Դիտումների քանակ՝ 916
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, հոկտեմբերի 11–ին ՀՊՏՀ գլխավոր մասնաշենքի մեծ դահլիճում կայացել էր ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի՝ արդեն ավանդական դարձած հանդիպումն ուսանողների հետ, որի ժամանակ ուսանողները բարձրաձայնել էին իրենց հուզող տարատեսակ խնդիրներ։ Հանդիպմանը հնչած հարցադրումներն անուշադրության չեն մատնվել։ Ուսանողների հետ հանդիպումից անմիջապես հետո ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին գրավոր ներկայացվել են ուսանողների բարձրաձայնած հարցադրումները, որոնք քննարկվել են,  վերանայվել են և արժանացել  պատշաճ գրավոր պատասխանների։ Ստորև ներկայացնում ենք ուսանողների հարցերն ու դրանց՝ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի տված պատասխանները։
Օտար լեզուների դասավանդմանը քիչ ժամեր են հատկացվում, հնարավո՞ր է օտար լեզուների դասավանդմանն ավելի շատ ժամեր հատկացնել:
– ՀՊՏՀ-ի բակալավրիատի ուսանողներն առաջին և երկրորդ կուրսերում օտար լեզուներ սովորում են շաբաթական երկու ժամ ժամաքանակով (68 ժամ x 2 ժամ = 136 ժամ) և մագիստրատուրայում` մեկ տարի (34 ժամ x 2 ժամ = 68 ժամ), ընդամենը՝ 204 ժամ:
Կարծում ենք, որ 204 ժամը բավարար է դպրոցում ձեռք բերված օտար լեզվի իմացությունն ամրապնդելու և գործնականում կիրառելու համար:
Բացի այդ, բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսումնական պլանները բավական ծանրաբեռնված են ոչ մասնագիտական այլ առարկաներով, հետևապես հնարավոր չէ օտար լեզուների դասավանդմանը նոր ժամեր հատկացնել:
Դասախոսները դասավանդման ընթացքում տարբեր մեթոդներ են կիրառում` հաճախ ոչ արդիական, հնացած ու ոչ արդյունավետ:
– Ցանկալի է, որ այդ հարցադրումը որոշակի և հասցեական լիներ, որն ավելի շատ կօգներ բարձրացված խնդրի լուծմանը:
Այդուհանդերձ, ընդունելի է, որ կան դասախոսներ, որոնք դասավանդում են հնացած նյութերով ու մեթոդներով, դասախոսության ընթացքում աչքը չեն կտրում իրենց շարադրանքից և զբաղվում են թելադրությամբ:
Ռեկտորատը և գիտական խորհուրդը այդ կապակցությամբ հանձնարարականներ կտան բոլոր ամբիոնների վարիչներին` խնդիրը քննարկել ամբիոնների նիստերում և դասախոսներին տալ հանձնարարություն` դասախոսության ընթացքում մատուցվող նյութը համապատասխանեցնել տնտեսագիտության ժամանակակից պահանջներին, դասախոսությունը չվերածել թելադրության, այն հարստացնել վիճակագրական համապատասխան նյութերով և  բարձրացնել դասախոսությունների արդյունավետությունը:
Բացի այդ, կհանձնարարվի դասախոսությունների ընթացքը պարբերաբար ստուգումների ենթարկել:
ՀՊՏՀ-ն ինչպե՞ս է վերաբերվում Բոլոնիայի կրթական համակարգին:
– Կարճ պատասխանն է` դրական:
Հայտնի է, որ ՀՀ Կառավարությունը` ի դեմս ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, համաձայնագիր է ստորագրել Բոլոնիայի կրթական համակարգին անցնելու համար: Այդ համակարգն արդեն վեց տարի է, որ ներդրվել է մեր համալսարանում, կան հաջողություններ, ինչո՞ւ չէ, կան նաև թերություններ, որոնց շտկմանը պարբերաբար անդրադառնում են ՀՊՏՀ-ի ռեկտորատն ու գիտական խորհուրդը:
Այդ կրթական համակարգը կիրառվում է Եվրոպայի երկրների մեծ մասում, և դրան հետևում է նաև մեր համալսարանը:
Ինչ խոսք, մեր համալսարանում Բոլոնիայի կրթական համակարգի ներդրման հաջողությունները պայմանավորված են նաև ուսանողների ակտիվությամբ ու ջանասիրությամբ:
– Հնարավո՞ր չէ վերանայել կրթական ծրագրերը:
– Այո, ոչ միայն հնարավոր պետք է համարել կրթական և առարկայական ծրագրերի վերանայումը, այլ դրանք պարբերաբար պետք է նորացվեն, հարստացվեն և համապատասխանեցվեն գիտության, նոր տեխնոլոգիաների կիրառման և ինտելեկտուալ ներուժի ժամանակակից պահանջներին, հակառակ դեպքում հետ կմնանք համաշխարհային ներկա զարգացումներից:
