ՀՊՏՀ օտարերկրացի ուսանողների նախապատրաստական դասընթացների ավարտի և ավարտական հավաստագրեր ստանալու կապակցությամբ, ՀՊՏՀ ղեկավարության աջակցությամբ, ապրիլի 6-ին կազմակերպվել է օտարերկրացի ուսանողների ուղևորություն դեպի Հայաստանի գեղատեսիլ վայրեր` Ծաղկաձոր և Սևանա լիճ: Այս մասին լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց արտասահմանցի ուսանողների ուսումնակազմակերպական աշխատանքները համակարգող Մհեր Աղալովյանը: Վերջինիս խոսքով` այս շրջագայությունը օտարերկրացի ուսանողներին պարգևել է հիշարժան պահեր. նրանք հմայվել են Ծաղկաձորի հրաշագեղ բնությամբ, հիացել Սևանա լճի անկրկնելի գեղեցկությամբ, այցելել վանական համալիր, որտեղ հանդիպել են հայկական հարսանյաց արարողության և ստացել անմոռաց տպավորություններ: Այս շրջագայությունից օտարերկրացի ուսանողները վերադարձել են տպավորված` իրենց շնորհակալությունն ու երախտագիտությունը հայտնելով այցի կազմակերպիչներին:
Այդ ուսանողներից Վարուն Ջոշին ուղևորության ավարտին շնորհակալական նամակ է հղել բուհի ղեկավարությանը, ինչպես նաև արտասահմանցի ուսանողների ուսումնակազմակերպական աշխատանքները համակարգողներին՝ Մ. Աղալովյանին, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վ. Ղուկասյանին, նույն բաժնի աշխատակից Մ. Մակունցին, դասախոս Ա. Գրիգորյանին: Նա իր նամակում մասնավորապես գրել է. «…Շատ ազդեցիկ էր Ծաղկաձորի ճոպանուղին, և բարձրությունից տեսարանն այնքան հրապուրիչ էր, որ մեզ մոտ ցանկություն առաջացավ նորից այցելել այնտեղ: Սևանում այցելեցինք հայկական եկեղեցի, որտեղ տեղի էր ունենում հարսանիք և, ի ուրախություն մեզ, կարողացանք ծանոթանալ հայկական հարսանեկան ավանդական արարողակարգին: Նաև նկարվեցինք հարսի ու փեսայի հետ՝ անմահացնելով այդ հաճելի պահերը: Շատ շնորհակալ եմ համալսարանից և դասախոսական կազմից Հայաստանում մեր ներկայությունը հաճելի դարձնելու համար…»:
Հիշեցնենք, որ դեռ անցած տարվանից մեր բուհում մեկնարկել են արտասահմանցի ուսանողների նախապատրաստական դասընթացները, որին մասնակցել են ուսանողներ Հնդկաստանից և Նեպալից: Ապրիլի 5-ին 6-ամսյա նախապատրաստական դասընթացների ավարտի կապակցությամբ օտարերկրացի ուսանողներին ավարտական հավաստագրեր էր հանձնել ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը:

По случаю окончания подготовительных курсов иностранных студентов АГЭУ и получения сертификатов об окончании, при поддержке руководства АГЭУ 6-го апреля было организовано для иностранных студентов путешествие по живописным местам Армении: Цахкадзор и озеро Севан. Об этом сообщил отделу информации и связей с общественностью руководитель по учебноорганизационным вопросам зарубежных студентов Мгер Агаловян. По его словам, это путешествие подарило зарубежным студентам незабываемые мгновения: они были очарованы чудесной природой Цахкадзора, восхищены неповторимой красотой Севана, посетили монастырский комплекс, где столкнулись с армянской свадьбой и получили незабываемые впечатления. Из этого путешествия зарубежные студенты вернулись впечатленными, выражая благодарность и признательность организаторам путешествия. Один из этих студентов, Варун Джоши в конце путешествия обратился с благодарственным письмом к руководству вуза, а также руководителям: по учебноорганизационным вопросам зарубежных студентов М. Агаловяну, начальнику отдела по внешним связям В. Гукасяну, работнику того же отдела М. Макунцу, преподавателю А. Григоряну. Он в своем письме написал: «…Очень внушительна канатная дорога Цахкадзора, и с высоты панорама была такой привлекательной, что у нас появилось желание снова посетить эти места. В Севане посетили армянскую церковь, где проходила свадьба и, к нашей радости, смогли ознакомиться с традиционной армянской свадебной церемонией. Также сфотографировались с невестой и женихом, обессмертив эти приятные мгновения. Очень признателен университету и преподавательскому коллективу за организацию нашего приятного времяпрепровождения в Армении …».
Напомним, что еще с прошлого года в нашем вузе начались подготовительные курсы для иностранных студентов, на которых участвовали студенты из Индии и Непала. 5-го апреля, по случаю окончания 6-месячных подготовительных курсов, иностранным студентам ректор АГЭУ Корюн Атоян вручил сертификаты об окончании.