Դիտումների քանակ՝ 2056
«Թեև սիրում են կրկնել, որ բուհը մասնագիտական բարձրագույն կրթության օջախ է, այնուհանդերձ, հասարակության լիարժեք անդամը դառնալու համար անչափ կարևոր է շփումը գրականության, մշակույթի հետ: Հային աշխարհում ճանաչում են որպես դպրության, մշակույթի, կրթության ջահակիր, և մենք միշտ պիտի վառ պահենք այդ ջահը»,- այսօր ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում կայացած ԱՐՁԱԿ-2013 պատմվածքի մրցույթի հանդիսավոր արարողության ժամանակ հայտարարեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը:
Ինչպես գիտեք, սիրելի ընթերցողներ, լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, պրոֆեսոր Սիմոն Հակոբյանի հետ համատեղ ամիսներ առաջ նախաձեռնել էր պատմվածքի մրցույթ` ՀՊՏՀ ռեկտորի աջակցությամբ:
Ամիսների աշխատանքից հետո այսօր մրցույթն ամփոփվեց` հրաշալի տոն պարգևելով ստեղծագործ ՀՊՏՀ-ականներին: ՀՊՏՀ հանդիսությունների մեծ դահլիճում ՀՊՏՀ ռեկտոր, մրցույթի պատվավոր նախագահ Կորյուն Աթոյանի, պրոռեկտորների, գրականության և մշակույթի հանդեպ իրենց հոգում անսահման սեր կրող ՀՊՏՀ դասախոսների, ուսանողների և, իհարկե, մրցույթին մասնակցած պատմվածքների հեղինակների մասնակցությամբ իրկանություն դարձավ այդքան սպասված շքեղ հանդիսությունը: Հանդիսավոր մրցանակաբաշխությունը դարձավ մի յուրօրինակ գովք ու փառաբանում գրին ու գրականությանը, գրասերներին ու գրչի մարդկանց: Հանդիսությունն սկսվեց Պարույր Սևակի «Ի՞նչը, ինչպե՞սը և որպե՞սը» հոդվածի ընթերցումով:
«Մտավախություն կար, որ մեր նախաձեռնած մրցույթը կարող է ձախողվել, կլինի պասիվ մասնակցություն, թույլ գործեր կներկայացվեն»,-ասաց հանդիսավար, մրցատյանի նախագահ Սիմոն Հակոբյանը` նշելով, որ մրցատյանը մրցույթի ողջ ժամանակահատվածում պատմվածքների հերոսների հետ է եղել, նրանց հետ ժպտացել ու տխրել, ապրել նրանց կյանքով:
Բեմահարթակ հրավիրեց մրցատյանը` ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ, «Տնտեսագետ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Գոհար Գևորգյանը, «Տնտեսագետ» ամսագրի խմբագիր Արմինե Վարդանյանը, «Բանբեր ՀՊՏՀ-ի» հանդեսի պատասխանատու քարտուղար Գոհար Հովհաննիսյանը, ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի ասիստենտ Սուրեն Բաբաջանյանը, իսկ մրցատյանի նախագահ Սիմոն Հակոբյանն էլ բեմում էր և վարում էր միջոցառումը:
Նա նաև ամբողջ հանդիսության սցենարի հեղինակն է: Մրցատյանը եզրափակչի մասնակիցներին հանձնեց հավաստագրերն ու նվերները: Ահա նրանք` Սինթիա Բաղումյան («Կիսավերադարձ»), Նելլի Բալասանյան («Իմ չքնաղ ծաղիկ՚), Նազելի Ծառուկյան («Ռայլ դե Վիտո»), Մարի Խաչատրյան («Ճշմարտության լաբիրինթոս») Արուսյակ Քոչարյան («Մենության շունչ»), Արփինե Գալստյան («Հավատում եմ, քեզ խավար»), Աննա Օհանյան («Անհնարինը ոչինչ է») և Ջեմա Կարապետյան («Անշունչ հոգիներին թթվածին տվե’ք):
«Ընթերցողի հեղինակ» անվանակարգում մրցանակի արժանացավ Նորայր Սարգսյանը («Կյանքը երկար ինքնասպանություն է»), «Ինքնատիպ գրելաոճ» մրցանակը շնորհվեց Նարինե Հարությունյանին («Բնակարանի անվճար ջեռուցում»), իսկ «Հայրենասիրական լավագույն ստեղծագործություն» ճանաչվեց Անի Խամոյանի «Հայերի գաղտնի զենքը»:
Թեև նախապես հայտարարվել էր, որ մրցանակային երեք տեղ է լինելու` համապատասխան դրամական պարգևով, սակայն մրցատյանի որոշել էր հաղթանակի դափնին շնորհել չորս պատվածքների հեղինակներին` մրցանակային ֆոնդը բաշխելով նրանց մեջ: Այսպիսով` ԱՐՁԱԿ-2013 պատմվածքի մրցույթի հաղթողներ դարձան Երանուհի Մկոյանը («Թաթիկներից մինչև ձեռք»), Լիլիթ Դադայանը («Վարդն ի՞նչ արժե») Մկրտիչ Մուրադյանը («Հո դու բիձա չե՞ս») և Էլեն Ուլյանը («Ֆաներային արև»): Դրամական պարգևները` յուրաքանչյուրին 50-հազարական դրամ, հավաստագրերն ու «Տնտեսագետի» նոր համարները նրանց հանձնեց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը:
Ինչպես պատմվածքի մրցույթի կազմկոմիտեն նախապես խոստացել էր, մատուցվեցին բազմաթիվ անակնկալներ. ներկայացվեց «Տնտեսագետի» նոր համարը, որտեղ տպագրված էր Երանուհի Մկոյանի «Թաթիկներից մինչև ձեռք» պատմվածքը, չորս հաղթողներին նկարիչ Արթուր Հարությունյանը նվիրեց միջոցառման ընթացքում կատարած ընկերական շարժեր, միջոցառմանը նոր փայլ ու երանգ հաղորդեց մանկական պարի համույթը` ՀՊՏՀ կառավարման ֆակուլտետի ուսանողուհի Աննա Ալեքսանյանի ղեկավարությամբ:

«Хотя  люблю  повторять,  что  вуз  является   очагом  специального  высшего  образования, все-таки,  чтоб  стать  полноценным  членом  общества  безмерно  важно   соприкосновение  с  литературой,  культурой. Армянина  в  мире   знают  как  факельщика письменности,  культуры, образования,  и  мы  всегда  должны    держать  горящим  этот  факел»,-  об’явил  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян  на  торжественной  церемонии  конкурса  рассказа  ПРОЗА-2013,  состоявщей  сегодня  в  большом  зале   АГЭУ.