Խնդրի կապակցությամբ ՀՊՏՀ գիտական խորհուրդն ու ռեկտորատը պարբերաբար հանձնարարականներ են տալիս ամբիոններին ու դասախոսներին և վերահսկում  կատարման ընթացքը:
Բացակայությունների վերջերս սահմանված նոր կարգը հնարավոր չէ՞ փոխել կամ կիրառել եկող կիսամյակից:
– Գիտական խորհրդի կողմից նախկինում ընդունված որոշման համաձայն` ուսանողը 200 ժամ անհարգելի բացակայության դեպքում էր ազատվում համալսարանից:
Մեղմ ասած, դա ներում էր, որպեսզի ուսանողը դասի չհաճախեր մոտ մեկ կիսամյակ, որը միանշանակ բացասական պետք է համարել: Գիտական խորհուրդը վերջերս քննարկեց այդ խնդիրը և ընդունեց որոշում, որ 100 ժամ անհարգելի բացակայության համար ուսանողին պետք է ազատել համալսարանից: Սահմանվեց, որ որոշումը պետք է կիրառել ս/թ հոկտեմբերի 8-ից: Այդ որոշումը ճիշտ է և պետք է կիրառվի նշված ժամկետից: Ավելին, կարծում ենք, որ 100 ժամ անհարգելի բացակայության համար ուսանողին համալսարանից ազատելը մեղմ որոշում է:
Հարկ է նշել, որ բացակայությունների նոր կարգը սահմանող որոշումը տեղադրված է նաև բուհի պաշտոնական կայքում (asue.am)։
Համալսարանի բակի վերանորոգման աշխատանքները ե՞րբ կավարտվեն:
– Համալսարանի բակը վերանորոգվում է «Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի» միջոցներով։ Այդ աշխատանքներն արդեն ավարտին են մոտենում և ամենաուշը մինչև նոյեմբերի 15–ը ավարտված կլինեն։
Հնարավո՞ր է երեք ժամ դասախոսության փոխարեն սեմինար պարապմունքներ ավելացնել:
– Նախ անհասկանալի է, թե ո՞ր երեք ժամի մասին է հարցադրումը: Երկրորդ՝ առարկայական ծրագրերի ընդհանուր ժամաքանակը դասախոսության և սեմինար պարապմունքների համար բաժանվում է 50-50% հարաբերակցությամբ: Այդ բաժանումը բավարար է, որպեսզի դասախոսը ուսանողներին մատուցի նյութը, իսկ ուսանողը սեմինարի ընթացքում լիարժեք յուրացնի այն:
Հետաքրքիր է՝ կուրսղեկներ ունենալո՞ ւ ենք, թե՞ ոչ: Եթե այո, ապա ի՞նչ գործառույթներ ունի կուրսղեկը:
– Հարցադրումից հետևում է, որ ամբիոնները չեն զբաղվում այդ խնդրով: Յուրաքանչյուր կուրս պետք է ունենա կուրսղեկ:
Ռեկտորատն առաջիկա նիստին կքննարկի խնդիրը, հանձնարարական կտա դեկաններին ու ամբիոնների վարիչներին, որպեսզի բոլոր խմբերում նշանակվեն կուրսղեկներ (եթե չեն նշանակվել), և նրանք Ձեզ կներկայացնեն իրենց գործառույթները (հետաքրքրվել ուսանողների հաճախումներով, կազմակերպել ցերեկույթներ, էքսկուրսիաներ, պարզել ուսանողների խմբի ներքին փոխհարաբերությունները, օգնել դրանց բարելավմանը և այլն):
Ինչպե՞ս անել, որ ուսանողն ընտրի դասախոսներին:
– Այո, արտասահմանյան շատ բուհերում այդ պրակտիկան կիրառվում է, իսկ ՀՀ բուհերում` ոչ:
Մեր կրթական համակարգում կան մի շարք բացեր, այդ թվում նաև` Ձեր բարձրացրած խնդիրն է:
Կարելի է համահամալսարանական մի շարք առարկաների գծով դա կիրառել (իհարկե, կան որոշակի դժվարություններ` ըստ մասնագիտությունների դասերի կարգավորումը, որպեսզի բոլոր մասնագիտությունների գծով տվյալ առարկայի դասավանդումը նույն ժամին լինի, դժվարանում է ուսանողների հաճախումների վերահսկումը և այլն):
Բացի այդ, կան հատուկ կուրսեր, որոնք մշակվում և դասավանդվում են մեկ դասախոսի կողմից, կան առարկաներ, որոնք դասավանդում են երկու-երեք դասախոսներ:
Կա նաև հետևյալ խնդիրը, մեր լսարանները հիմնականում հագեցված չեն տեխնիկական միջոցներով: Այդուհանդերձ, բարձրացված հարցն ուշադրության արժանի է և ժամանակի ընթացքում պետք է լուծվի:
Մագիստրատուրայի կրթության որակը ցածր է, կան առարկաներ, որոնք բակալավրիատում և մագիստրատուրայում կրկնվում են և բացակայությունները շատ են: Ի՞նչ է արվում այդ կապակցությամբ:
– Այդ թերությունները մեզ հայտնի են, համալսարանի գիտական խորհուրդը և ռեկտորատը պարբերաբար անդրադարձել են դրանց, կայացվել են որոշումներ և տրվել համապատասխան հանձնարարականներ ամբիոններին ու դասախոսներին:
