Հուշ ցերեկույթ` նվիրված ՀՊՏՀ նախկին ուսանող, զոհված ազատամարտիկ Կարեն Մանվելյանի հիշատակին (լուսանկարներ)
Դիտումների քանակ՝ 2123
Ուղիղ 20 տարի առաջ, 1992թ. նոյեմբերի 5-ին Լաչինի գյուղերից մեկի համար մղվող մարտերում հերոսաբար ընկավ արցախյան ազատամարտի նվիրյալներից մեկը` ՀՊՏՀ (այն ժամանակ ժողտնտեսության ինստիտուտի) ապրանքագիտության ֆակուլտետի ուսանող Կարեն Մանվելյանը: Հերոսի մահվան 20-րդ տարելիցին ու ծննդյան 45-ամյակին էր նվիրված ա
յսօր ՀՀ Պաշտպանության նախարարության «Մայր Հայաստան» զինվորական թանգարանում տեղի ունեցած` «Եթե ուզում ես ազգդ, հայրենիքդ ապրեն, ապա նրանց համար մեռնելու կամք ունեցիր» խորագրով հուշ ցերեկույթը, որին մասնակցեցին ազատամարտիկի հարազատները, մարտական ընկերները, ուսուցիչները, հյուրեր:
«Կարճ, սակայն իմաստալից ու հերոսական կյանքով ապրեց Կարենը: Նա դարձավ այն փոքաթիվ մարդկանցից մեկը, ովքեր ապրում են նաև մահվանից հետո, և իրենց ապրած ամեն մի օրով սերունդներ կրթում ու հայրենասիրության դասեր տալիս»,-բացելով ցերեկույթը՝ ասաց պատմաբան, պատմական գիտությունների թեկնածու, ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Սուրեն Սարգսյանը և կարդաց էջեր ազատամարտիկի հուշատետրից:
«Այսօր ոգեկոչում ենք բոլոր այն ազատամարտիկների հիշատակը, ում համար մահը իմացեալ անմահություն էր և ով կյանքը դրեց հայոց պետականության զոհասեղանին»,- իր երախտագիտության զգացումներն արտահայտեց Երևանի կայազորի և 5-րդ բանակային կորպուսի հոգևոր սպասավոր Տեր Արսեն քահանա Սարգսյանը և ավելացրեց, որ գլուխ է խոնարհում բոլոր այն մայրերի առաջ, ովքեր այսպիսի հերոս զավակներեր են կրթել ու դաստիարակել:
Հուզիչ էր Կարեն Մանվելյանի մասին ազատամարտիկի դասընկերոջ հոր, ՀՊՏՀ բարձրագույն մաթեմատիկայի ամբիոնի դոցենտ Գարեգին Մխիթարյանի հիշատակի խոսքը: «Առաջին դասարանից մինչև դպրոցն ավարտելը տղայիս հետ նույն դասարանում են սովորել: Միշտ հպարտ եմ եղել նրանով: Կարենն այն մարդկանցից է, ով, մահն արհամարելով, մտավ կռվի դաշտ: Նա թողեց ուսանողական լսարանն ու նստարանը և … իր կյանքով հաղթեց մահվանը»,- ասաց ՀՊՏՀ դասախոսը և շնորհակալություն հայտնեց հայ քաջորդու մորը` տիկին Ամալյային, այսպիսի զավակ դաստիարակելու համար:
Կարենի Մանվելյանի մասին իր խոսքն ասաց նաև ռամկավար ազատական կուսակցության ատենապետ, «Ազգ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ավետիքյանը: «Կարենը ռամկավար արմենական ակումբի հիմնադիրներից է: Սակայն սա այն պարագան է, երբ կուսակցությունը չի կարող ուղղորդիչ լինել: Կարենն ու իր նմանները պետք չունեն հրամանների: Նրանք այնպիսի դաստիարակություն ունեին, որ անկախ ամեն ինչից պիտի մեկնեին պաշտպանելու հայրենիքը »,- կարևորելով հաղթանակը կերտելու գործում զինվորի դերը` նշեց «Ազգ» օրաթերթի խմբագիրը և ավելացրեց, որ հայրենիքը և նրա մարդիկ հենց այսպիսի մարդկանցով են ուժեղ և հզոր:
Կարեն Մանվելյանի պատանեկության տարիների վեհ ու հասուն, գաղափարների, բարի ու ազնիվ, նախաձեռնող բնավորության, քաջության, հայրենասիրության ու կամքի մասին խոսեցին նրա հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհին` Սիլվա Աչոյանը, ՀՀ ազգային հերոս Թաթուլ Կրպեյանի դուստրը` Ասպրամ Կրպեյանը, ազգությամբ էստոնացի ազատամարտիկ Ֆելիքս Բուրման Հովսեփյանը, Ազատամարտիկների փառքի թանգարանի հիմնադիր Սուսաննա Հակոբյանը, և այլք:
