ՀՊՏՀ գիտխորհրդի երեկվա նիստի օրակարգը բավական հագեցած էր և անցավ գործնական ու աշխատանքային մթնոլորտում, որի ընթացքում ներկայացվեցին երկրորդ կիսամյակի քննաշրջանի արդյունքները։ Խորհուրդն արձանագրեց կիսամյակի ընթացքում ռեկտորատի, դեկանատների և ամբիոնների աշխատանքը` կրթական բարեփոխումները նոր մակարդակի հասցնելու, ուսումնական և կատարողական կարգապահությունը բարձրացնելու ուղղությամբ: Դիտարկվեցին բակալավրիատի և մագիստրատուրայի առկա և հեռակա կրթահամակարգերի առաջադիմության ցուցանիշները` համադրելով դրանք նախորդ տարվա ցուցանիշների հետ:
Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետում կատարված ուսումնական և գիտահետազոտական աշխատանքները ներկայացրեց ֆակուլտետի դեկան Թաթուլ Մկրտչյանը: Նա ամփոփեց ֆակուլտետի 2011-2012 ուսումնական տարվա առաջին և երկրորդ կիսամյակների ուսումնական և գիտահետազոտական աշխատանքները, քննաշրջանների, ամփոփիչ ատեստավորման արդյունքները, անդրադարձավ ֆակուլտետի ամբիոնների աշխատանքին, ֆակուլտետում տեղ գտած խնդիրներին ու բացթողումներին:
ՀՊՏՀ գիտական խորհուրդը փակ գաղտնի քվեարկությամբ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկան ընտրեց տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ Զաքար Կիրակոսյանին, միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչի պաշտոնում ընտրեց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանին, կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի վարիչի պաշտոնում` տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ Լիանա Գրիգորյանին, ֆինանսական շուկաներ և ինստիտուտներ ամբիոնի պրոֆեսորի պաշտոնում` տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աննա Ասլանյանին:
ՀՊՏՀ գիտական խորհուրդը կառավարման ամբիոնի դոցենտ, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր Վալերի Միրզոյանին շնորհեց պրոֆեսորի, իսկ միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի ասիստենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Մարիամ Մոմջյանին` դոցենտի գիտական կոչումներ` միջնորդելով ՀՀ ԲՈՀ-ին` հաստատելու գիտխորհրդի որոշումները:
Ընթացիկ հարցերի շարքում գիտական խորհուրդը հաստատեց մեկ ատենախոսության թեմա, երաշխավորեց գրքերի հրատարակություններ:

Повестка дня вчерашнего ученого совета АГЭУ была довольно насыщенной и прошло в рабочей обстановке, на которой были представлены результаты экзаменационной сессии второго семестра. Совет отметил работы, проведенные ректоратом, деканатами и кафедрами, для поднятия обазовательных реформ на новый уровень, по повышению образовательной и исполнитыельной дисциплины. Были рассмотрены показатели успеваемости очного и заочного бакалавриата и магистратуры, сопоставляя их с прошлогодними показателями.
Декан факультета маркетинга и организации бизеса Татул Маргарян представил учебные и научно-исследовательские работы, проведенные на факультете. Он также подвел результаты учебных и научно-исследовательских работ первого и второго семестра 2011-2012 учебного года, экзаменационных сессий, результатов аттестации,а также обратился к проведенным работам на кафедрах факультета, задачам и упущениям. Ученый совет АГЭУ в закрытом тайном голосовании выбрал декана факультета информатики и статистики кандидата экономики, доцента Закара Киракосяна, в должности заведующего кафедры микроэкономики и организации предпринимательской деятельности – доктор экономики, профессора Микаэла Мелкумяна, в долности заведующей кафедры управленческого учета и аудита кандидата экономики, доцента Лиану Григорян, в должности профессора кафедры финансовые рынки и институты доктора экономики, профессора Анну Асланян.
Ученый совет АГЭУ присвоил научное звание профессора доценту кафедры управления, доктору философских наук Валерию Мирзояну, а ассистенту кафедры микроэкономика и организация предпринимательской деятельности кандидату экономики Мариам Момджян, научное звание доцента, с дальнейшим утверждением решений со стороны ВАК РА.