Дорогие  читатели, как  знаете, отдел  информации  и  связей  с  общественностью  совместно  с  временно  исполняющим  обязанности  заведующего  кафедрой  физвоспитания, по  чрезвычайным  ситуациям  и  гражданской  обороны,  профессором  Симоном  Акопяном  несколько  месяцев  назад  организовал  конкурс  рассказа  при  поддержке  ректора  АГЭУ  Корюна  Атояна. Сегодня  после  нескольких  месяцев  работы  конкурс  обобщен, наградив   творческих  университетовцев великолепным  праздником. В  большом  актовом  зале  АГЭУ  с  участием  ректора  АГЭУ, почетного  председателя  конкурса  Корюна  Атояна, проректоров, преподавателей  АГЭУ, несущих  в  своей  душе  безграничную  любовь  к  литературе  и  культуре,  студентов  и, конечно,    авторов  рассказов, участвующих  в  конкурсе,  стала  реальностью столь  ожидаемая  торжественная  церемония. Торжественное  награждение  стало  особенным восхвалением  и  прославлением  письма и  литературы, книголюбов  и  людей пера.  Торжество  началось  с  чтения  статьи  Паруйра  Севака «Ի՞նչը, ինչպե՞սը և որպե՞սը».
«Было опасение, что  конкурс,  предусмотренный  нами,  может  провалиться, будет  пассивное  участие, представят  слабые  работы»,- сказал  ведущий  торжества, председатель  жюри  Симон  Акопян,  отмечая, что  жюри  на  протяжении  всего  конкурсного  периода находилось  с  героями  рассказов,  с  ними  улыбалось и  грустило,  жило  их  жизнью.  На  сцену  пригласили  жюри: начальник  отдела  информации  и  связей  с  общественностью,  главный  редактор  журнала  “Тнтесагет”  Гоар  Геворгян, редактор  журнала  “Тнтесагет” Армине  Варданян, ответственный  секретарь  журнала  “Банбер АГЭУ”  Гоар  Ованнисян, ассистент  кафедры  финансового  учета  Сурен  Бабаджанян,  а  председатель  жюри  Симон  Акопян  был  на  сцене  и  вел  мероприятие. Он  явлкяется  также  и  автором  сценария  торжества. Жюри  участникам  заключительного  тура  вручил  сертификаты и  подарки. Вот  они: Синтиа Багумян («Կիսավերադարձ»), Нелли  Баласанян(«Իմ չքնաղ ծաղիկ՚), Назели Царукян («Ռայլ դե Վիտո»), Мари  Хачатрян(«Ճշմարտության լաբիրինթոս»), Арусяк Кочарян(«Մենության շունչ»), Арпине  Галстян («Հավատում եմ, քեզ խավար»), Анна  Оганян(«Անհնարինը ոչինչ է») и  Джема Карапетян(«Անշունչ հոգիներին թթվածին տվե’ք»).
В  номинации  «Автор  читателя» удостоился  приза  Норайр  Саргсян («Կյանքը երկար ինքնասպանություն է»), приз «Своеобразный стиль  письма» был  присужден  Нарине  Арутюнян («Բնակարանի անվճար ջեռուցում»), а «Лучшим патриотическим  произведением» признан  рассказ  Ани  Хамоян («Հայերի գաղտնի զենքը»).
Хотя  зараннее  было  об’явлено,  что  призовых  мест  будет  три  с  соответствующими  денежными  премиями, однако  жюри  решило  премию  победителя    присвоить  четырем  авторам  рассказов,  распределив призовой  фонд  между  ними.   Таким  образом, победителями  конкурса  рассказа  ПРОЗА-2013  стали  Ерануи  Мкоян («Թաթիկներից մինչև ձեռք»), Лилит  Дадаян («Վարդն ի՞նչ արժե»), Мкртыч  Мурадян («Հո դու բիձա չե՞ս») и  Элен  Улян («Ֆաներային արև»). Ректор  Корюн  Атоян  вручил  им  денежные  призы, каждому  по  50  тысяч  драмов, сертификаты  и  новые  номера  журнала  “Тнтесагет”. Как  зараннее  обещал  оргкомитет  конкурса  рассказа, были  преподнесены  многочисленные  сюрпризы: был  представлен  новый  номер  журнала  “Тнтесагет”,  в  котором  был  опубликован  рассказ  Ерануи  Мкоян («Թաթիկներից մինչև ձեռք»), четверым  победителям  художник  Артур  Арутюнян  подарил  дружеские  шаржи,  сделанные  во  время  мероприятия, новую  краску  и  блеск  придал  мероприятию  детский  танцевальный   ансамбль  под  руководством  студентки  факультета  управления  АГЭУ  Анны  Алексанян. Конкурс  рассказа  ПРОЗА-2013  уже  обобщен, оставляя  ожидать  новых  творческих  начинаний.