Կարծում ենք, որ բարձրացված խնդիրներն աստիճանաբար անպայման կլուծվեն:
Գրադարանում ուսանողների սպասարկման որակը ցածր է, լռություն չկա, հայալեզու մասնագիտական գրականությունը քիչ է։
– Ռեկտորատը, հաշվի առնելով գրադարանի աշխատանքների Ձեր նշած թերությունները, այն քննարկման առարկա կդարձնի ռեկտորատի կամ գիտական խորհրդի նիստում, և հանձնարարականներ կտրվեն գրադարանի աշխատանքները բարելավելու կապակցությամբ:
ՀՀ ԳԱԱ-ի համապատասխան ինստիտուտների հետ հնարավո՞ր է համատեղ հետազոտական ծրագրեր իրականացնել, թե՞ ոչ:
– Եթե խնդիրը վերաբերվում է դասախոսական կազմին, ապա այդպիսի համագործակցություն ԳԱԱ-ի Մ.Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտի հետ իրականացվում է:
Ինչ վերաբերվում է ուսանողների մասնակցությանը համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, ապա դա սահմանափակ է: Ուսանողները նման ծրագրերի կարող են մասնակից դառնալ արտադրական պրակտիկայի ընթացքում ավարտական աշխատանքների համար նյութեր ստանալով:
Հնարավո՞ր է վերանայել դասամիջոցների տևողությունը (բնական է ավելացնելու նպատակով):
– Անմիջապես պատասխանեմ` ոչ և ինչու:
Գիտահետազոտական աշխատանքների ավարտական թեզերի ղեկավարները ընտրվում են պատահականության սկզբունքով, որոնք երբեմն մասնագետներ չեն և չեն տիրապետում ընտրված թեմային:
– Իհարկե, հարցադրումը մի քիչ կոռեկտ չէ և չափազանցված է:
Այդուհանդերձ, բարձրացված հարցը կքննարկվի ամբիոնների վարիչների հետ և կտրվի նրանց համապատասխան հանձնարարական:
Արտադրական պրակտիկայի հարցաշարերը (ծրագրերը) չեն համընկնում պրակտիկայի վայրի հետ:
Նախ ի՞նչ է նշանակում հարցաշարերը չեն համապատասխանում պրակտիկայի վայրի հետ: Մյուս կողմից, ուսանողները պրակտիկայի են ուղարկվում արտադրական, ծառայությունների կազմակերպություններ, նախարարություններ, առևտրային կազմակերպություններ, բանկեր և տնտեսական այլ կազմավորումներ, և արտադրական պրակտիկայի ծրագրի հարցաշարերը կազմվում են՝ նկատի ունենալով պրակտիկայի վայրի գործունեությունն ու առանձնահատկությունները:
Գուցե, Ձեր հարցադրումը վերաբերում է այն ուսանողներին, ովքեր իրենց նախաձեռնությամբ են ընտրում պրակտիկայի վայրը։Դա նկատի կառնվի անպայման:
Լաբորատորիաների տեխնիկական սպասարկման վիճակը վատ է և ինչու՞:
– Լաբորատորիաների տեխնիկական հագեցվածության վիճակը հայտնի է համալսարանի ղեկավարությանը, և շուտով խնդիրը լուծում կստանա:
Քննությունների կազմակերպման ո՞ր ձևն է օպտիմալ` բանավոր, գրավոր, թեստային:
–Քննությունների կազմակերպման ձևերի ընտրությունը թողնված է մասնագիտական ամբիոններին:
Սակայն կարծում ենք, իրոք, սովորելու նպատակով մեր համալսարան ընդունված և սովորող ուսանողին երբեք չպետք է հետաքրքրի քննության կազմակերպման ձևը:
Իսկ եթե հարցադրումը կատարվում է այլ նկատառումով, ապա մեր համալսարանի ղեկավարությունը տիրապետում է քննությունների կազմակերպումը վերահսկելու բոլոր ձևերին և այդ ուղղությամբ մեծ աշխատանք է կատարում:
Հնարավո՞ր է ստեղծել դասախոսների հագուկապը, վարքը և դասավանդման մեթոդները գնահատող էթիկայի հանձնաժողով:
–Իսկ ինչու՞ այդպիսի հանձնաժողով չի առաջարկվում ստեղծել ուսանողների հագուկապը, վարքը, վարվելաձը գնահատելու համար:

Как раннее сообщали, 11-ого октября в большом зале центрального корпуса АГЭУ состоялась, уже ставшая традицией, встреча ректора АГЭУ, доктора экономических наук,
профессора Корюна Атояна со студентами, во время которой студенты подняли волнующие их различные вопросы. Вопросы, прозвучавшие на встрече не остались без
внимания. Сразу после встречи со студентами ректору Корюну Атояну письменно представили вопросы студентов, которые обсуждались, пересмотрелись и удостоились
письменным ответам.
Ниже представляем вопросы студентов и ответы на них ректора Корюна Атояна.
