ՀՀ տնտեսության զարգացումները և մակրոտնտեսական կանխատեսումները. ՀՀ ԿԲ աշխատակիցները` ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ ղեկավարության հրավերով այսօր մեր բուհում հյուրընկալվեցին Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը, ԿԲ անձնակազմի կառավարման վարչության պետ Գայանե Խաչատրյանը, դրամավարկային քաղաքականության վարչության աշխատակիցներ Վահագն Գրիգորյանը, Շահանե Հարությունյանը և Քնարիկ Այվազյանը:
«Մենք այսօր սիրով ենք հյուրընկալել ԿԲ խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանին, ԿԲ մյուս աշխատակիցներին: Վստահ եմ, որ նրանց ներկայացրած հարցի շուրջ կծավալվի շահագրգիռ քննարկում և դուք կստանաք ձեզ հուզող հարցերի պատասխանը»,-հյուրերին և մասնակիցներին ողջունեց համալսարանի գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը: Վերջինս վստահեցրեց, որ այսուհետ ևս բուհ կհրավիրվեն մեր երկրի համար կարևոր դերակատարում ունեցող միջազգային և տեղական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք կներկայացնեն մեր երկրի տնտեսությանն առնչվող կարևորագույն հարցեր:
ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար, նշեց, որ նման հանդիպումների ընթացքում նախևառաջ հնարավորություն է ընձեռվում ներկայացնելու ԿԲ-ի ծրագրերն ու նախագծերը, կատարած աշխատանքները:
«ՀՀ տնտեսության փաստացի զարգացումները և մակրոտնտեսական կանխատեսումները միջնաժամկետ հատվածում» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ Շահանե Հարությունյանը: Նրա բարձրացրած հարցերի շուրջ ծավալվեց ակտիվ քննարկում, որի ընթացքում բանախոսին հարցեր հղեցին պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի վարիչ Հովսեփ Աղաջանյանը, մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտ Արփենիկ Մուրադյանը, ուսանողներ:
Միջոցառման ավարտին Գագիկ Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնեց հյուրերին` հուսալով, որ գիտելիքների փոխանցմանը և ձեռքբերմանը նպաստող այսպիսի հանդիպումները կլինեն շարունակական:

Макроэкономические прогнозы и развитие экономики РА. Работники ЦБ РА в АГЭУ
Сегодня по приглашению руководства АГЭУ наш вуз посетили член совета Центрального банка Республики Армения Арменак Дарбинян, начальник отдела управления аппаратом ЦБ Гаяне Хачатрян, работники отдела денежнокредитной политики Ваагн Григорян, Шагане Арутюнян и Кнарик Айвазян.
«Сегодня мы с радостью приняли члена совета ЦБ Арменака Дарбиняна и других работников ЦБ. Уверен, что вокруг их представленного вопроса развернется интересное обсуждение и вы получите ответы на волнующие вас вопросы»,-приветствовал гостей и участников проректор университета по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян. Он сказал, что впредь в вуз будут приглашены представители местных и международных организаций, имеющих важную роль для нашей страны, которые представят важнейшие вопросы, касающиеся экономики нашей страны.
Член совета ЦБ РА Арменак Дарбинян, выражая благодарность за приглашение, отметил, что во время таких встреч, во-первых, предоставляется возможность представления программ и проектов ЦБ, проделанных работ.
С лекцией на тему «Фактические развития экономики РА и макроэкономические прогнозы в среднесрочном отрезке времени» выступила Шагане Арутюнян. Вокруг представленных ею вопросов, развернулось активное обсуждение, во время которого к докладчику с вопросами обратились Гагик Варданян, заведующий кафедрой теории экономики Овсеп Агаджанян, доцент кафедры макроэкономики Арпеник Мурадян и студенты.
В конце мероприятия Гагик Варданян выразил благодарность гостьям, надеясь, что такие мероприятия, способствующие приобретению и передаче знаний, будут периодическими.