Կերտելով փառավոր կենսագրություն. Յուրի Սուվարյանը դարձավ 70 տարեկան
Այսօր հայ տնտեսագիտության երախտավոր, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ստեղծման ու կայացման գործում մեծ ավանդ նվիրաբերած գիտնական մանկավարժ, 2006-2011 թվականներին ՀՊՏՀ ռեկտոր, Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս քարտուղար, ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Յուրի Միքայելի Սուվարյանի 70-ամյակն է:
Կերտելով լուսավոր կենսագրություն` անվանի տնտեսագետն ու մտավորականն իր աշխատանքը, գործունեությունը անմնացորդ նվիրաբերում է հայրենական գիտության զարգացմանը, տնտեսագետ կադրերի պատրաստմանը, քաղաքացիական կեցվածքով ու մարդասիրական հատկանիշներով օրինակ է ծառայում երիտասարդ սերնդին, գործընկերներին:
Յուրի Սուվարյանը ծնվել է 1943 թվականի մայիսի 25-ին ԼՂՀ Սղնախ գյուղում: 1960-ին ավարտել է Ավետարանոց գյուղի միջնակարգ դպրոցը, 1965-ին` Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետը, 1968-ին` ասպիրանտուրան: 1970 թվականին պաշտպանել է թեկնածուական («Աշխատանքի արտադրողականության և աշխատավարձի աճի տեմպերի հարաբերակցությունը»), իսկ 1983-ին` դոկտորական («Ամբողջական աշխատանքի արտադրողականությունը Հայաստանի արդյունաբերության մեջ») ատենախոսությունները: 1984-ին նրան շնորհվել է պրոֆեսորի գիտական կոչում: 1987-1994-ին Յուրի Սուվարյանը եղել է Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի գիտական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր, տնտեսագիտական աստիճաններ շնորհող խորհրդի նախագահի տեղակալ, ապա նախագահ: 1991-1992 թթ. համատեղությամբ աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի խորհրդական: 1994-ից ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի վարիչն է, 2006-2011` ՀՊՏՀ ռեկտորը: 2006-ին ընտրվել է Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ, 2010-ին` ՀՀ ԳԱԱ իսկական անդամ, 2011 թ. ընտրվել է ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս քարտուղար:  2012-ից ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի խորհրդականն է:
Հմուտ կառավարիչ, գիտնական ու մանկավարժ, գիտական ղեկավար Յուրի Սուվարյանն այսօր էլ համատեղում է մանկավարժական լարված աշխատանքը վարչականի հետ, բեղուն գրչով կյանքի է կոչում մեկը մյուսից խոր և արժեքավոր հետազոտություններ, օժանդակում բազմաթիվ ասպիրանտների ու հայցորդների գիտական կայացմանը: Նրա գիտական ղեկավարությամբ և խորհրդատվությամբ տնտեսագիտության դոկտորի և թեկնածուի աստիճաններ են ստացել յոթանասունից ավելի ասպիրանտ ու հայցորդ:
Յուրի Սուվարյանի գիտական հրատարակությունների թիվն անցնում է 300-ի սահմանը, դրանցից 30-ը ծավալուն մենագրություններ են տնտեսագիտության ու կառավարման հիմնարար խնդիրների շուրջ: Իսկ նրա ընդհանուր ղեկավարությամբ ու խմբագրմամբ հրատարակված «Մենեջմենթ» հայերեն բուհական առաջին դասագիրքը վերջին շրջանի հայ տեսական-մանկավարժական մտքի  նվաճումներից մեկն է:
Յուրի Սուվարյանի պետական բարձր պարգևների շարքը`«Անանիա Շիրակացի» (2000), ԼՂՀ «Մայրական երախտագիտություն» (2007), Միջազգային փիլիսոփայական ակադեմիայի «Դավիթ Անհաղթ» (2010), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար առաջին աստիճանի» (2011), վերջերս համալրվեց ևս մեկով: Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման օրվա առիթով անվանի մտավորականն արժանացավ ԼՂՀ պետական բարձր պարգևի` «Վաչագան Բարեպաշտ»  մեդալի` որպես գնահատական ստեղծագործական նվաճումների և Արցախի տնտեսության ու գիտական մտքի զարգացման մեջ ունեցած նշանակալի ավանդի:
ՀՊՏՀ  Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը շնորհավորում է մեծ մտավորական Յուրի Սուվարյանի փառավոր հոբելյանը, որը կրկին ու կրկին հնարավորություն է տալիս հանրագումարի բերելու նրա մեծ վաստակն ու հայրենանվեր գործունեությունը, մաղթում առողջություն, արևշատություն ու նորանոր ձեռքբերումներ:
Ավելի ուշ տեղեկացանք, որ ծննդյան հոբելյանի կապակցությամբ ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը բուհի անունից շնորհավորական ուղերձ է հանձնել Յուրի Սուվարյանին, ինչպես նաև պարգևատրել նրան ՀՊՏՀ ոսկե հուշամեդալով:

