Կյանքից հեռացել է ՀՊՏՀ երկարամյա դասախոս Նորայր Մանասերյանը
Կյանքից հեռացել է բազմավաստակ գիտնական մանկավարժ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՊՏՀ տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի երկարամյա դասախոս Նորայր Մանասերյանը: Գիտնական, ում անունը քաջ հայտնի է որպես իր գործին նվիրված, հայրենասեր, ազնիվ, արդար ու անաչառ անհատականություն:
Ն. Մանասերյանը ճանաչված ու սիրված գիտնական էր, հեղինակ հարյուրավոր գիտական աշխատությունների` մենագրությունների, դասագրքերի, ուսումնական ձեռնարկների, հոդվածների: Նրա ուսումնասիրություններում կարևորվում են հողային հարաբերությունների, գյուղատնտեսության վերարտադրության, ուրբանիզացիայի, Հայաստանի լեռնային շրջանների և Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմնախնդիրները: Գիտնականի արժեքավոր հոդվածներն այսօր էլ պարբերաբար լույս են տեսնում ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Միջին Արևելքում` Սփյուռքի հայալեզու պարբերականներում: Գիտնականը ներդրում է ունեցել նաև Արցախի հետ ՀՀ տնտեսական հարաբերությունների ծավալման մեջ:
Պրոֆեսորը նաև ճանաչված հասարակական քաղաքական գործիչ էր: Անգնահատելի է հատկապես նրա` որպես Հայաստանի երրորդ Հանրապետության պատգամավոր, ծավալած գործունեությունը: 1990-1995 թթ. ղեկավարել է ՀՀ Գերագույն խորհրդի ագրարային հարցերի հանձնաժողովը, մշակել երկրում հողի սեփականաշնորհման օրենսդրական հիմքերը:
Նորայր Մանասերյանի ծավալած գիտական, մանկավարժական և հասարակական գործունությունը բարձր է գնահատվել. նա արժանացել է ՀՀ վարչապետի ոսկե հուշամեդալի, ՀՀ ԿԳՆ ոսկե մեդալի, պետական և կառավարական այլ պարգևների:
Սիրված ու ճանաչված պրոֆեսորն իր կյանքի ճանապարհն անցել է նվիրումով ու սիրով, թողել արժեքավոր գիտական ժառանգություն, մի քանի ուսանողական սերունդներ է կրթել ու ճանապարհել մեծ կյանք: Նա իր գործընկերների ու սաների հուշերում ընդմիշտ կմնա որպես իր սերն ու բարությունը շրջապատին ու մարդկանց փոխանցող անհատականություն, տաղանդավոր գիտնական, ում թողած գիտական ժառանգությունը դեռ երկար տարիներ շարունակելու է կրթել ու անհրաժեշտ գիտելիքներ հաղորդել:
ՀՊՏՀ ամբողջ կոլեկտիվը՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ սգում են գիտնականի մահը, ցավակցում նրա հարազատներին:

Из жизни ушел преподаватель АГЭУ с многолетним стажем работы Норайр Манасерян
Из жизни ушел заслуженный ученый педагог, доктор экономических наук, профессор, преподаватель с долголетним стажем на кафедре теория экономики АГЭУ Норайр Манасерян. Ученый, чье имя хорошо известно, как преданная своему делу, патриотическая, честная, справедливая и об’ективная личность. Н. Манасерян был известен и любим как ученый, автор сотен научных работ: монографий, учебников, учебных пособий, статей. В его исследованиях важное место занимают проблемы, касающиеся земельных отношений, сельскохозяйственного воспроизводства, урбанизации, горных районов Армении и социально-экономического развития Арцаха. И сегодня ценные статьи ученого периодически публикуются в США, Канаде, Среднем Востоке в зарубежных армянских журналах. Ученый внес свой вклад в расширешении экономических отношений РА с Арцахом. Профессор был также и общественным политическим деятелем. Особенно бесценна его, как депутата третьей Республики Армения, развернутая деятельность. В 1990-1995 гг. был руководителем комиссии по аграрным вопросам Верховного Совета РА, разработал законодательные основы земельного присвоения в стране. Научная, педагогическая и общественная деятельность Норайра Манасеряна высоко оценена: он был удостоен золотой медали мэра РА и других правительственных наград.
Любимый и известный профессор свой жизненный путь прошел с преданностью и любовью, оставил ценное научное наследие, обучил несколько студенческих поколений и провел их в большую жизнь. Он навсегда останется в памяти своих коллег и воспитанников как личность, передающая людям и окружению свою любовь и доброту, талантливый ученый, чье оставившее научное наследие еще долгие годы будет обучать и передавать необходимые знания. Весь коллектив АГЭУ во главе с ректором АГЭУ, профессором Корюном Атояном скорбят по поводу кончины ученого, выражают соболезнование его родным.