Ծխելն անդառնալի վնաս է հասցնում. ուսանողները՝ հանուն առողջ ապրելակերպի
ՀՊՏՀ մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի թիվ 310 լսարանում մարքեթինգ մասնագիտության 2-րդ կուրսի ուսանողները «Բնօգտագործման տնտեսագիտություն» առարկայի շրջանակներում, բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտ Մարինե Ղազարյանի ղեկավարությամբ, այսօր ներկայացրեցին իրենց դիտարկումները ծխախոտի ու ծխելու հասցրած վնասների, միջավայրի ու շրջապատող մարդկանց վրա ծխի վնասակար և կործանարար ազդեցության մասին: Ուսանողները, անդրադառնալով ծխախոտի բիզնեսի շահութաբերությանը, հանգամանորեն խոսեցին ծխախոտի, ծխելու, ծխի էկոլոգիատնտեսական հետևանքների մասին:
Նշվեց, որ թեև ծխախոտի բիզնեսն ապահովում է շահույթ, այնուհանդերձ այն աղտոտում է մթնոլորտը, մեծ վնաս հասցնում մարդու առողջությանը: Ուսանողները խոսեցին նաև պետության կողմից իրականացվող հակածխախոտային պայքարի մասին` նշելով, որ դրա արդյունավետ եղանակներից մեկը գնային քաղաքականությունն է:
Մարդու հոգեկան աշխարհի, առողջության, հոգեբանության վրա ծխախոտի բացասական ազդեցության մասին իրենց դիտարկումները կատարեցին նաև ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի ուսանողները: Անդրադառնալով ծխելու արատավոր սովորությանը և ավանդույթներին իսլամի և բուդդայականության մեջ` ապագա աստվածաբանները ծխելը մեղք համարեցին:
«Մեր երիտասարդները պետք է հասկանան, թե որքան մեծ ու անդառնալի վնաս է հասցնում ծխելը: Մեր ուսանողների կատարած այս ուսումնասիրությունները ոչ միայն բնօգտագործման տնտեսագիտության առումով են ուշագրավ, այլև դրանք չծխելու յուրօրինակ կոչ-հորդոր են»,-մեզ հետ զրույցում նշեց բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտ Մարինե Ղազարյանը:

Вред курения, студенты за здоровый образ жизни
Сегодня в аудитории 310 факультета маркетинга и организации бизнеса АГЭУ студентами 2 курса специальности маркетинг в рамках предмета “Экономика природопользования”, под руководством ассистента кафедры экономика природопользования Марине Казарян были представлены исследования о вреде табака и курения и вреда, нанесенного ими на окружающих. Студенты, обратились к вопросу о выгоде табачного бизнеса, детально обговорили вопросы о сигаретах, курении и экологических последствиях курения. Было отмечено, что несмотря на то, что табачный бизнес обеспечивает огромную выгоду,однако загрязняет атмосферу, нанося большой вред здоровью человека.
Студеты говорили также о государственной антитабачной политике, отмечая, что результативным способом является регулирование ценовой политики.
О негативном влиянии табака на здоровье, психикуи психологию человека свои исследования представили студенты факультета теологии ЕГУ. Обращаясь к вопросу курения в буддизме и исламе, студенты посчитали грехом курение. “Наша молодежь должна понимать, какой вред наносит курение.Исследования, осуществленные нашими студентами, интересны не только со стороны экономики прэиродопользования, а это и своеобразный призыв к некурению”- в беседе с нами заявила ассистент кафедры экономики природопользования Марине Казарян.