ՀՊՏՀ կառավարման ֆակուլտետի զբոսաշրջության կառավարում մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանողներ Նարինե Գևորգյանը, Մանե Ենգոյանը, Հարություն Պողոսյանը, Արթուր Մարկոսյանը, ովքեր նոյեմբերի 13-20-ը Լեհաստանում էին գտնվում Վարշավայի տնտեսագիտության դպրոցի կազմակերպած միջազգային նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով, վերադարձել են` արժանացած երկրորդ պատվավոր մրցանակին:
«Փորձի փոխանակում» խորագրով նստաշրջանին հրավիրված էին աշխարհի տարբեր երկրների ուսանողներ: Նստաշրջանի նպատակային ուղղվածությունն առնչվում էր գործարար խաղերի շնորհիվ կառավարչական հմտությունների զարգացմանը և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կառավարման կատարելագործմանը: Այս մասին լրատվության և հասարակայնության կապերի բաժինը տեղեկացրել էր նախապես:
Այսօր մեր բաժնում հյուրընկալելով քառյակի անդամներից մեկին` Նարինե Գևորգյանին, տեղեկացանք, որ մեր ուսանողները նորամուծական ծրագրերի այդ գիտաժողովին հանդես են եկել «Ավանդական ամուսնություններ» թեմայով խմբային աշխատանքով` այն ներկայացնելով անգլերեն: Թեման ուղղակիորեն աղերսելով զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարներին` նրանք գիտաժողովի մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրել են ավանդակական հարսանիքներով ամուսնությունների, մասնավորապես հայկական հարսանիքի ծիսակարգի վրա և առաջարկել են սրա վրա խարսխված ծառայությունների նոր ոլորտ: «Մեր նպատակն է ոչ միայն զարկ տալ զբոսաշրջության զարգացմանը, այլև մոռացությունից փրկել ազգային ավանդույթները և նոր հնչեղություն տալ դրանց»,- ասաց Նարինե Գևորգյանը:
Նա իր և թիմակիցների անունից շնորհակալություն հայտնեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին` բուհի միջոցների հաշվին իրենց ուղևորության բոլոր ծախսերը հոգալու և գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանին` իրենց աջակցելու ու կողմնորոշելու համար:
Նարինե Գևորգյանի տեղեկացմամբ` խումբը Վարշավայից վերադարձել է ոչ միայն հաղթանակի տրամադրությամբ, այլև բազմազան տպավորություններով: Նրանք մասնակցել են սեմինար դասընթացների, մշակութային ու ճանաչողական միջոցառումների:

Студенты 4-го курса по специальности управление туризма факультета управление АГЭУ Нарине Геворгян, Мане Енгоян, Арутюн Погосян, Артур Маркосян, которые с
13 по 20 ноября находились в Польше для участия в международной сессии , организованной Варшавской экономической школой, вернулись, удостоенные второго
почетного приза. На сессию по теме "Обмен опытом" были приглашены студенты из разных стран мира.Целенаправленность сессии былы связана с развитием
управленческих умений с помощью деловых игр и усовершенствованию управления информационных технологий. Об этом заранее сообщал отдел информации и
связей с общественностью.
Сегодня, погостив в нашем отделе, Нарине Геворгян сообщила, что наши студенты на этой сессии новых программ выступили командной работой на тему
"Традиционные свадьбы", представляя ее на английском языке. Тема непосредственно касалась перспективам развития туризма: они направили внимание участников
сессии на бракосочетания с традиционными свадьбами, в частности, на обряд армянской свадьбы и предложена была новая область услуг, основаннная на нем.
«Наша цель не только дать толчок развитию туризма, но и спасти забытые народные традиции и дать им новое звучание»,-сказала Нарине Геворгян.
Она от себя и от имени своих товарищей поблагодарила ректора АГЭУ Корюна Атояна за заботу о расходах поездки за счет средств вуза и начальника
научного отдела Хорена Мхитаряна за поддержку и ориентировку.
По сообщению Нарине Геворгян, группа вернулась из Варшавы не только с настроением победителя, но и с различными впечатлениями. Они участвовали в