Այսօր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում մեկնարկեց հեռակա ուսուցմամբ բակալավրիատի առաջին կուրսեցիների ուսումնառության գործընթացը: Բազմաթիվ երիտասարդներ ու աղջիկներ առաջին անգամ ոտք դրեցին մեր բուհ` նոր սպասելիքներով ու ակնկալիքներով: Ֆակուլտետները հերթական անգամ սիրով ու ջերմությամբ ընդունեցին իրենց նորընծա սաներին:
Տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների, մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետներում դասերը մեկնարկեցին ժամը 9.30-ին: Ֆակուլտետների հեռակա ուսուցմամբ բակալավրիատի առաջին կուրսի ուսանողներին դիմավորեցին և ողջունեցին ֆակուլտետների դեկանները` Ատոմ Մարգարյանը և Թաթուլ Մկրտչյանը: Վերջիններս, շնորհավորելով նորեկներին, հույս հայտնեցին, որ ուսումնառության տարիները ուսանողների կյանքում կիմաստավորվեն գիտելիքների ձեռքբերմամբ և կլինեն բեղմնավոր: Նշելով, որ ուսանողների ընտրած ուսուցման այս ձևն ունի իր առաձնահատկությունները` դեկանները հորդորեցին, որ դասապրոցեսին հատկացված կարճ ժամանակահատվածի ընթացքում կուտակեն առավելագույն գիտելիքներ և արտալսարանային լուրջ աշխատանք կատարեն:
Կառավարման, հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի, ֆինանսական ֆակուլտետներում դասերը սկսվեցին երկրորդ հերթում` ժամը 14.05-ին: Ֆակուլտետների դեկանները` Աշոտ Մաթևոսյանը, Միքայել Թավադյանը և Սերգեյ Սուքիասյանը, շնորհավորելով առաջին կուրսեցիներին, մաղթեցին, որ նրանք այսօրվանից հետևեն իրենց առաջադրվող պահանջներին, ներգրավվեն ուսումնական գործընթացում և դառնան ՀՊՏՀ մեծ ընտանիքի լիիրավ անդամը: Դեկանները համոզմունք հայտնեցին, որ նորեկների համար ևս մեր բուհը կդառնա հարազատ։ Նրանք նշեցին, որ այսօր բուհում ստեղծված են լավ կրթություն ստանալու բոլոր պայմանները, իսկ թե ինչ բովանդակություն կհաղորդվի ուսումնառության գործընթացին, կախված է նաև ուսանողներից։
ՀՊՏՀ բոլոր ֆակուլտետների դեկանները առաջին կուրսեցիներին տեղեկացրեցին նաև ֆակուլտետների կառուցվածքի, ուսումնական գործընթացի, ուսանողի իրավունքների ու պարտականությունների մասին:
Արդյունավետ ուսումնառություն ենք մաղթում հեռակա ուսուցմամբ բակալավրիատ ընդունված առաջին կուրսեցիներին:

Сегодня в Армянском государственном экономическом университете начались учебные занятия для студентов первых курсов бакалавриата заочного обучения. Множество
юношей и девушек первый раз с новыми ожиданиями и надеждами перешагнули порог нашего вуза . Факультеты очередной раз с любовью и теплотой приняли своих новых
студентов.
Учебные занятия на факультетах регулирование экономики и МЭО, маркетинг и организация бизнеса начались в 9.30. Первокурсников бакалавриата встретили и
поприветствовали деканы факультетов Атом Маркарян и Татул Мкртчян. Они, поздравляя новичков, выразили надежду, что учебные годы в жизни студентов осмыслятся
получением знаний и будут плодотворными. Отметив,что выбранный студентами этот вид обучения имеет свои особенности: деканы наставляли, чтоб за короткий
промежуток времени обучения они  смогли накопить много знаний и выполнить внеаудиторную серьезную работу.
Занятия на факультетах финансовом, управление, бухгалтерский учет и аудит начнутся во вторую смену в 14.05. Деканы факультетов Ашот Матевосян, Микаел Тавадян и
Сергей Сукиасян, поздравляя первокурсников, пожелали, чтоб они с сегодняшнего дня следили за порученными им требованиями , включались в учебный процесс и стали
полноправным членом большой семьи АГЭУ. Деканы выразили убеждение, что для новичков также наш вуз станет родным. Они отметили, что сегодня в вузе созданы все
условия для хорошего оразования, а какое содержание передастся учебному процессу, зависит также и от студентов.
Деканы всех факультетов АГЭУ ознакомили первокурсников со структурами факультетов, учебным процессом, правами и обязанностями студента.