ՀՊՏՀ ուսանողները զինվորի իրենց սրբազան պարտքը կատարում են պարտքի ու պատասխանատվության բարձր զգացումով, սիրով ու նվիրումով: Նրանցից մեկն է մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող Մարտին Երվանդի Ալեքսանյանը: Օրերս ՀՊՏՀ-ն ստացել է թիվ N զորամասի հրամանատար, փոխգնդապետ Լ. Ենգիբարյանի և նույն զորամասի ՊՎ հրամանատար, կապիտան Բ. Դանիելյանի շնորհակալական նամակը` ուղղված ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին:
Նամակում մասնավորապես ասվում է. «Ձեր բուհի ուսանող Մարտին Երվանդի Ալեքսանյանը ծառայում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զինված ուժերի N զորամասի պահպանության վաշտում: Նա բարեխղճորեն է կատարում իր սահմանադրական պարտքը Հայրենիքի հանդեպ, կարճ ժամանակաշրջանում տիրապետել է իր զինվորական մասնագիտությանը, դարձել ուսման գերազանցիկ և կարգապահ մարտիկ: Որպես հրաձիգ, զինվորական կոլեկտիվում վայելում է արժանի հեղինակություն, օրինակ է ծառայում իր համածառայակիցների համար, հրամանատարներին օգնում է ստորաբաժանումում կանոնադրական կարգուկանոն հաստատելու գործում:
Անկասկած, հայրենիքի արժանի զինվորի` Մարտին Երվանդի Ալեքսանյանի դաստիարակության գործում Ձեր ունեցած ներդրումը մեծ է: Սրտանց շնորհակալություն ենք հայտնում Ձեզ` Հայրենիքի աննկուն պաշտպան դաստիարակելու համար»:

Студенты АГЭУ свой святой долг солдата выполняют с высоким чувством долга и ответственности, с любовью и преданностью. Один из них студент первого курса факультета маркетинга и организации бизнеса Мартин Ервандович Алексанян. Недавно АГЭУ получил благодарственное письмо, адресованное ректору Корюну Атояну от командира воинской части N, подполковника Л. Енгибаряна и командира ЗВ той же воинской части, капитана Б. Даниеляна.
В письме говорится: «Студент Вашего вуза Мартин Ервандович Алексанян служит в защитном взводе N вооруженных сил Республики Нагорного Карабаха. Он добросовестно выполняет свой конституционный долг перед Родиной, за короткий период времени овладел своей военной специальностью, стал отличником учебы и дисциплинированным воином. Как стрелок, в военном коллективе пользуется достойным авторитетом, служит примером для своих товарищей, помогает командирам в деле утверждения уставного порядка в подразделении.
Несомненно велик Ваш вклад в деле воспитания достойного Родины солдата, Мартина Ервандовича Алексаняна. От всего сердца благодарим Вас за воспитание непоколебимого защитника Родины».