Ապագա մարքեթոլոգները ներկայացրեցին bordo, Fittel և ABL ֆիրմաները (լուսանկարներ)
Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի մարքեթինգ մասնագիտության 3-րդ կուրսում «Միջազգային մարքեթինգ» առարկայի հերթական սեմինար պարապմունքն այսօր վերածվեց ուսանողների երևակայությամբ ստեղծված նոր արտադրատեսակներ թողարկող կազմակերպությունների շնորհանդեսի: Ուսանողական հետազոտական խմբերը մարքեթինգի ամբիոնի դասախոս Կարեն Բաբաջանյանի ղեկավարությամբ ներկայացրեցին տարբեր ֆիրմաներ և հիմնավորեցին դրանց գոյությունը: Առաջ անցնելով նկատենք, որ ուսանողներն առաջադրված խնդիրներին ստեղծագործաբար մոտենալով` ներկայացան ոչ միայն լուրջ, հետազոտական աշխատանք կատարած, այլև արտադրական հումքի, տեխնոլոգիական գործընթացների ուսումնասիրությամբ, առաջարկություններով, սեփական ապրանքանիշով ու փաթեթավորմամբ ապրանքների ցուցադրությամբ:
Ուսանող մարքեթոլոգների երեք խմբեր ներկայացրեցին միայն տղամարդկանց համար շոկոլադ արտադրող` bordo (կարգախոսը` «Համտեսեք անսպասելին»), ուտելիքի դիզայներական լուծումների համար նախատեսված թել պանիր արտադրող` Fittel (կարգախոսը` «Դարձրու ուտելիքդ արվեստի գործ»), հայկական լավաշ արտադրող` ABL ( կարգախոսը` «Ապրե’ք առանց ավելորդ քաշի») ընկերությունները: Կիրառելով ժամանակակից Prezi և Corel Draw համակարգչային ծրագրերը` ուսանողները դիտարժան դարձրեցին իրենց ֆիրմաների շնորհանդեսը: Ուսանողական խմբերը հանգամանորեն խոսեցին ֆիրմաների 4P-ի մասին (produkt-ապրանք, price-գին, promation-առաջմղում, place-տարածում)` ներկայացնելով շուկայում պահանջարկ վայելելու և հաջողություն ունենալու պատճառները:
«Այսպիսի հետազոտական աշխատանքները մեզ համար անչափ ուսանելի են: Հնարավորություն ենք ունենում ոչ միայն ուսումնասիրվող ոլորտի մասին մեծածավալ տեղեկատվություն, գիտելիքներ ձեռք բերել, այլև ստանալ գործնական գիտելիքներ», - ավարտին մեզ հետ զրույցում նշեց Fittel ֆիրմայի ներկայացուցիչ, ուսանող Արման Արզումանյանը:

Будущие маркетологи представили фирмы bordo, Fittel и ABL
Очередной семинар в рамках предмета “Международный маркеинг”на 3 курсе специальности маркеинг факультета маркетинга и организация бизнеса, превратилсяв презентацию новых компаний. Студенческие исследовательские группы под руководством преподавателя Карена Бабаджаняна представили различные фирмы и обосновали их существование. Заметим, что студенты не только серьезно подошли к работе, показали исследователськие работы, а и творчески подошли к вопросам процесса, технологии, предложив свой товарный знак.
Три группы студентов маркетологов представили, производящую шоколад для мужчин bordo, производящую сыр компанию Fittel, производящий армянский лаваш ABL компании.
Используя современные компьютерные программы Prezi и Corel Draw, студенты показали интересные презентации. Студенческие группы рассказали о 4P фирм (produkt-товар, price-цена, promation-продвижение, place-распространение), представив предпосылки для успеха на рынке.  “Такого рода исследовательские работы являются для нас поучительными. У нас есть возможность получить информацию о фирмах, и получить практические знания”- в конце презентации завил представитель фирмы Fittel, студент Арман Арзуманян.