Ներկաներին հայրենասիրական կատարումներով ոգեշնչեցին նաև Թեքեյան մշակութային կենտրոնի պատանի սաները:
Քաջարի ազատամարտիկ Կարեն Մանվելյանին նվիրված հուշ ցերեկույթն անցավ ջերմ, անկեղծ ու անմիջական մթնոլորտում

Ровно 20 лет назад 5-го ноября 1992г. в одной из деревень Лачина в бою героически погиб, верный арцахскому делу, студент АГЭУ (тогда института народного хозяйства) факультета товароведения Карен Манвелян. 20-летию со дня смерти и 45-летию со дня рождения посвящен сегодняшний вечер воспоминаний, организованный в военном музее “Мать –Армения” при министерстве ВС РА, прошедший под девизом “Если хочешь, чтоб жили твоя нация и твоя родина, то ради них имей волю умереть”. На вечере прусутствовали родные борца, военные товарищи, учителя, гости.
«Коротко, однако со смыслом и героической жизнью прожил Карен. Он стал одним из немногих, кто живет и после смерти, и каждым своим прожитым днем обучает поколения и дает уроки патриотизма»,-сказал историк, кандидат исторических наук, старший научный сотрудник АН РА Сурен Саргсян, и прочитал страницы из дневника воина. «Сегодня мы чтим память всех тех воинов, для кого смерть была осознанным бессмертием и кто свою жизнь пожертвовал ради армянской государственности»,- свою признательность выразил духовный служитель 5-го Армейского корпуса священник тер Арсен Саргсян и добавил, что склоняет голову перед всеми матерями, кто обучил и воспитал таких сыновей-героев.
Впечатляющей была речь отца одноклассника Карена Манвеляна, доцента кафедры математики Гарегина Мхитаряна. «С первого класса до окончания школы вместе с моим сыном учились в одном классе. Всегда гордился им. Карен был из тех людей, кто пренебрегая смертью, вступил на поле боя. Он оставил аудиторию и скамью и .......... своей жизнью победил смерть»,- сказал преподаватель АГЭУ и поблагодарил мать за воспитание такого сына.
О Карене Манвеляне свое слово сказал председатель суда демократической народной партии “Рамкавар”, главный редактор газеты “Азг” Акоп Аветикян. «Карен – один из основоположников рамкаварского клуба. Однако, это то обстоятельство, когда партия не может быть направляющим. Карен и ему подобные не нуждаются в приказах. У них было такое воспитание, что независимо не от чего, они должны были пойти на защиту своей родины»,- отметил редактор газеты «Азг» и добавил, что родина и ее люди сильны и мощны именно такими людьми.
О высоком и сознательном юношестве Карена Манвеляна, об его идеях, добром и честном характере, храбрости, патриотизме и воле сказали его учитель армянского языка и литературы Сильва Ачоян, дочь национального героя РА Татула Крпеяна Аспрам Крпеян, эстонский воин Феликс Бурман Овсепян, основоположник музея славы борцов за свободу Сусанна Акопян и др. Присутсвующих воодушевили своими патриотическими выступлениями воспитанники культурного центра Текеян.
Вечер воспоминаний, посвященный храброму воину Карену Манвеляну, прошел в теплой, откровенной обстановке.