ՀՀ արժեթղթերի շուկայի ոլորտը ձեռք բերեց բարձրորակ մասնագետներ՝ ի դեմս ՀՊՏՀ նորավարտների
Թողարկվեց ՀՊՏՀ արժեթղթերի շուկայի վերլուծություն և կառավարում մասնագիտության բակալավրերի և մագիստրոսների հերթական սերունդը` 52 բակալավր և 25 մագիստրոս: Քննական այս օրերի ընթացքում այս մասնագիտության ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը ևս աշխատեց ամբողջ ծանրաբեռնվածությամբ և հագեցած ժամանակացույցով: Հանձնաժողովի նախագահ, «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ» ֆոնդային բորսայի գործադիր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին ներկայացրեց ամփոփիչ ատեստավորման մասին իր դիտարկումները, մասնավորապես` ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունից ու ամփոփիչ քննություններից ստացած տպավորությունները, որոնք առավելապես դրական են: Նա հատկանշեց, որ շրջանավարտների մեծ մասը տիրապետում է արժեթղթերի շուկայի կառավարման հիմնախնդիրներին, ունի վերլուծական միտք, կուռ տրամաբանություն և ամենակարևորը` ինքնուրույն որոշումներ ընդունելու ունակություն: Հանձնաժողովի նախագահը հատկապես առանձնացրեց մագիստրանտ շրջանավարտներին, որոնց մեջ տարբեր գիտական մրցույթներում հաղթած, գիտական հետազոտություններ կատարած և դրանք հրատարակած ուսանողներ կան:
«Հավաստիացնում եմ` հանրապետության արժեթղթերի շուկայի ոլորտն այսօր ձեռք բերեց բարձրորակ մասնագետներ, որոնք իրենց գիտելիքները հաջողությամբ կարող են գործադրել ներդրումային ընկերություններում, բանկերում, վարկային կազմակերպություններում, ֆոնդային բորսայում», - մեզ հետ զրույցում նշեց Կոնստանտին Սարոյանը և ավելացրեց, որ արագ փոփոխվող աշխարհում հենց այսպիսի մասնագետներ են անհրաժեշտ:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ֆոնդային բորսայի տնօրենը անդրադարձավ նաև այն փոքրաթիվ շրջանավարտներին, ովքեր անպատասխանատու վերաբերմունք են ցուցաբերել ուսումնառության գործընթացի նկատմամբ և չեն սովորել: «Ցավոք սրտի, ուժեղ ուսանողների կողքին կային նաև թույլերը: Այսպիսինները չեն գտնի իրենց տեղն աշխատանքի շուկայում, քանի որ այսօր բոլոր բնագավառներում առաջին հերթին կարևորվում է գիտելիքը»,-նշեց նա:
Կոնստանտին Սարոյանը, հաջողություն և բարի երթ մաղթելով արժեթղթերի շուկայի վերլուծություն և կառավարում մասնագիտության բակալավրերին և մագիստրոսներին, հույս հայտնեց, որ ուսումնառության տարիների ընթացքում ձեռք բերած տեսական գիտելիքներն ապագայում կամրապնդվեն փորձով և կզարգանան ժամանակի պահանջներին համահունչ:

Рынок ценных бумаг РА приобрел новых специалистов в лице выпускников АГЭУ
Было выпущено очередное поколение бакалавров и магистров специальности анализ рынка ценных бумаг и управление АГЭУ- 52 бакалавра и 25 магистранта. На протяжении экзаменационных дней экзаменационная комиссия работала с полной нагрузкой и насыщенным графиком. Председатель комиссии учредительный директор фондовой биржи “НАСДАК ОЭМЕКС” Константин Сароян представил свои наблюдения отделу информации и связей с общественностью, в частности, о впечатлениях об экзаменах и защите выпускных работ, которые были в основном положительные. Он отметил, что основная часть выпускников владеет знаниями об основных вопросах управлениярынка фондовой биржи, имеют аналитический склад ума, а самое главное умеют самостоятельно мыслить.Председатель в частности отметил магистров, среди которых есть поведившие в различных научных конкурсах.
“Уверяю, что рынок ценных бумаг республики сегодня пополнен высококлассными специалистами, которые свои знания будут использовать во благо нашей республики, работая в различных компаниях, фондовых биржах”-в беседе с нами отметил Константин Сароян и добавил, что в нашем развивающемся мире именно такие специалисты необходимы. Он также отметил к тем немногочисленным выпускникам, которые безответственно подошли к данному вопросу и не принимали участия в обучении.”К сожалению, наряду с сильными студентами были также и слабые. Таковые не смогут найти своего места на рынке труда, поскольку во всех сферах важным являются знания”-отметил он.
Константин Сароян пожелал удачи и доброго пути всем бакалаврам и магистрам специальности анализ рынка ценных бумаг и управление, и выразил надежду, что знания, полученные в университете, в будущем будут использованы на практике.