Դիտումների քանակ՝ 965
ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում այսօր հյուրընկալվեցին Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի թիվ 105 ավագ դպրոցի տնտեսագիտական հոսքի աշակերտները:
«Վստահ եմ` ձեզ մեր ֆակուլտետ է բերել մեր բուհին ու ֆակուլտետին, մասնագիտություններին, ուսանողական առօրյային ծանոթանալու ցանկությունը: Հուսով եմ, որ այս այցելությունից հետո ձեզ համար շատ բան կպարզեք, և ձեզանից շատերին կտեսնենք  հենց այս լսարանի ուսանողական նստարանին նստած»,- ողջունելով աշակերտներին` ասաց ֆակուլտետի դեկան Զաքար Կիրակոսյանը և ներկայացրեց տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Վարդան Սարգսյանին:
«Ինքս էլ, երբ դպրոցական էի, մասնագիտական կողմնորոշման խնդիր ունեի: Այսօր հանդիպել ենք ձեզ հետ, որպեսզի օգնենք ճիշտ և սիրելի մասնագիտություն ընտրելու»,-կարևորելով նման հանդիպումների դերը` աշակերտներին դիմեց Վարդան Սարգսյանը: Վերջինս աշակերտներին ծանոթացնելով ՀՊՏՀ-ի, այստեղ գործող մասնագիտությունների ու մասնագիտացումների հետ՝ դասախոսութուն կարդաց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մասնավորապես տնտեսագիտության ոլորտում և բիզնեսում դրանց կիրառության, դերի ու նշանակության մասին:  Ամբիոնի վարիչը խոսեց նաև մեր հանրապետությունում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների  ու համակարգերի ներդրման ռազմավարության մասին:
«Անհաբերությամբ էինք սպասում այս հանդիպմանը: Որոշել էի դիմել ՀՊՏՀ` կառավարում մասնագիտությամբ, բայց  այս դասախոսությունից հետո  դեռ կմտածեմ. կառավարման տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետ դառնալը շատ գրավիչ է և խոստումնալից»,- շնորհակալություն հայտնելով այս միջոցառման կազմակերպիչներին` մեզ հետ զրույցում ասաց աշակերտուհի  Հռիփսիմե Փանոսյանը:
Դասախոսության ավարտից հետո աշակերտները դեկանի ուղեկցությամբ շրջեցին ֆակուլտետում, եղան համակարգչային սրահներում,  ուսումնական ստորաբաժանումներում, ծանոթացան այստեղ կատարվող աշխատանքներին:
Հիշեցնենք, որ ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, Հայաստանի  պետական տնտեսագիտական համալսարանի և հենակետային ավագ  դպրոցների միջև կնքված համագործակցության պայմանագրի շրջանակներում` ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկան Զաքար Կիրակոսյանը այցելել էր Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի թիվ 105 ավագ դպրոց, որտեղ ձեռք էր բերվել աշակերտների` ֆակուլտետ այցելության նախնական պայմանավորվածություն:

Сегодня  ученики  экономического  потока  старшей  школы  N105 Еревана  посетили  факультет  информатики  и  статистики  АГЭУ.
«Я  уверен, вы  пришли  в  наш  факультет, чтоб  познакомиться  с  нашим  вузом  и  факультетом, со  специальностями  и  студенческими  буднями. Надеюсь, что  после  посещения  для  вас  многое  прояснится, и  многих  из  вас  увидим  на  студенческой  скамье  именно  этой  аудитории »,- приветствуя  учеников,  сказал  декан  факультета  Закар  Киракосян  и  представил  заведующего  кафедрой  экономической  информатики  и  информационных  систем, профессора  Вардана  Саргсяна.
«Я  и сам, когда  был  школьником, не  мог  сориентироваться  в  выборе  профессии.  Сегодня  мы  встретились  с  вами,  чтоб  помочь  вам  правильно  выбрать  любимую специальность»,-указав на важность  роли  таких  встреч,  к  ученикам  обратился  Вардан  Саргсян.  Он,  ознакомив  учеников  со  специальностями  и  специализациями  АГЭУ, прочитал  лекцию  об  информационных  технологиях, в  частности, в  экономической  области, о  роли, значении и  применении  их  в  бизнесе.   Заведующий  кафедрой  поговорил  также  о  стратегии  внедрения  систем  и  информационных  технологий  в  нашей  республике.
«С  нетерпением  ждали  этой  встречи.  Решила  обратиться  в  АГЭУ по  специальности  управление,  но  после  этой  лекции  еще  подумаю: быть  специалистом  информационных  технологий  управления  заманчиво  и  многообещающе»,- выражая  благодарность  организаторам  этого  мероприятия, в  беседе  с нами  сказала  ученица  Рипсиме  Паносян.
После  лекции  ученики  вместе  с  деканом  обошли  факультет, побывали  в  компьютерных  залах, учебных  отделах, ознакомились  с их  работами.
Напомним, какраннеесообщали, врамкахзаключенногодоговораосотрудничествемеждуАрмянскимгосударственнымэкономическимуниверситетомиопорнымистаршимишколами, деканфакультетаинформатикиистатистикиАГЭУЗакарКиракосянпосетилN105 старшую  школу  Еревана, где  и  предварительно договорились о  посещении факультета учениками.