ՀՊՏՀ-ում այսօր մեկնարկեց ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը
Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ մասնագիտության առկա բակալավրիատի ավարտական կուրսերի ավարտական աշխատանքների պաշտպանությամբ այսօր մեր բուհում սկսվեց ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը: Նշենք, որ ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացում այս տարի առաջին անգամ կիրառության մեջ մտավ ՀՊՏՀ գիտխորհրդի այն որոշումը, համաձայն որի յուրաքանչյուր մասնագիտությունում թույլատրվել է ավարտական աշխատանք գրելու և պաշտպանության ներկայացնելու բարձր առաջադիմությամբ աչքի ընկնող ուսանողների 30-35 տոկոսին:
Ավարտական աշխատանքներ պաշտպանող ուսանողներին այսօր ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացի մեկնարկի կապակցությամբ շնորհավորեց և հաջողություններ մաղթեց ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ, միջազգային տնտեսական հարաբերություններ մասնագիտության ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի նախագահ Արմենակ Դարբինյանը: Վերջինս ուսանողներին հանգամանորեն ծանոթացրեց ավարտական աշխատանքների պաշտպանության ընթացակարգին: Այնուհետև ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի առաջ ելույթ ունեցավ Հերմինե Կատվալյանը, ով ներկայացրեց «Ծովային ելք չունեցող երկրներին առանձնահատուկ խնդիրները» թեմայով ավարտական աշխատանքը:
Միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գրիգոր Նազարյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց, որ համաձայն գործող կարգի` միջազգային տնտեսական հարաբերություններ մասնագիտության առկա բակալավրիատի 69 ուսանողից ավարտական աշխատանքներ գրելու և դրանք պաշտպանելու թույլատվություն է ստացել 39 ուսանող: Ավարտական աշխատանքներ գրելու թույլատվություն չստացած ուսանողները կհանձնեն երկու ամփոփիչ ատեստավորման քննություններ:
Ավարտական աշխատանքների պաշտպանության առաջին օրն իրենց կատարած ուսումնասիրությունները կներկայացնեն 14 ուսանողներ: Ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը կշարունակվի նաև մայիսի 2-ին և 3-ին:
Հիշեցնենք, որ նախկինում ավարտական կուրսերում ավարտական ուսումնասիրություն էին ներկայացնում բոլոր ուսանողները` անկախ առաջադիմությունից:

Сегодня в АГЭУ начался процесс обобщающей аттестации
Сегодня в нашем вузе защитой выпускных работ выпускных курсов бакалавриата стационарного обучения по специальности международные экономические отношения начался обобщающий аттестационный процесс. Отметим, что в обобщающем аттестационном процессе в этом году первый раз вошлo в применение то решение ученого совета АГЭУ, согласно которому разрешается писать выпускную работу и представить к защите 30-35 процентов студентов с высокой успеваемостью. Студентов, представленных к защите выпускных работ, сегодня по поводу начала обобщающего аттестационного процесса поздравил и пожелал успехов член совета ЦБ РА, председатель обобщающей аттестационной комиссии по специальности международные экономические отношения Арменак Дарбинян. Он подробно ознакомил студентов с порядком защиты выпускных работ. Затем перед аттестационной комиссией выступила Ермине Катвалян, которая представила выпускную работу на тему “Особенные задачи стран, не имеющих морского выхода”. Временно исполняющий обязанности заведующего кафедрой международных экономических отношений Григор Назарян сообщил отделу информации и связей с общественностью, что согласно действующему порядку, из 69 студентов стационарного бакалавриата по специальности МЭО писать выпускные работы и представить их к защите получили разрешение 39 студентов. Студенты, не получившие разрешение писать выпускные работы, сдадут два обобщающих аттестационных экзамена.
В первый день защиты выпускных работ представят свои исследования 14 студентов. Защита выпускных работ продолжится 2-го и 3-го мая. Напомним, что в прошлом в выпускных курсах выпускные исследования представляли все студенты, независимо от успеваемости. Желаем успехов всем участникам обобщающего аттестационного процесса.