– Для преподавания иностранных языков предоставляется мало часов. Нельзя ли
предоставить больше часов?
– Студенты бакалавриата АГЭУ на 1-2 курсах обучаются иностранным языкам еженедельно два часа (68 часов x 2 часа = 136 часов) и в магистратуре 1 год (34 часа x 2 часа = 68 часов ), всего 204 часа.
Думаем,что 204 часа достаточно для укрепления к уже полученным в школе знаниям по иностранному языку и практическому его применению. Кроме того учебные планы бакалавриата и магистратуры достаточно загружены не специальными другими предметами, потому невозможно преподаванию иностранного языка уделить больше часов.
– Преподаватели во время преподавания применяют разные методы, часто не традиционные, устаревшие и неэффективные.
– Желательно, чтоб вопрос был определенным и имел адресата, что поможет лучше решить проблему.
И все же признаемся, что есть преподаватели, которые преподают по устаревшим материалам и методам, во время занятий не отрывают глаза от своих лекций и занимаются диктовкой. По этому поводу ректорат и научный совет дадут распоряжения всем заведующим кафедр, проблему обсудить на заседаниях кафедр и поручить преподавателям, материал преподавания соотнести с современным экономическим требованиям, преподавание не превращать в диктант, а обогащать соответственными статистическими материалами и поднять продуктивность преподавания. Кроме этого, будет дано распоряжение регулярно проверять процесс преподавания.
– Как относится АГЭУ к образовательной системе Болонии?
– Короткий ответ: положительно.
Известно,что Правительство РА, в лице министерства науки и образования РА подписал соглашение к переходу к образовательной системе Болонии. Эта система уже 6 лет, как внедрена в нашем университете, имеются успехи, имеются,почему бы и нет, и недостатки, к устранению которых регулярно обращается ректорат АГЭУ и научный совет. Эта образовательная система применяется в большей части в Европейских странах, и этому следует и наш университет. Конечно, успешное внедрение в нашем университете образовательной системы Болонии обусловлено также активностью и трудолюбием студентов.
– Нельзя ли пересмотреть учебные программы?
– Конечно, надо считать возможным не только пересмотр учебных и предметных программ, но должны они переодически обновляться, обогащаться, чтоб соответствовать новам требованиям науки, внедрению новых технологий и интеллектуальности, в противном случае отстанем от мирового современного развития. По поводу проблемы научный совет АГЭУ и ректорат регулярно дают поручения кафедрам, преподавателям и контролируют процесс выполнения.
– Возможно поменять или применить со следующего семестра установленный порядок пропусков?
– Согласно решению научного совета, студент, имеющий 200 часов пропуска по неуважительной причине исключается из университета. Честно говоря, это позволяло студенту не посещать занятия около одного семестра, что надо считать отрицательным явлением. Недавно ученый совет обсудил проблему и вынес решение, что при 100 часов неуважительных пропусков студента надо исключить из университета. Это решение надо применять с 8-го октября сего года. Это решение правильно и надо применять с указанного времени. Более того, считаем, что исключение студента из университета за 100 часов неуважительных пропусков это мягкое решение. Надо отметить, что новый порядок пропусков, установленный в решении, представлен и в официальном сайте АГЭУ (asue.am).
