ՀՊՏՀ-ում շարունակվում է քննական եռուզեռը: Ուսանողները քննություններ են հանձնում համակարգչային թեստային, թեստային և գրավոր եղանակով: Այս օրերին շրջանառվող և «անբավարար» ստացած ուսանողներին հուզող հարց է դարձել, թե ո՞ր դեպքում է ուսանողը հեռացվում բուհից:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինն այս հարցով դիմեց ՀՊՏՀ ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանին: Վերջինս զգոնության կոչ անելով ամփոփիչ քննաշրջանում «անբավարար» գնահատականներ ստացած ուսանողներին` տեղեկացրեց, որ ուսանողները բուհից հեռացվում են համաձայն ՀՀ ԿԳ նախարարի 2011 թ. նոյեմբերի 17-ի թիվ 1242 հրամանով հաստատված` ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսանողների հեռացման (ազատման) և վերականգնման կարգի:
Այս կարգին ուսանողները կարող են ծանոթանալ` այցելելով ԿԳ նախարարության կայք՝http://edu.am/DownloadFile/5435arm-Heracumhastatach1242.pdf հասցեով:

В АГЭУ продолжается экзаменационная сессия. Студенты сдают компьютерное тестирование, тестирование и письменный экзамены. На этих днях студентов, получивших неудовлетворительные оценки волнует один вопрос “В каком случае студенты могут быть исключены из вуза?” Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ обратился к проректору по учебно-организационным работам Мирдату Арутюняну. Последний призвал студентов к бдительности студентов, получивших неудовлетворительные оценки, сообщил, чтостуденты исключаются из вуза согласно порядку об исключении и восстановлении студентов высших учебных заведений РА, утвержденному министром образования и науки Р от 17 ноября 2011 года номер 1242.
С данным порядком можно ознакомиться посетив официальный сайт министерства образования и науки РА http://edu.am/DownloadFile/5435arm-Heracumhastatach1242.pdf.