Հունիսի 2-ին Ծաղկաձորի գրողների միության հանգստյան տանն ավարտվել է մայիսի 31-ին մեկնարկած` «ՀՀ տնտեսության զարգացման հիմնախնդիրները» խորագրով ՈՒԳԸ 35-րդ հոբելյանական համահամալսարանական գիտաժողովը, որին մասնակցել են գիտական ուսումնասիրություններ ներկայացրած ՀՊՏՀ ինչպես բակալավրիատում, այնպես էլ մագիստրատուրայում սովորող ուսանողները:
Գիտաժողովի երեք օրերի ընթացքում լսվել է 31 զեկուցում`«ՀՀ ֆինանսական շուկայի զարգացման միտումները» , «ՀՀ տնտեսության մակրոտնտեսական կարգավորման հիմնախնդիրները» և «Ձեռնարկատիրության զարգացման և մրցունակության հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» բաժանմունքներում:
Մրցութային վերջին օրն ամփոփվել են արդյունքները և հայտարարվել հաղթողների անունները` ըստ բաժանմունքների: Այսպիսով` «ՀՀ ֆինանսական շուկայի զարգացման միտումները» բաժանմունքի մրցանակային տեղերը բաժանվել են հետևյալ կերպ` 1-ին տեղը զբաղեցրել է ապահովագրական գործ մասնագիտության մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանող Աննա Ղալայանը («ՀՀ-ում դժբախտ պատահարներից ապահովագրության արդի վիճակը և զարգացման հեռանկարները»), 2-րդը` արժեթղթերի շուկա մասնագիտության առկա բակալավրիատի 4-րդ կուրսի ուսանող Հայկազ Արամյանը («Ֆունդամենտալ վերլուծություն արժեթղթերի շուկայում» /«Արցախ ՀԷԿ» ՓԲԸ օրինակով/), 3-րդը`էլեկտրոնային բիզնես մասնագիտացման մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանող Հռիփսիմե Օսիպյանը («Էլեկտրոնային բանկային համակարգի զարգացման հեռանկարները ՀՀ-ում») :
«ՀՀ տնտեսության մակրոտնտեսական կարգավորման հիմնախնդիրները» բաժանմունքում 1-ին տեղը գրավել է միջազգային տնտեսական հարաբերություններ մասնագիտության առկա ուսուցման բակալավրիատի 4-րդ կուրսի ուսանող Հերմինե Կատվալյանը («Արտաքին առևտրի արդյունավետությունը ՀՀ-ում»), 2-րդը` աշխատանքի տնտեսագիտությունն մասնագիտության առկա ուսուցման բակալավրիատի 4-րդ կուրսի ուսանող Շուշանիկ Մարգարյանը («Գենդերային հավասարությունը և տնտեսական աճը»), 3-րդը` մակրոտնտեսական կանխատեսում և քաղաքականություն մասնագիտության մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանող Անուշ Հարությունյանը («ՀՀ տնտեսական անվտանգության հիմնախնդիրները գլոբալացման ժամանակակից պայմաններում»):
«Ձեռնարկատիրության զարգացման և մրցունակության հիմնախնդիրները ՀՀ-ում»  բաժանմունքի 1-ին տեղը զբաղեցրել է միջազգային տնտեսական հարաբերություններ մասնագիտության առկա ուսուցման բակալավրիատի 4-րդ կուրսի ուսանող Էդգար Թաղարյանը («Համաշխարհային էներգետիկ անվտանգություն»), 2-րդը`տնտեսագիտության տեսություն մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանող Սամվել Մարգարյանը («Տեխնոլոգիան և անցյալի զարգացման հետագծից կախվածություն»), 3-րդը` էլեկտրոնային բիզնես մասնագիտացման մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանող Մերի Մելքոնյանը («ՀՀ կրթության ոլորտում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման ու զարգացման հիմնախնդիրները») :
Առաջին բաժանմունքի մրցանակակիրներին շնորհավորել, մրցանակներ և պատվոգրեր է հանձնել ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը: Բուհի ղեկավարը հերթական անգամ շեշտել է, թե որքան կարևոր է մեր համալսարանի համար ուսանողների հետազոտելու կարողությունների զարգացումը: Ռեկտորը առաջարկել է ավելի հաճախ կազմակերպել նման ձևաչափի միջոցառումներ, որոնք ավելի կզարգացնեն ուսանողների՝ հետազոտություններ կատարելու հմտությունները:
2-րդ բաժանմունքի մրցանակաբաշխությունը կատարել է գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը: 3-րդ բաժանմունքի մրցանակները հանձնել է ՈՒԳԸ նախագահ Վլադիմիր Գևորգյանին:
