Մեծ մշակութաբանի հիշատակին
Անվանի գիտնական և հումանիստ, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր հայտնի մշակութաբան Էդուարդ Սարգսի Մարգարյանը մահացել է 2011 թ.: Վերջերս, նրա մահվան երկրորդ տարելիցի օրերին, Երևանի քաղաքապետարանի որոշմամբ, Տերյան փողոցի նշանավոր 62 տան պատին, որտեղ երկար տարիներ ապրել է պրոֆեսորը, տեղադրվել է գրանիտե հուշատախտակ (ճարտարապետ` Արբակ Վարդանյան)` հավերժացումը արժանավոր երևանցու հիշատակի, որի պաշտոնական բացումը տեղի կունենա առաջիկայում:
Շնորհիվ Էդուարդ Մարգարյանի հիմնարար աշխատությունների` «Մշակութաբանություն» բուհական դասընթացը մտել և մնայուն տեղ է գրավել հանրապետության բուհերի ուսումնական ծրագրերում, ի դեպ, առաջիններից մեկը` մեր համալսարանում:
Իր ուսուցչի հիշատակը վառ պահող և նրա հանդեպ խորին երախտագիտությամբ համակված նրա սանը` ՀՊՏՀ փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ Սարգիս Հայրապետյանը, ահա թե ինչպես է ներկայացնում մեծ գիտնականին.
«Է. Մարգարյանը ավելի քան կես դար աշխատել է ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտում` լինելով նրա նվիրյալներից և գիտության քրմերից: Նա Հայաստանի յուրահատոււկ գիտնական-դեսպաններից էր փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և մշակութաբանության բնագավառում, իհարկե, առաջին հերթին, Ռուսաստանում, ապա և աշխարհի մյուս երկրներում: Մարգարյանի անվան հետ է կապված Հայկական մշակութաբանական և ավանդույթաբանական գիտական դպրոցի կազմավորումը, որն այսօր ունի բազմաթիվ հետևորդներ ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտասահմանում, մասնավորապես` Ռուսաստանում: Պրոֆեսորը թողել է յուրահատուկ «հոգևոր կտակ», որի համաձայն իր աշխատությունները, գիտական գաղափարներն ու ծրագրերը, գիտակարգերն ու հայեցակարգերը հայ ժողովրդի մտավոր սեփականությունն են, և ստեղծվել են, առաջին հերթին, բարձրացնելու Հայաստանի հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում»:
Մահվանից հետո էլ Է. Մարգարյանի անունն ու գործը չեն մոռացվում: Մահվան տարելիցի առիթով ՌԴ կրթության և գիտության նախարարության Հումանիտար գիտությունների ակադեմիայի` Մոսկվայում լույս ընծայվող «Философские науки» ամսագիրը (2012, N3, ր.143-157) «Լոկալ քաղաքակրթությունների հայեցակարգից դեպի 21-րդ դարի հումանիզմի իդեալները» վերտառությամբ ծավալուն բաժին է նվիրել նրա հիշատակին: Իր մեծ ուսուցչին նվիրված հոդվածներից մեկն էլ հեղինակել է Սարգիս Հայրապետյանը:

Памяти великого культуролога
Известный  ученый  и  гуманист,  доктор  философских  наук,  профессор  известный  культуролог  Эдуард  Саркисович  Маргарян  скончался  в  2011году.  Недавно, в  дни  второй  годовщины со  дня   смерти,  по  решению  мэрии  города  Еревана  на  стене  дома  62  на    ул.  Теряна,  в  котором  долгие  годы  жил  профессор,  установлена  гранитная  мемориальная  доска  (архитектор  Арбак  Варданян), вечная  память  достойному  ереванцу,  официальное  открытие  которого  состоится  в  ближайшее  время.  Благодаря  основным  работам  Эдуарда  Маргаряна, вузовский  курс    “Культурология”  вошел  и  основное  место  занял  в  учебных  программах  вузов  республики, к  сведению,  один  из  первых  в  нашем  университете.  Его  воспитанник, ярко  держащий  память  своего  учителя  и  преисполненный   глубокой  признательности  к  нему,  доцент  кафедры  философии  и  армянской  истории  Саргис  Айрапетян так  представляет  великого  ученого:
«Э. Маргарян  более  полувека   работал  в  Институте   философии,  социологии  и    права  НАН  РА,  являясь  его  поданным  и  жрецом  науки.  Он  был  Армянским  особенным  ученым-послом  в  области  философии, социологии  и  культурологии,  конечно,  в  первую  очередь,  в  России,  а  потом  и  других  странах  мира.   С  именем  Маргаряна  связано  основание  Армянской  культурологической  и  традиционной   научной  школы,  которая  сегодня  имеет  многочисленных  последователей  не  только  в  Армении,   но  и  заграницей,  в  частности,  в  России.   Профессор  оставил  особенное  “духовное завещание”,  согласно  которому  его  труды,  научные  идеи  и  программы, научные взгляды и   концепции являются  интеллектуальной  собственностью  армянского  народа,  и  создавались,  в  первую  очередь,  для  повышения  авторитета  Армении  на  международной   арене».  После  смерти  имя  и  дело  Э.  Маргаряна  не  забываются. По  случаю  годовщины  со  дня  смерти ,  издающийся  в  Москве  ежемесячный  журнал  “Философские  науки” (2012, N3, ր.143-157)  Академии  гуманитарных  наук  при  Министерстве  образования  и  науки  РФ,  посвятил     ученому  большой  раздел  под  заглавием  “С  локальных   концепций   культур  к  идеалам  гуманизма  21-го  века” . Автором  одного  из  статей,  посвященных  великому  учителю,  и  является  Саргис  Айрапетян.