Դիտումների քանակ՝ 1441
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ)-ի հանրային տեղեկատվության վարչության (ՀՏՎ) միջև այսօր կնքվեց համագործակցության համաձայնագիր, որը ստորագրեցին մեր բուհում ստորագրեցին համալսարանի գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը և ՄԱԿ-ի ՀՏՎ ներկայացուցիչ Մարիա Դոցենկոն:
«Այսօր սկիզբ է դրվում մի համագործակցության, որը հնարավորություն կտա ուսանող երիտասարդներին ծանոթացնելու ՄԱԿ-ի գործունեությանը, մասնակցելու համատեղ գիտաժողովների, ձեռք բերելու դիվանագիտական հմտություններ»,-կարևորելով երիտասարդների կարողությունների և հնարավորությունների ընդլայնումը` ասաց Մարիա Դոցենկոն և հույս հայտնեց, որ այս համագործակցությունը երկուստեք արդյունավետ կլինի: Վերջինս նշեց նաև, որ ուսանողները ՄԱԿ-ի բազմաթիվ ծրագրերի ակտիվ մասնակիցներ են, վստահելի գործընկերներ` ՄԱԿ-ի արժեքների` մարդու իրավունքների, ժողովրդավարական կառավարման, խաղաղության ու անվտանգության, մարդկային կայուն զարգացման առաջմղման հարցում:
Բարձր գնահատելով համագործակցությունը ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության հետ` Գագիկ Վարդանյանը նշեց, որ շնորհիվ համատեղ աշխատանքի` մեր ուսանողները այսուհետ հնարավորություն կունենան ներգրավվելու ՄԱԿ-ի ծրագրերում, դառնալու իրազեկ և ակտիվ քաղաքացիներ:
ՄԱԿ-ի նախաձեռնությամբ համալսարանի գրադարանի ընթերցասրահում այսօր բացված ՄԱԿ-ի անկյունը և Հազարամյակի զարգացման նպատակների իրականացմանն ուղղված գործողությունների 1000 օրվան նվիրված լուսանկարների ցուցահանդեսը համագործակցության ծրագրով նախատեսված միջոցառումներից առաջինն էր: Ցուցադրված գրքերն ու լուսանկարները՝ պատկերավոր ու գունագեղ, պատմում էին ՄԱԿ-ի ծավալած գործունեության, այստեղ իրականացվող ծրագրերի ու նախագծերի մասին: Մաիրա Դոցենկոյի խոսքով` ներկայացված գրականությունը մշտապես կթարմացվի և կհարստացվի նորերով: ՀՊՏՀ ուսանողներն ու պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչները, գրադարանի աշխատակիցները հետաքրքությամբ ծանոթացան ցուցադրությանը:
«Այսօր որքան էլ որ կարևորում ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու համացանցի դերը մեր կյանքում, այնուհանդերձ գիտելիքների ստացման գործում հիմնական միջոցը մնում է գիրքը»,-շնորհակալություն հայտնելով համալսարանում ՄԱԿ-ի անկյուն բացելու և ՄԱԿ-ի կողմից հրատարակված գրքերը ցուցադրելու համար` ասաց Գագիկ Վարդանյանը:

Количество просмотров: 1223
Сегодня между Армянским государственным экономическим университетом и управлением публичной информации (УОИ) Организации Объединенных Наций было подписано соглашение о сотрудничестве, которое подписали из нашего вуза проректор университета по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян и представитель УОИ ООН Мария Доценко.
«Сегодня закладывается основа сотрудничества, которое даст возможность студентам ознакомиться с деятельностью ООН, совместно участвовать в конференциях, приобрести дипломатические умения»,-важное место уделяя расширению возможностей и умений молодых, сказала Мария Доценко и выразила надежду, что это сотрудничество будет продуктивным для обеих сторон. Она отметила также, что студенты активные участники многочисленных программ ООН, доверенные деловые партнеры ценностей ООН в вопросах прав человека, управления народовластия, мира и безопасности, прогресса человеческого устойчивого развития.
Высоко оценив сотрудничество с УОИ ООН, Гагик Варданян отметил, что благодаря совместной работе, наши студенты будут иметь возможность вовлечься в программах ООН, стать компетентными и активными гражданами.
Сегодня по инициативе ООН в читальнем зале библиотеки университета, открывший уголок ООН и выставка фотографий, посвященная 1000 дням действий, направленных на осуществление целей развития тысячелетия, были первым мероприятием, предусмотренным по программе сотрудничества. Выставленные выразительные, красочные книги и фотографии рассказывали о развернувшейся деятельности ООН, осуществляемых здесь программах и проектах. По словам Марии Доценко, представленная литература всегда будет обновляться и обогащаться новыми книгами. Представители профессорскопреподавательского коллектива и студенты АГЭУ, работники библиотеки с интересом ознакомились с показом. «Сегодня, как бы мы не выделяем роль информационных технологий и сети в нашей жизни, все равно в деле получения знаний единственным средством остается книга»,- сказал Гагик Варданян, выражая благодарность за открытие уголка ООН в универитете и показ, изданных книг ООН.