Պրոռեկտորը և ՈՒԳԸ նախագահն իրենց խոսքում կարևորել են նման ուսանողական գիտաժողովների անցկացումը, շնորհավորել և շնորհակալություն են հայտնել բոլոր մասնակիցներին ուշագրավ ու արժեքավոր զեկուցումների ու քննարկումների համար:

2-го июня в Цахкадзоре в Доме отдыха Дома писателей завершилась, начатае 31-го мая, 35-ая юбилейная межуниверситетская сессия СНО на тему “Проблемы развития экономики РА”, в которой участвовали студенты как бакалавриата, так и магистратуры АГЭУ, представив свои исследования. В течение трех дней сессии было прослушанно 31 доклад в секциях «Тенденции развития финансового рынка РА», «Проблемы макроэкономического регулирования экономики РА» и «Проблемы предпринимательского развития и конкурентоспособности в РА».
В последний конкурсный день были обобщены результаты и об’явлены имена победителей по секциям.
Призовые места секции «Тенденции развития финансового рынка РА» распределились следующим образом: 1-ое место заняла студентка первого курса магистратуры по специальности страховое дело Анна Калаян («Современное положение страхования от несчастных случаев в РА»), 2-ое место – студент 4-го курса стационарного бакалавриата по специальности рынок ценных бумаг Айказ Арамян («Фундаментальный анализ на рынке ценных бумаг» /на примере ОЗО «Арцах АЭС» /), 3-е место – студентка 2-го курса магистратуры по специальности электронный бизнес Рипсиме Осипян («Перспективы развития электронной банковской системы в РА»).
В секции «Проблемы макроэкономического регулирования экономики РА» 1-ое место заняла студентка 4-го курса стационарного бакалавриата по специальности международные экономические отношения Ермине Катвалян («Продуктивность внешней торговли в РА»), 2-ое место – студентка 4-го курса стационарного бакалавриата по специальности экономика труда Шушаник Маргарян («Гендерное равенство и экономический рост»), 3-е место - студентка 2-го курса магистратуры по специальности макроэкономическое прогнозирование и политика Ануш Арутюнян («Проблемы экономической безопасности РА в условиях современной глобализации»).
В секции «Проблемы предпринимательского развития и конкурентоспособности в РА» 1-ое место занял студент 4-го курса стационарного бакалавриата по специальности международные экономические отношения Эдгар Тагарян («Международная энергетическая безопасность»), 2-ое место -- студент 2-го курса магистратуры по специальности теория экономики Самвел Маргарян («Технология и зависимость от траектории прошлого развития»), 3-е место - студент 2-го курса магистратуры по специальности электронный бизнес Мери Мелконян («Проблемы развития и внедрения информационных технологий в области образования РА»).
Призеров первой секции поздравил, призы и грамоты вручил ректор АГЭУ Корюн Атоян. Руководитель вуза в очередной раз отметил, насколько важно для нашего вуза развитие исследовательских возможностей студентов. Ректор предложил чаще организовать подобные мероприятия, которые будут больше развивать студенческие умения в выполнении исследований. Во 2-ой секции призы вручил проректор по научным и внешним связям Гагик Варданян. В 3-ей -- председатель СНО Владимир Геворгян. Проректор и председатель СНО в своей речи подчеркнули важность проведения подобных студенческих научных сессий, поздравили и выразили благодарность всем участникам за интересные, ценные доклады и обсуждения.