Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը երեկ մասնակցել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հիմնադրման 90–ամյա հոբելյանին նվիրված տոնական միջոցառմանը, որը կայացել է Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։
Մանկավարժական համալսարանի տարեդարձի կապակցությամբ Կորյուն Աթոյանը նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել իր գործընկերոջը՝ Մանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանին:
Կորյուն Աթոյանի ուղերձում ասվում է.
Մեծարգո պարոն Միրզախանյան
Դարերի խորքից է բերում հայ ժողովուրդը կրթության ու լույսի իր ջահը: Ու անմար է նրա հուրը, քանի դեռ նրան է ապավինում ու նրանով է առաջնորդվում մեր ժողովուրդը:
Մեր հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների մեծ ընտանիքում կրթության ու լույսի ջահը պատվով կրողներից մեկն էլ Ձեր բուհն է` Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը, որը տոնում է իր 90-ամյա հոբելյանը, սակայն շարունակում է լինել երիտասարդ, կենսասեր` իր հպարտ գոյությունը հաստատելով որպես մտքի ու հոգու կրթության աներեր դարբնոց:
Այսօր` 90-ամյակի առթիվ, խորին հպարտությամբ ենք նշում, որ Ձեր համալսարանը հանրապետության խոշորագույն բուհերից մեկն է, որը մասնագետներ է կրթում ու թողարկում բազմաթիվ ուղղություններով ու ոլորտներով, որը ստանձնել է սերունդների կրթությունն ապահովող մանկավարժների պատրաստումը:
1948 թվականից կրելով մեծ լուսավորչի անունը` Ձեր բուհը հավատարմորեն է իրականացնում իր որդեգրած առաքելությունը արդեն քանի~-քանի~ տասնամյակ:
Հարգարժան գործընկեր, մենք վստահ ենք որ Ձեր արգասաբեր գործունեությամբ, նոր ոգով ու ավյունով ղեկավարելով մանկավարժական կրթօջախը` այսուհետ ևս պիտի ծառայեք մեր ժողովրդին ու մեր երկրին, քանզի միտված լինելով հայ մարդու մեջ կրթության հանդեպ սեր սերմանելու գործին` բացառիկ է Ձեր ստանձնած դերը:
Թույլ տվեք Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ողջ անձնակազմի և անձամբ իմ անունից շնորհավորել Ձեզ` Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի 90-ամյա հոբելյանի առթիվ, մաղթել գիտական, ուսումնական հաջողություններ և արգասաբեր գործունեություն:

Вчера ректор Армянского государственного экономического университета Корюн Атоян участвовал на праздничном мероприятии, посвященном 90-летию со дня
основания Армянского государственного педагогического университета имени Х. Абовяна, которое состоялось в Ереване в спортивно-концертном комплексе имени
Карена Демирчяна.
По случаю юбилея Педагогического университета Корюн Атоян направил поздравительное послание своему коллеге, ректору Педагогического университета Рубену
Мирзаханяну.
В послании Корюна Атояна говорится:
Многоуважаемый господин Мирзаханян
Из глубины веков армянский народ несет лампу своего просвещения и образования. И несгораем его огонь, пока на него полагается и руководствуется им наш
народ. В нашей республике в большой образовательной семье учебных заведений одним из несущих лампу просвещения и образования является и ваш вуз:
Армянский государственный педагогический университет имени Хачатура Абовяна, который празднует свое 90-летие, но остается молодым, жизнелюбивым,
доказывая свое гордое существование в качестве непоколебимой кузницы идей и души образования.
Сегодня в честь 90-летия, с большой гордостью отмечаем, что Ваш университет один из тех крупных вузов, который обучает специалистов и выпускает по
различным направлениям и областям, который взял на себя подготовку преподавателей, обеспечивающих образование поколений.
С 1948 года, неся имя просветителя, Ваш вуз предано осуществляет уже много-много десятилетий свою миссию.
Уважаемый коллега, мы уверены, что своей плодотворной деятельностью, руководя педагогическое учебное заведение с воодушевлением и вдохновением, вы впредь
должны служить нашему народу и нашей стране, т. к. в стремлении в человеке посеять большую любовь к образованию в этом и ваша особенная роль. Разрешите от
всего коллектива Армянского государственного университета и лично от моего имени поздравить Вас в честь 90-летия Армянского государственного
педагогического университета имени Хачатура Абовяна и пожелать успехов в науке, учебе и плодотворной деятельности.