Создав славную биографию, Юрию Суваряну исполнилось 70 лет
Сегодня признанному армянской экономикой, ученому преподавателю, внесшему большой вклад, в дело создания и становления Армянского государственного экономического университета, ректору АГЭУ 2006-2011 годах. секретарю академику отдела арменоведения и общественных наук национальной академии наук Республики Армения, заведующему кафедры управления АГЭУ, доктору экономических наук, профессору Юрию Михайловичу Суваряну исполнилось 70 лет. Создавая светлую биографию, известный экономист и мыслитель свою работу, деятельность безостаточно посвящает развитию отечественной науки, подготовке кадров экономистов, гражданской осанкой и человеколюбивыми качествами служит примером молодому поколению, коллегам.
Юрий Суварян родился 25-го мая 1943 года в селе Сгнах НКР. В 1960 году окончил среднюю школу села Аветараноц, а 1965 году экономический факультет Ереванского государственного университета, 1968 году – аспирантуру. В 1970 году защитил кандидатскую («Соотношение производительности труда и темпов роста зарплаты»), а 1983 году докторскую («Производительность целостного труда в промышленности Армении») диссертации. В 1984 году ему было присвоенно ученое звание профессора. В 1987-1994 годы Юрий Суварян был проректором по научным работам Ереванского института народного хозяйства, завестителем председателя совета присуждения экономических степеней, затем председателем. В 1991-1992 годы по совместительству работал советником мэра Республики Армения. С 1994-го заведующий кафедры управления АГЭУ, 2006-2011 годы – ректор АГЭУ. В 2006 году был избран член- корреспондентом национальной академии наук Армении, 2010 году - настоящим членом НАН РА, 2011 году был избран секретаретарь-академиком отдела арменоведения и общественных наук НАН. С 2012 года - советник ректора АГЭУ Корюна Атояна. Умелый руководитель, ученый и педагог, научный руководитель Юрий Суварян и сегодня совмещает педагогическую напряженную работу с административной, своим плодовитым пером призывает к жизни глубокие и ценные исследования, содействует многочисленным аспирантам и соискателям в научном становлении. Под его научным руководством более 70-ти аспирантов и соискателей получили степени докторов и кандидатов экономических наук.
Число научных публикаций Юрия Суваряна переходит за границы 300, из которых 30 обьемистые монографии об основных проблемах экономики и управления. А напечатанный под его общим руководством и редакцией вузовский первый учебник на армянском языке «Менеджмент» является одним из достижений последнего периода армянской теоретическо-педагогической мысли.
Ряд государственных высших наград Юрия Суваряна: «Анания Ширакаци» (2000), «Материнская признательность» НКР (2007), «Давид Анахт» Международная философская академия (2010), «За предоставление услуг Родине первой степени» (2011), недавно восполнился еще одной. По случаю праздника Победы, защитников армии Нагорно-Карабахской Республики и дня освобождения Шуши видный мыслитель удостоился высокой государственной награды НКР, медали «Вачаган Барепашт», за оценку творческих достижений и экономику Арцаха и за значимый вклад в развитии научной мысли. Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ поздравляет со славным юбилеем большого мыслителя Юрия Суваряна, который вновь и вновь дает возможность приумножить его большую заслугу и патриотическую деятельность, желаем ему здоровья, долголетия и новых достижений.
Позже узнали, что ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян по поводу юбилея со дня рождения от имени вуза вручил Юрию Суваряну благодарственное письмо и наградил его золотой медалью АГЭУ.