– Когда закончатся строительные работы двора?
– Двор университета ремонтируется средствами «Программы развития Организации об’единенных наций». Эти работы подходят уже к концу и самое позднее до 15 ноября уже будут завершены.
– Возможно за счет трех часов лекций увеличить семинарные занятия?
– Во-первых, непонятно, о каких трех часов идет речь. А во-вторых, количество лекционных и семинарских занятий в программах делится 50-50% . Это деление удовлетворяет, чтобы преподаватель преподнес бы материал студентам, а студент во время семинара полностью воспринял его.
– Интересно, будут ли кураторы или нет? Если да, то какие функции имеет куратор?
– Из вопроса следует, что кафедры не занимаются этой проблемой. Каждый курс должен иметь куратора.
Ректор на первом же заседании обсудит эту проблему, даст поручения деканам и заведующим кафедр, чтобы на всех курсах назначили кураторов( если не назначены), и они вам представят свои функции ( интересоваться посещаемостью студентов, организация вечеров, экскурсий, выяснение взаимоотношений студентов на курсе и т.д.).
–Как сделать, чтобы студент выбирал преподавателей?
– Да, во многих зарубежных вузах эта практика применяема, а в вузах РА нет.
В нашей образовательной системе имеется ряд минусов, в том числе и ваша проблема.
Можно для ряда университетских предметов это применить (конечно, есть определенные трудности: регулирование уроков по специальностям, чтобы преподавание данного предмета по всем специальностям было в одно и то же время, затрудняется контроль посещаемости студентов и т.д. ).
Кроме того, есть специальные курсы, которые разрабатываются и преподаются только одним преподавателем, есть предметы, которые преподают два-три преподавателя. Есть и другая проблема, наши аудитории в основном не оборудованы техническими средствами. и все равно,этот вопрос достоен внимания и со временем должен решиться.
– Качество образования магистратуры низко, есть предметы, которые повторяются в бакалавриате и магистратуре, потому и много отсутствий.Что делается по этому поводу?
– Эти недостатки нам известны, научный совет университета и ректорат регуляно обращались к ним, постановлялись решения и даны соответствующие распоряжения кафедрам и преподавателям.
Надеямся, что выдвинутые проблемы постепенно обязательно будут решены.
– В библиотеке качество обслуживания студентов низко, нет тишины, на армянском языке мало специальной литературы.
– Ректорат, учитывая указанные вами недостатки в работе библиотеки , сделает это предметом обсуждения ректората или научного совета и даст указания по поводу улучшения работы библиотеки.
– Возможно ли совместно с соответствующими институтами АН РА осуществлять исследовательские программы или нет?
– Если проблема в преподавательском составе, то такое сотрудничество с экономическим институтом имени М.Котаняна АН РА осуществляется.
Что относится участию студентов в осуществлении совместных программ, то это ограниченно. Студенты могут стать участниками таких программ во время производственной практики, получая материалы для выпускных работ.
– Возможно пересмотреть длительность перемен (с целью их увеличения)?
– Сразу отвечу нет и почему.
– Руководители дипломных работ выбираются случайным путем и часто бывают не специалистами и не знают выбранной темы.
– Конечно, вопрос некоректен и преувеличен.
И все же вопрос обсудится с заведующими кафедр и им дадутся распоряжения.
Программы производственных практик не совпадают с местом практики.
Что означает программы производственных практик не совпадают с местом практики?
Студентов посылают на практику в учреждения производственных услуг, в министерства, торговые учреждения, банки и другие экономические организации, и вопросник программы практики составляется , учитывая место деятельности практики и особенности.
Может ваш вопрос относится к студентам, которые по своей инициативе выбирают место
прохождения практики. Это обязательно будет учитываться.
– Состояния технического обслуживания лабораторий плохо и почему?
– Руководству университета известно состояния технического оборудования лабораторий и скоро проблема разрешится.
– Какой вид эзаменов является оптимальным: устный, письменный, тестовый?
–Выбор вида экзамена оставлен на специальные кафедры.
Однако считаем, с целью обучения, поступившему в наш университет, студента не должен интересовать вид экзамена.
А ,если вопрос преследует другую цель, то руководство нашего университета обладает всеми видами контороля над организацией экзаменов и в этом
направлении проводит большую работу.
– Возможно создание комиссии по этике, оценивающая внешний облик преподавателя, поведение и методы преподавания?
–А почему не предлагается создание такой комиссии, которая будет оценивать внешний облик студентов, поведение, их поступки. Об этом подумаем ...