Բուհ ընդունելության քննակարգում մի շարք փոփոխություններ են կատարվել
ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղարի տեղակալ Մերի Բադալյանի տեղեկացմամբ, ըստ Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի՝ այս տարի ընդունելության քննությունների կարգում կատարվել են մի շարք փոփոխություններ։ Մասնավորապես` այս տարի բուհ ընդունվածների ցուցակները կփակցվեն հուլիսի 15-ին: Այս հանգամանքը հնարավորություն կտա զորակոչիկային տարիքի տղաներին նախքան զորակոչվելը տեղեկանալ, թե ինչ համակարգով են ընդունվել. անվճար ընդունվածները կօգտվեն տարկետման իրավունքից, իսկ վճարովի համակարգի ուսանող դարձածները կմեկնեն ծառայելու` վերադարձից հետո ստանալով ուսումը շարունակելու իրավունք:
Ինչպես նշեց ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղարի տեղակալը՝ այս տարի կկազմակերպվի ընդունելության լրացուցիչ փուլ: Երբ փակցվեն ընդունվածների ցուցակները, մրցույթից դուրս մնացած, սակայն դրական միավորներ ստացած դիմորդները հնարավորություն կունենան մասնակցելու թափուր տեղերի համար հայտարարված մրցույթին: Մեկ այլ փոփոխության համաձայն` եթե դիմորդը ատեստատում որևէ առարկայից չունի ավարտական քննության գնահատական, ընդունելության ժամանակ կարող է հիմք ընդունվել դպրոցի տարեկան գնահատականը: Դա կօգնի ոչ միայն նախկին շրջանավարտներին, ովքեր տարիներ անց ուզում են երկրորդ մասնագիտությունն ստանալ, այլև այն շրջանավարտ-դիմորդներին, ովքեր ցանկություն ունեն ուսումը շարունակելու Հայաստանի պետական ագրարային, ճարտարագիտական կամ այլ համալսարաններում, որտեղ երկու աստղանիշով առարկաներ կան: Մերի Բադալյանը նշեց նաև, որ փոփոխություն է կատարվել օտար լեզունների քննությունների ցանկում. որպես օտար լեզու՝ այժմ դիմորդը կարող է հանձնել նաև ռուսերենը, ինչը նախկինում որոշ մասնագիտությունների համար հնարավոր չէր:
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովը իր աշխատանքներն սկսել է մայիսի 5-ից: Դիմորդը հնարավորություն ունի մասնակցելու 2 անվճար և 8 վճարովի մասնագիտությունների մրցույթին:

В правилах поступления в вуз произошли изменения
Заместитель ответственного секретаря приемной комиссии АГЭУ Мери Бадалян сообщила, что согласно центру по тестированию и оцениванию, в этом году в правилах по проведению экзаменов проведено ряд изменений. В частности, в этом году списки поступивших в вуз будут вывешены 15 июля. Это обстоятельство даст возможность парням призывного возраста, перед призывом в армию узнать о результатах , пои какой системе они поступили, поступившие на бесплатной основе получат отсрочку, а на платной пойдут служить и получат право продолжить образование после армии.
Как отматила заместитель ответственного секретаря приемной комиссии АГЭУ, в этом году будет организован дополнительный этап поступления. После того, как вывесят списки поступивших, не прошедшие конкурсно получившие положительные оценки будут иметь возможность участия в дополнительном конкурсе на вакантные места. Согласно еще одним изменениям, если абитуриент не имеет по какому –либо предмету экзаменационной оценки, во время поступления как основание может быть принята годовая оценка. Это поможет не только бывшим выпускникам, которые желают получить второе высшее образование поступить в вуз, а и тем, кто хочет продолжить образование в других вузах Армении, где есть предметы с двумя звездочками. Мери Бадалян отметила также, что будут проведены изменения в списках экзаменов по иностранному языку, в качестве иностранного языка теперь можно сдавать и русский, что прежде было невозможно для некоторых специальностей.  Напомним, что приемная комиссия АГЭУ началась свою работу 5 мая. Абитуриенты имеют возможность в конкурсе на 2 бесплатных и 8 платных мест.