, поблагодарив  кафедру  и  утверждая,   ее  содействие  во  всех  положительных  начинаниях. Мероприятию  придали  особый  оттенок  маленькие  воспитанники  студентки  АГЭУ, хореографа  Анны  Алексанян. Она  также  получила  грамоту. В  заключении  мероприятия  Симон  Акопян    выразил  благодарность  ректору  Корюну  Атояну, работникам  его  кафедры,  деканам  и  преподавателям, студсовету  и  профкомитету  за   содейстие  и  поддержку.