Հայտնի են ուսանողական գիտաժողովի մրցանակակիրները. երեկ գիտաժողովն ավարտել է իր աշխատանքները
Ապրիլի 28-ին Ծաղկաձորի երիտասարդական կենտրոնում ավարտվել է ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ անցկացված` «ՀՀ տնտեսության զարգացման մարտահրավերներն ու խոչընդոտները» խորագրով «EconewMIND» ուսանողական եռօրյա գիտաժողովը, որին մասնակցել են գիտական ուսումնասիրություններ ներկայացրած ՀՊՏՀ ինչպես բակալավրիատի, այնպես էլ մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի ուսանողները:
Գիտաժողովի երեք օրերի ընթացքում լսվել է 30 զեկուցում` «ՀՀ տնտեսության ֆինանսական հատվածի արդի վիճակն ու զարգացման հեռանկարները» , «ՀՀ-ն միջազգային տնտեսական հարաբերությունների համակարգում» և «ՀՀ տնտեսության արդի վիճակն ու զարգացման հեռանկարները» խորագրերով բաժանմունքներում:
Մրցութային վերջին օրն ամփոփվել են արդյունքները և հայտարարվել հաղթողների անունները` ըստ բաժանմունքների: Այսպիսով` «ՀՀ տնտեսության ֆինանսական հատվածի արդի վիճակն ու զարգացման հեռանկարները» բաժանմունքի մրցանակային տեղերը բաժանվել են հետևյալ կերպ` 1-ին տեղը զբաղեցրել է Շուշան Ալեքսանյանը, 2-րդը` Լիա Գյուլամիրյանը, 3-րդը Սրբուհի Իսրայելյանը:
«ՀՀ-ն միջազգային տնտեսական հարաբերությունների համակարգում» խորագրով բաժանմունքում 1-ին տեղը գրավել է Հերմինե Կատվալյանը, 2-րդը` Ռուզաննա Թադևոսյանը, 3-րդը` Աստղիկ Ղազարյանը:
«ՀՀ տնտեսության արդի վիճակն ու զարգացման հեռանկարները» խորագրով բաժանմունքի 1-ին տեղը զբաղեցրել է Պրաքսյա Նազարեթյանը, 2-րդը` Տաթևիկ Վարդանյանը, 3-րդը` Շուշանիկ Գևորգյանը:
Մրցանակակիրներին շնորհավորել, պատվոգրեր և իր հեղինակած «Գիտելիքահենք տնտեսություն» գիրքն է հանձնել ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը: Վերջինս հավաստագրեր է հանձնել նաև գիտաժողովի ընթացքում զեկուցումներով հանդես եկած բոլոր ուսանողներին: Պրոռեկտորն իր խոսքում կարևորել է նման ուսանողական գիտաժողովների անցկացումը և շնորհակալություն հայտնել բոլոր մասնակիցներին ուշագրավ ու արժեքավոր զեկուցումների ու քննարկումների համար:
Միջոցառումն իր ելույթով եզրափակել է ուսանողական խորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը: Վերջինս նույնպես շնորհակալություն է հայտնել բոլոր մասնակիցներին և նշել, որ ջանք ու եռանդ չեն խնայի հետագայում ևս ուսանողական նմանատիպ միջոցառումներ կազմակերպելու համար:

Известны призеры студенческой конференции. Вчера научная конференция завершила свою работу
28-го апреля в молодежном центре Цахкадзора завершилась, организованная по инициативе студенческого совета АГЭУ и Армянского молодежного фонда, на тему «Препятствия и призывы экономического развития РА» трехдневная студенческая конференция «EconewMIND», в которой участвовали как студенты бакалавриата, так и магистратуры и аспирантуры АГЭУ.
За три дня конференции прослушано 30 докладов в секциях на темы «Современное состояние финансового сегмента экономики РА и перспективы развития» , «РА в системе международных экономических отношений» и «Современное состояние экономики РА и перспективы развития».
В последний конкурсный день были обобщены результаты и объявлены имена победителей по секциям. Таким образом, призовые места секции «Современное состояние финансового сегмента экономики РА и перспективы развития» были распределены следующим образом: 1-ое место заняла Шушан Алексанян, 2-ое место -- Лия Гюламирян, 3-е место -- Србуи Исраелян.
В секции на тему «РА в системе международных экономических отношений» 1-ое место заняла Ермине Катвалян, 2-ое место -- Рузанна Тадевосян, 3-е место -- Астхик Казарян.
В секции на тему «Современное состояние экономики РА и перспективы развития» 1-ое место заняла Пракся Назаретян, 2-ое место -- Татевик Варданян, 3-е место -- Шушаник Геворгян.
Участников поздравил, грамоты и свою авторскую книгу «Научная экономика» вручил им проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян. Проректор вручил также сертификаты всем студентам, выступившим на конференции с докладами. Проректор в своей речи придал важное значение проведению подобных студенческих научных конференций и выразил благодарность всем участникам за интересные и ценные доклады и обсуждения. Своим выступлением завершил мероприятие председатель студенческого совета Севак Хачатрян. Он, в свою очередь, поблагодарил всех участников и отметил, что и в дальнейшем не пожалеют сил и энергии для организации подобных студенческих мероприятий. После завершения конференции был дан праздничный обед, после чего студенты отправились в Ереван.